Larko peegel

Harilikult arulage vestlus

Posted on: 26 10 2011

Mul pole harilikult kombeks telesaateid väga palju vaadata. Mõne seriaali, uudistesaate või kultuurisaate ikka vaatan, aga poliitilised vestlused on juba nõmedad. Televisioonis pole need tõsiselt võetavad, kuna seal esitatakse kõik asjad äärmiselt lihtsustatud kombel.

Täna oleksin ETV Otse kohe pärast Aktuaalse Kaamera saadet välja lülitanud, ent viibisin paratamatult sel hetkel arvutist eemal. Mis sa inimene ikka teed. Vahepeal on ka vaja just kriitilisel hetkel kusel käia.

Nüüd hakasin siis ETV Foorumit vaatama, kuna seal oli jutuks järgmise aasta riigieelarve. See on ju aasta tähtsaim asi, mida Riigikogu otsustama peab. Lootsin naiivselt, et äkki kuulaks riigi jaoks tähtsaimast asjast ühe tõsise arutelu.

Sittagi ei kuulnud. Kohe algusest oli selge, et siin miskit arukat arutelu oodata ei ole. Pigem hakavad koalitsiooni ja oposotsiooni esindajad omavahel kaklema ja saatejuht veel suure mõnuga neid selleks julgustab.

Äkki ei olegi riigitelevisioon see koht, kus peaks maksumaksja jaoks tähtsamaid küsimusi tõsiselt arutama? Olen küll Riigikogu samal teemal debatte jälginud ja neid mitte väga tõsiseks hinnanud. Telekas peaks siiski olema professionaalsest ajakirjanikust saatejuht, kelle kohustuseks oleks poliitikuid arutust kemplemisest eemale suunata ja olulistel teemadel küsimusi püstitada.

Midagi sellist ma paraku tänases Foorumi saates ei näinud. Saatejuhi professionaalsust hinnata ei taha. Võib-olla tal lihtsalt oli täna halb päev.

Poliitikud käitusid nagu poliitikud ikka. Mingit tõsist arutelu kuulda ei olnud, küll aga iga partei loosungitest koosnevat omavahelist mudalooplemist. Seda nad ju teevad igapäevselt Riigikogus ja on järelikult sellega ära harjunud.

Esialgu arvasin tugevaimaks sotsi, tema järel oravat, IRLikat ja keskerakondlast. Veerand hiljem tundus, et reformikas oli teiselt kohalt neljandaks kukunud. Poole tunni peal tundus, et jälle on pingerida uueks kujunenud. Seda enam ei mäleta milliseks, kuna lülitasin juba saate oma arvutist välja. Internetis on niigi liiga palju jama.

Poliitilised televestlused ei olegi nende jaoks tehtud, kes tahavad tähtsatel küsimustel tõsist ja argumenteeritud arutelut jälgida. Parem on infot ja kahesuunalist keskustelut kusagilt mujalt otsida, näiteks internetist. Võimul olevate poliitikute jaoks on seal siiski üks suur probleem.

Poliitikud ei taha tõsist arutelu edandada, kuna neid sel juhul enam tagasi ei valitaks. Sestap nad toetavadki vanamoodset meediat, kus nad võivad udu ajada. Kui ajakirjanik tasemel ei ole, võib-olla ei jäägi poliitik vahu ajamises vahele. Internetis igatahes juba jääb, kuna see on kahesuunaline või isegi mitmesuunaline meedium.

Tänase Foorumi saatejuht ei olnud tasemel, isegi enda tasemel mitte. Sestap rõõmustas ta saates osalenud poliitikuid, võib-olla ka mõnda lihtsameelset vaatajat. Sellist jama küll ei tahaks rahva raha eest kinni makstud telemeediast enam näha.

Advertisements

6 kommentaari to "Harilikult arulage vestlus"

Kade on siin vale sõna. Inimene nägi esimest korda Foorumit, juba tal siis oli värske pilk. Ta ei saa kade olla ka, kuna minu teada pole ML ka saatejuht olnud, või ma pole teda selles osas näinud—kuulnud. Mina foorumi ammuse, ehkki ebaregulaarse, kuid väga valiva vaatajana tunnustaksin sellist arvamusavaldust. See on tõetruu arvamus, isegi rohkem, see ongi aus ja tõsijutt. Samas aga tunnistan ka et olen jälginud rohkem saatekülalisi kui saatejuhti, kellest olen reeglina salvestsuse kiiremini ülekedranud. Veel kord tänu asjaliku arvustuse eest!

Huvitaval kombel kah püüdsin saadet vaadata ja nõutsun sinuga täiesti. Oleks minu teha paneksin saate päeva pealt kinni! See on ikka kole vaataja mõnitamine ja tema aja raiskamine. Mõni ime et selle saate vaatajareitingud nii madalad on…

@ Holger: Ega ma Foorumit just esimest korda ei näinud, kuid ammu juba saate vaatamisest eelpool esitatud põhjustel loobusin. Nüüd juhtusin Foorumit kogemata vaatama sellepärast, et õigel ajal ei viibinud sellises kohas, kus olnuks füüsiliselt võimalik telesaadet välja lülitada.

@ Olev: Ei paneks midagi kohe päevapealt kinni, kuigi saade oma esialgsest mõtest on kaugele eksinud. Pakuks pigem vastutavatele inimestele võimalust põhjendada, mis moel võiksid või tahaksid ümber orienteeruda. Kui nad seda teha ei suuda, siis alles hakaks sulgemist kaaluma.

Ja veel, @ Olev: Olgu võimul ükskõik milline valitsus, peaks Rahvusringhääling just riigieelarvesse kriitiliselt suhtuma. See on ju ikka riigi tähtsaim ja igal aastal korduv seadus. Hambutuid ajakirjanikke meil vaja ei ole. Tegelikult ei oleks ka hambutuid ministreid ja riigikogujaid vaja, ent see on juba teine ja hoopis suurem teema.

hmm, unusta etv ja kuula r2\ vikrit

@ Toivo

Ma ei vaata või kuula ühtegi kanalit kui sellist. ETV’st vaatan peamiselt Aktuaalset Kaamerat, OPpi, ENSV’t, Õnne 13t ja mõnda üksikut saadet (nt. Eesti koondise jalkamänge).

Sinu nimetatud kahest raadiokanalist meeldib mulle kuulata näiteks Rahva Teenreid, Mnemoturniiri, Luuleruumi ja Olukorrast Riigist ning veel midagi muud. Lisaks kuulan ja vaatan enam või vähem regulaarselt saateid kümnetelt teistelt tele- ja raadiokanalitelt mitmes riigis ja keeles. Rääkimata podcastidest ja videotest, mis tavameedia mõistesse ei mahu.

Ja imekombel jääb veel aega päris palju lugeda. Seda soovitan kõigile, aga eelkõige poliitiliste vestluste saatejuhtidele 😛

Räägi kaasa

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

Tööalased teenused

RSS Mu värskeimad postitused

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

Rubriigid

Arhiiv

RSS Eestikeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Soome blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Ingliskeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Saksakeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Skandinaavia blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.
Advertisements
%d bloggers like this: