Larko peegel

Vaikiv ajastu

Posted on: 9 11 2011

Mida aeg edasi, seda enam tundub mulle, et vaikiv ajastu on jälle õue peale roninud. Mitte ainult minu õuele vaid laias laastus üleilmaliselt. Kohalikke eripärasusi on olemas, kuid üldine trend on igal pool sarnane.

Sõnavabadust on meil küll praegu rohkem kui kunagi varem. See töötab ka varasemaga võrreldes reaalsemalt. Tänu internetile on nii informatsiooni kättesaadavus kui ka võimalus arvamust avaldada hoopis teisel tasemel kui paarkümmend aastat tagasi.

Probleem seisneb selles, et mul pole oma sõnavabadusega midagi peale hakata. Võin küll öelda, mida tahan, ent sellest pole mingit kasu. Kedagi ei koti, mida ma ühest, teisest või kolmandast asjast arvan.

Eriti neid mu arvamus ei morjenda, kes otsuseid langetavad, olgu riigi, linna või korteriühistu saksad. Korteriühistu ja riigi tasandil pole mul isegi kanalit, mille läbi mu arvamus otsustajateni jõuaks. Linnavalitsusse saan küll kontakti, kuid sellest on reaalselt sama suur kasu kui mitte millestki.

Kui mul peakski mõni väga hea mõte olema, (pean silmas tõeliselt head mõtet, mitte sellist, mida vaid ise heaks arvan), oleks see tõenäoliselt ka kellelegi teisele pähe tulnud. Nii saaks see teoks või jääks kalevi alla minust ja mu arvamusest sõltumata. Arvamuse avaldamisel või avaldamata jätmisel poleks lõpptulemusele mingit mõju.

Kui jälle otsustajad kavatsevad midagi teha, mida ma väga rumalaks pean, teevad nad seda niikuinii. Ma võin põhjendades või põhjendusteta oma vastuseisu avaldada, aga sellest ei sõltu midagi. Nii sõltumatu ma olengi.

Ma ei teagi, kumb on hullem: ebademokraatlikult vaikima sundida või demokraatia korras lubada ulatuslik sõnavabadus, millel pole mingit mõju. Diktatuur on isegi ausam, sest ei tee mingit nägu vabadusest.

Järjest sagedamini taban end mõtlemast, et jääks äkki sootuks vait. Jääks rohkem aega teisi asju teha. Näiteks lugeda raamatuid, vaadata filme, käia kalal või marjal või teha midagi muud kasulikumat.

Iga vaba sõnavõtt on isegi kahjulik, sest see loob illusiooni, nagu saaks otsuste langetamisel kaasa rääkida. Kui aga riigikogule, valitsusele ja ministeeriumitele ning kohalikele omavalitsustele ja korteriühistutele ei laekuks ühtegi arvamusavaldust kodanikelt, ei saaks nad ehk enam nägu teha, et kõik on JOKK.

Nii need asjad muidugi ei käi. Alati leidub neid, kes iga asja peale arvamust avaldavad ja veel sõltumata sellest, kas ollakse asjaga kursis või mitte. See ongi kaval nipp: illusioon jääb, kuid võimud saavad ebamugavatest arvamustest lahti.

Eks ma siin isekesi kaalun, kas viitsin veel sõna võtta või mitte. Nalja pärast muidugi võiks kui leppida sellega, et peale nalja muud tulemust ei järgne. Mu tõelistel mõtetel pole otsustele mingit mõju ja nii olekski ehk targem need enda teada jätta.

Advertisements

15 kommentaari to "Vaikiv ajastu"

Parim võimalus midagi tehtud saada on teha asju ise, ignoreerides riiki. Kolmas sektor omavahel.

Omast kogemusest kohaliku omavalitsusega võin öelda, et võimalik on mõjutada. Selleks peab aga olema survegrupp. Ehk siis soovitavalt sina + 5 inimest. Peab oskama olla kannatlik, põhjendama kõike kenasti ja kui see ikka ei aita, siis saab hoiatada mittekoostöö eest väikese artiklikesega kohalikus ajalehes.

Meedia on jätkuvalt üks, mida poliitik kardab.

Retsept toimib tingimusel, et kohalik ajaleht ei kuuluks linnavalitsusele.

Ma tean, muuseas, linnakest, kus kohaliku lehe omanikud on võrdsetes osades linnavalitsus (mis on kõigele lisaks reformierakondlik) ja kohalikud ärimehed. Ma kahtlustan, et see on yks väga igav leht.

@Oop: Kolmas sektor pole monoliit vaid koosneb mitmest tegijast. Raske on ette kujutada, et see segane seltskond suudaks näiteks haridust, sotsiaalhoolekannet või raviteenust korraldada.

A, miks Sa arvad, et mu arvamus kolmandat sektorit huvitaks rohkem kui võimukandjaid? Olen elus juba piisavalt vahutanud nii võimude kui kodanikuühenduste kallal ja raames. Kui ma marjale lähen, on mul pärast vähemalt marju aga kui ma arvamust avaldan, on mul pärast ainult kurb meel, kuna midagi sellest ei järgne.

@Bobs: Ilus teooria, kuid reaalses elus need asjad päris nii ei käi.

Ega muud kolmandat sektorit huvitagi kui seda osa, kus ise asjaline oled. Noh, mõningaid sõpru ehk ka.

Aga kolmanda sektori hea kylg on, et seda saab ise teha. Näiteks võiks ma teile Arniga kylla sõita, et asutada kolmekesi MTY Paldiski Alkoholi Toetusselts. See oleks siis kolmanda sektori organisatsioon. Eraettevõtet luua on juba märks tylikam ja riigiasutust enam kolmekesi põõsa all ei tee – isegi mitte siis, kui on arvuti ja WiFi.

Ega muud kolmandat sektorit huvitagi kui seda osa, kus ise asjaline oled. Noh, mõningaid sõpru ehk ka.

Aga kolmanda sektori hea kylg on, et seda saab ise teha. Näiteks võiks ma teile Arniga kylla sõita, et asutada kolmekesi MTY Paldiski Alkoholi Toetusselts. See oleks siis kolmanda sektori organisatsioon. Eraettevõtet luua on juba märksa tylikam ja riigiasutust enam kolmekesi põõsa all ei tee – isegi mitte siis, kui on arvuti ja WiFi.

Selle toetusseltsi ja muu vastava pornoga on täpselt samad lood kui mu arvamustega. Need ei huvita kedagi ja nendest pole mingit reaalset kasu. Nalja võib saada küll.

No kui midagi muud ei saa, saagu vähemalt nalja – ikka parem kui yldse mitte midagi. Tõsi, kui midagi muud on ka võimalik saada, tekib juba valik.

Mida ma praktikas silmas pidasin, on tegelikult see, et kui tahad midagi teha, on mõistlikum leida selleks viis, kus sa sõltud võimalikult vähe ykskõik mis laadi võimust. Ma olen pyydnud teha midagi mõistlikku organisatsioonis, kus juhatus trampis igasuguse initsiatiivi maha. Lahendus? Teha asjad ise ära, otsida raha ja inimesed mujalt ning ignoreerida juhatust. Riigis saab teha samamoodi: otsida kokku inimesed, kes tahavad teha sama asja kui sina (näiteks koguda marke, pystitada suur lumememm, kirjutada head ajakirjandust, katta Paldiski WiFiga) ning ignoreerida valitsust. Ise teha on raske, aga seda on ka raskem takistada.

Miks just kolmandaga jamada, ikka esimesest tuleb pihta hakata, ja kui ei mõika, siis teise juurde asuda, alles seejärel võiks kolmanda sektoriga sudida, ja kui vaja, neljandaga, ka viienda ja siis kuuendat vahele jättes soovitan kohe proovida minu lemmiku — seitsmendaga, mis on väga hea sektor… Tuleb aga öelda, et sektoorimine on peagu sama tobe kui kolmanda maailma tiitli jagamine igasse kanti kuhu vaid pähe tuleb. Eestile kah, nagu sageli kuulnud olen, pakutakse III maailma lahtrit. Alustagem esimesest! Ja pääasi — see on oskus kuulata, sest isegi vaikust võib kuulata.

Larko, kordan, et rääkisin isiklikust kogemusest mitme aasta vältel. Aga eks iga linn ole erinev ja tõepoolest mõnes linnas kohalik ajaleht ka ei aita. Siis peab leidma suurema lehe pinnal ruumi mure ära rääkida.

Asja põhiline iva seisneb selles, et arvamust pole mõtet avaldada kui see kedagi ei huvita ja sel pole mingit mõju. See käib ükskõik millise sektori kohta. Kolmandast on heaks näiteks seesama korteriühistu. Olen majas pea kaks aastat elanud, kuid endiselt ei tea, kes need ühistuinimesed sellised on ja kuidas nendega kontakti saab. Ja kui saakski, poleks mu avaldustel mingit kaalu.

Erakonnad on samuti osa kolmandast sektorist, kuid just need on loonud partokraatia. Neid huvitab kõige vähem, mida üksik isik või isegi isikute kooslus arvab. Valimiste eel tehakse nägu, et kuulatakse lihtrahvast, kuid muul ajal läheb korda vaid oma enese ja teiste parteide arvamus.

Ise võib muidugi üht ja teist teha, kuid sealjuures seab rahakott oma piirid paika. Seenele või kalale võib igaüks minna, ent vähegi laiamõjulisem tegevus nõuab ressursse. Kas või pisilinna wifilevi isetegevuse korras ei tekita, kuna see käib tavakodanikule üle jõu.

Ma pole just vähe ka ajakirjandusväljaannetes arvamust avaldanud, kuid see tegelikult midagi ei mõjuta. N.n. neljanda võimsuse maht mõju avaldada on täpselt samasugune illusioon kui kodanikuühiskond ja kaasa rääkimine. Nägu tehakse, kuid reaalselt pole asjas mingit tolku.

Jah, nii need asjad on. Geneetiline orikari, keda juhatavad geneetilised psühhopaadid.
Ja ometi ma häälitsen, lääneühiskonna inimese tingitud refleks, nagu Larkogi, või oop seda teeb, et natukenegi olemas olla, lääne tõugu Pavlovi koer, kuigi see kõik on ju virtuaalmaatriks niikuinii.
Keegi omnipotent liigutab oma meediapleieri uue versiooni kerimise riba edasi ja vaatab: ahhaa: 2100 on New York täitsa uuesti üles ehitatud, vahepeal oli aga täitsa vee all. Ka reaalne võimaluse selleks Edgar Cayce ennustuseks on olemas – üks jupike Kanaari saarest libiseb ookeani, tuleb tsunami ja ongi ilmalõpulaadne asi käes.
Kui tsunami ära ei lõpeta, siis kõik need reaktorid seejärel, oma sulanud südamikega, teevad ära lõputu õuduse laadse õudse lõpu.

Aga ometi ma loodan sellise apokalüpsise asemel mingit leebet varianti.
See muudab ülemustele vastulalisemise veidikenegi mõtestatumaks tegevuseks, kuigi mediteerimine ilmselt oleks parem.
Loodan, et kommentaar vähemasti juriidiliselt sai korrektne. Kui ei saanud, siis vabandan.

Kui Sa tahad korteriyhistu juhatusega tuttavax saada, on sellex lihtne retsept:

1) Keera kõik kraanid korralikult lahti & jäta lahti
2) Välisux keera enda järel korralikult kinni
3) Viibi paar päeva kusagil mujal (äh, tegel’t piisab hea veesurve korral umbes 6 tunnist)

Tagasi tulles on kohtumine korteriyhistu esindajatega garanteeritud!

Oleks ehk veidi liiga järsk sõnavõtt. Ja üsna kallis samuti. Jään vist parem vaiki.

Räägi kaasa

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

Tööalased teenused

RSS Mu värskeimad postitused

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

Rubriigid

Arhiiv

RSS Eestikeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Soome blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Ingliskeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Saksakeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Skandinaavia blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.
Advertisements
%d bloggers like this: