Larko peegel

Protestivalimiste tagamaadest

Posted on: 5 04 2011

Naljakal kombel ei õnnestunud mul oma täna Delfis ilmunud loole ise kommentaari lisada.  Tahtsin nimelt Jaak Vackermanni kommentaarile vastata ja mulle teada olevalt on Jaagul enesel varem korduvalt olnud Delfis kommenteerimisega probleeme. Sedapuhku aga lasti tema kommentaar ilusti läbi, ent minu omale pani kommentaariumi valvav hingetu filter ühel või teisel põhjusel käe ette.

Jutt käib siis Soome eelseisvatest valimistest, mille tulemust ja sellele järgnevat püüan ennustada. Võrreldes praegust 1970. aastaga jõuan järeldusele, et käimas on protestivalimised, millele peale suurte muudatuste parlamendi koosseisus midagi väga konkreetset ei järgne. Jaak aga on huvitatud protesti põhjustest ja tagamaadest, millest ma tõepoolest suurt midagi ei kirjutanud:

Et mi s siis on see, mille üle meie igavesed põhjanaabrid ja suguveljed võtavad tänases Soomes nõuks protestida?
On see ebaõiglane suhestus euroalasse ja siit tulenev protest valitsuse vastu, kes soovib solidaarsuse nimel anda panus nn. stabilisatsioonifondi. Või on see liigselt liberaalne migratsiooni- ja võõrtööjõupoliitika või on see protest varjatud korporatiivsuse/korruptiivsuse suhtes? Need ja paljud teised küsimused on siinsest artiklist täiesti välja jäänud ja siit järeldus: Soome Vabariigis on ilmselt kodanikel ikka tõsine hirm väljendada oma avameelset arvamust esindusorganite tegevuse üle. Millest see tuleneb?

Mõned Põlissoomlaste kasvava toetuse põhjused Jaak ongi nimetanud, kuid on veel teisigi. Ilmselt on tegemist mitme asjaolu kokkulangevuse ja koosmõjuga. Põlissoomlaste toetajad pole väga ühene seltskond vaid pigem mõjuvad erinevad asjaolud igaühele omamoodi. Ühist enamatele paistab olevat kasvav rahulolematus ja protestimeeleolud,  kust üllatavalt paljud näevad väljapääsu Põlissoomlaste parteis.

Kriitilisus sisserände – olgu tõõpärase või põgenike – suhtes on Soomes viimastel aastatel kasvanud ja kahtlemata langeb seegi Põlissoomlastele kasuks. Samas aga oleks ülekohune kõiki selle partei valijaid marurahvuslasest võõrmaalastevihkajateks sildistada. Sama käib ka euroala stabiilsusfondi käendamise kohta. Vohav korruptsioon omakorda vihastab neidki, kes just Põlissoomlaste valimist mõttekaks ei pea.

Üks väga oluline rahulolematuse põhjus Soomes on strukturaalne tööpuudus ja sotsiaalne tõrjutus. Pole sugugi juhuslik, et Põlissoomlaste toetus on väga suur Ida-Helsingi linnaosades, mis nende ilmingute all valusalt kannatavad. Traditsionaalselt on nendes linnaosades vasakerakondadel suur toetus olnud, kuid Põlissoomlased lõikavad kasu traditsionaalsete vasakerakondade suutmatusest sotsiaalse tõrjutuse vastu võidelda või isegi arukaid lahendusi pakkuda. Vasakparteid ja ametiühingud on tegelikult huvitatud ainult inimestest, kellel on traditsionaalne täistöökoht või kes saavad mõnda hüvitist traditsionaalse täiskoha alusel.

Tööpuudus Soomes on küll statistiliselt langenud, aga sellegi poolest on seal väga palju kauaaegseid töötuid, kellel pole kuigi suuri võimalusi avatud tööturule tagasi saada. Tööhõive ja sotsiaalhoolekandega seonduv bürokraatia on tööturult eemale tõugatud inimeste vastu karm ja karistab igasuguse omapoolse aktiivsuse eest, millega töötu püüab ise oma olukorda parandada. Paar nädalat tagasi kirjutasin sel teemal pikemalt oma soomekeelses blogis.

Siin mõned põhjused oodata olevale protestile. Paraku sellele midagi ei järgne, sest ükski partei Soomes – võib-olla välja arvatud vähemalt seni marginaalne Piraatpartei – pole suutnud mingigisuguseid lahendusi kodanikuühiskonna arendamiseks pakkuda. Parimal juhul teevad parteid mõningaid järeldusi, kuid ausalt öeldes ma seda ei usu. Erakonnad on selleks liiga kaugele rahva reaalsest elust võõrandunud.

Advertisements

Räägi kaasa

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s

Tööalased teenused

RSS Mu värskeimad postitused

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

Rubriigid

Arhiiv

RSS Eestikeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Soome blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Ingliskeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Saksakeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Skandinaavia blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.
Advertisements
%d bloggers like this: