Larko peegel

Suvekombed ja eluviis

Posted on: 25 08 2011

Delfi ilmutas täna mu suveloo. Sai teine küll juba jaani paiku kirjutatud, ent ega asi just kõige päevakohasem ei olegi. Jutu sisu seisneb selles, et ühiskonnas, eluviisis ja väärtushinnangutes on küll muudatusi toimunud, kuid iidne komme just suurel suvel ja kõik ühel ajal puhata on jäänud ja vast jääbki. See aga pole veel kõik.

Sirvides kommentaare pidin äärepealt diivanilt maha kukkuma ja põrandal veereldes naerma. Nimelt on kaks kommenteerijatest selles veendunud, et elan Stockholmis “ja pole meie eluga kursis”, kuna muu jutu sees nimetasin oma Rootsi elu 30 aastat tagasi. See juba mu mõtet kaudselt kinnitab: kui üks kord elus teatavas paigas elad, peab su silmaring mõnede arvates elu otsa olema selle kohaga seotud. Ehk siis mitte miski ajaga muutuda ei tohi ning eluviiside seost muude kui paiksete teguritega arutada on mõtetu ja rumal.

Tegelikult pole seal mõistagi mingit vahet, kas elan Stockholmis või Paldiskis. Elu ja eluviisid arenevad mõlemas ja kumbki pole ülejäänud ilmast eraldi. Mõlemal on oma eripärad, mis avaldavad mõju selles, kuidas üks või teine arengutegur inimeste argipäevas välja näeb, ent põhiliselt on areng nii siin kui seal ikka samade üleilmaliste tegurite vili.

Kui ma siis ” meie eluga” kursis ei oleks, poleks eluga üldse kursis. Üleilmaliste arengute hindamine üksnes nende kohalike ilmingute alusel ei pruugi anda kätte kuigi adekvaatseid järeldusi. 100 aastat tagasi oli enamusel ainult selleks mahti, ent tänastes tingimustes on ju kõik maailma teadmine igaühel lihtsa hiireliigutuse kaugusel.

Inimese igapäevne elukeskkond muidugi mõjutab tema arusaamist elust. Selle alusel ei peaks siiski arvama, et isiklikud elukogemused ongi kogu elu ja terve maailm. Sellist maailma mastaabis arengut ei ole, mis näiteks Rootsis põhjustaks muudatusi, aga Eesti elu üldse ei puudutaks.

Mõistagi on elu Stockholmis ja Paldiskis konkreetsel tasemel omavahel erinevad, kumbagi olen veidi elanud ja kogenud. Põhihoovus, mis elule mõju avaldab, on sellegi poolest mõlemale üks ja sama. Võin küll põhihoovuse erinevaid tahke arutada ja sealjuures ka isiklikke kogemusi arvestada, kuid toetuda ei tohi ainuüksi enese elukeskkonnale ja ise enese teadmistele.

Üldine mõjutab kohalikku ja isiklikku tunduvalt rohkem kui vastupidi. Kohalik ja isiklik on eeskätt ilmingud, reageerimised ja kohanemised. Seetõttu pole oluline, kus ma elan ja arvustada mu argumente kolme aastakümne taguse elukoha alusel (ekslikult pidades seda ka praeguseks) ei saagi minu juures põhjustada muud kui tahtmist põrandale naerma minna.

Advertisements

3 kommentaari to "Suvekombed ja eluviis"

Lugesin seda ka…inimesed ei mötle, enne kui kirjutama asuvad. Aga see selleks.

Suvi hakkab sygisesse pöörama, fotojaht kuulutas välja uute teemade otsimise (kirjutan sellest siia, kuna ma pole enam ammu Facebook’is).
Nyyd on fotojahis sinu vöimalus tulnud just seda teha, mida ise tahad, kui annad need märksönad, mis ka sinul inspiratsiooni töstaks.
Mul endal on ykstaspuha, mis söna tuleb – ainult värvid 2×2 koos, selline idee värvidesse suhtuda mulle töeliselt ei meeldinud, aga sain hakkama :D)
Väärtuseks asja juures on suhtlus ja kommentaarid…ja just seal ma tunnen Larkost kövasti puudust.

PS. ootan Google+ saamist, täitsin nende taotlusevormi, aga kutset ikka pole :(. Lugesin ka sinu Page Refresh in Google+ ja ilma et oleks saanud veel plussi proovidagi, meeldiks mulle Larko moodi, et jumala eest silme ees ei hypppaks, nagu möne muu lehe puhulgi..

Google + kutse Sulle saatsin.

Fotosid ja jahtimist veel kaalume. Jõudu oleks niikuinii juurde tarvis, et hädavajalikud asjad tehtud saaksid. Kui sellest üle jääb,tuleb mõelda, millega veel tegeleda.

Oh, aitäh, sain Google + kutse kätte! Suur-suur tänu sulle.

Jah, elutempo on kuidagi kiireks köigil läinud, ka mul endal. Fotojaht on löögastuseks, aga ehk mitte siis, kui kogu töö arvuti taga käib.

Räägi kaasa

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s

Tööalased teenused

RSS Mu värskeimad postitused

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

Rubriigid

Arhiiv

RSS Eestikeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Soome blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Ingliskeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Saksakeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Skandinaavia blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.
Advertisements
%d bloggers like this: