Larko peegel

Presidendi valimised

Posted on: 23 01 2012

Ajaloolise mälu huvides panen siia kirja, kuidas olen erinevatel Soome presidendi valimistel hääletanud. Ajatelg ulatub aastast 1978 kuni aastani 2012. Vahepeal on maailm muutunud ja samuti on Soome presidendi tähtsuses olulisi muutusi juhtunud. Selliselt peab ka mu hääletamisest erinevatel aegadel aru saama.

1978: Kekkonen. Oma valiku üle uhkust ei tunneta. Tol ajal oli parlamentaarse demokraatia allakäik, kuid tõsiseid alternatiive polnud ka olla. Takkajärgi tarkus ütleb, et oleksin võinud valimata jätta, ent see oleks samuti nende poolt kindlaks tehtud, kellel selle vastu huvi. Sedeli rikkumine tollal meelde ei tulnudki.

1982: Koivisto. Oli vaja parlamentaarsema korra poole püüelda ja sellistes olukordades on Soome sotsid ajalooliselt hea valik olnud. 1930nendatel oli samuti paljus siunatud sotside teene, et Soomes ikkagi demokraatia samal ajal peale jäi kui paremäärmuslikkus mitmel pool Euroopas ilma tegi.

1988: Koivisto. Pean ausalt tunnistama, et tookord veel olin parteisõdur nagu ka eelnevatel valimistel. Sellegi poolest tahtsin stabiilset arengut teel parlamentarismi poole. Presidendi volituste kahandamine sai Koivisto esimesel ametiajal alguse ja seda sama tahtis ta edasi arendada, Olulised vastaskandidaadid seda sama selgelt ei öelnud, mistõttu polnud probleemi Koivistot valida.

1994: Ahtisaari. Ikka stabiilse parlamentaarse trendi asi. Samuti imponeeris Ahtisaare teenekas tegutsemine maailma rahu nimel. Välispoliitika veel tol ajal vägagi kuulus presidendi pädevusse. Takkajärgi tuleb nentida, et Ahtisaare suurimad teened maailma rahu edendamises pärinevad ajast enne tema presidendiks saamist ja ajast pärast seda. Võib-olla asjata, kuid presidendina tema peale pigem irvitati. Ega ta ise ka teist ametiaega ei tahtnud.

2000: Halonen. Esimene riigipea, keda isiklikult tunnen, võib-olla ka viimane. Käisime samadel koosolekutel 1970nendal, kui Tarja veel parlamendisaadik oli. Hiljem kohtusime seoses mu politrukipõlvega, kuid naljakal kombel olen tema presidendiajal ainult üks kord abikaasa Penttiga lühidalt kokku saanud. Kuigi presidendi volitused tookord juba olid üsna nõrgad, tahtsin sedagi vähekest inimese kätte anda, keda juba niigi usaldasin.

2006: Niinistö. Ärge valesti aru saage. Tarja Halose vastu polnud mul midagi ja hästi ongi ta oma teise ametiajaga läbi saanud. Tookord siiski kartsin tema vanust. Soomes on ühest vanaks jäänud presidendist valusad mälestused ja sama teema on mu enesegi perekonnas valusalt päevakohane. Hea, et niigi läits ja Halonen saab oma ametiaja väärikalt lõpetada.

2012: Ei valinud. Järgjärgult on presidendi tähtsus alla käinud ja järgmisel seda suurt enam ei olegi. Täpsemat arutelu võite lugeda siit.

2018: Lubage mul naerda. Ei tea kas siis enam elangi. Kui elan, ei tea, millise riigi kodanik olen. Sedagi ei tea, kas kuue aasta pärast enam sääraseid valimisi on. Missi või misteri valimisele küll ei osale.

Advertisements

Räägi kaasa

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

Tööalased teenused

RSS Mu värskeimad postitused

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

Rubriigid

Arhiiv

RSS Eestikeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Soome blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Ingliskeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Saksakeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Skandinaavia blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.
Advertisements
%d bloggers like this: