Larko peegel

Mahamagatud võimalus

Posted on: 30 05 2011

Täna ilmus Delfis mu arvamuslugu Sunni korras keelt ei õpi, kus kõrvutan sunniviisilise rootsi keele kooliõppe Soomes ja sunniviisilise ülemineku eesti õppekeelele siinsetes vene koolides. Rootsi keele teemat oleks tahtnud veel Soome koalitsiooniläbirääkimiste päevakajalises kontekstis käsitleda. Paraku see külg asjast artiklisse ei mahtunud. Oleks teine nimelt paratamatult liiga pikaks saanud.

Teatavasti olid Põlissoomlased ainus partei, kes Soome valimistel oma toetust kasvatasid ja seda mitte vähe. Esialgu käis jutt sellest, et valitsusse läheksid kolm suurimat erakonda ehk Koonderakond, sotsid ja Põlissoomlased. Viimased otsustasid siiski kohe pärast esimesi sissejuhatavaid nõupidamisi koalitsiooniläbirääkimistel mitte osaleda.

Taktiliselt oli see Põlissoomlastelt loogiline otsus. Valitsuses oleksid nad pidanud kompromisse tegema ja ebapopulaarseid otsuseid vastu võtma. Opositsioonis saavad seevastu mitte millegi eest vastutades oma jonni edasi ajada ja ebameeldivate aga hädavajalike otsuste vastu hääletada. Just sellepärast oleksid teised suured parteid pidanud Põlissoomlased vaata et iga hinna eest koalitsiooni kaasa meelitama.

Koalitsioonis kaasa löömise vastu tulnuks Põlissoomlastele midagi pakkuda, mis oleks võimaldanud nendelgi oma eesmärke täita. Rootsi keele sunniviisilise kooliõpe muutmine vabatahtlikuks või valikaineks oleks selleks suurepäraselt sobinud.

Põlissoomlased on ainus partei, kes on enam-vähem selgelt välja öelnud, et rootsi keel ei pea Soome koolis kohustuslik õppeaine olema. Kategooriliselt vastupidisel arvamusel on eelkõige Rootsi Rahvapartei. Kõik ülejäänud on pigem sunniviisilise õppe poolt, kuid pole selles küsimuses just väga jõuliselt seisukohta kujundanud. Nii oleks sundrootsi lõpetamine võinud olla küsimus, mida Põlissoomlased oleksid saanud oma toetajatele ette näidata kui saavutust, aga samas oleksid pidanud ebameeldivate otsuste eest vastutama.

Lisaboonuseks oleks saanud Rootsi Rahvapartei lõpuks ometi võimult eemale tõugata. See oportunistlik partei on viimastel aastakümnetel igat värvi koalitsiooonides osalenud. Viimati oli partei lühiajaliselt aastal 1972 opositsioonis. Tookord oli Soomes sotside vähemusvalitsus.

Nii siis käivad praegu Soome koalitsiooniläbirääkimised kuue partei vahel, kes kõik valimistel kaotasid. Sotsid ja Koonderakond magasid maha ajaloolise võimaluse keeleõpet Soome koolides mõistlikumaks ümber korraldada. Lisaks saavad Põlissoomlased opositsioonis rahulikult oma toetust kasvatada, sest võivad vastutust kartmata kõigele ebameeldivale vastu olla. See võib nelja aasta pärast Koonderakonnale ja sotsidele väga ebameeldiva üllatuse põhjustada.

Advertisements

1 Response to "Mahamagatud võimalus"

Vox populi…

Kui ma üleelmises sissekandes viidatud artiklit Delfile kirjutasin, tundsin eeskätt selle üle muret, mis saab vene õpilastest, kes peavad endale võõras keeles reaalaineid õppima.Vaadates nüüd loole lisatud kommentaare tekib mõte, et järsku oleks hoopis…

Räägi kaasa

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

Tööalased teenused

RSS Mu värskeimad postitused

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

Rubriigid

Arhiiv

RSS Eestikeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Soome blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Ingliskeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Saksakeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Skandinaavia blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.
Advertisements
%d bloggers like this: