Larko peegel

Kes kaotas ja kui palju?

Posted on: 7 03 2011

Mu Delfis avaldatud operatatiivse valimiskommentaari kommenteerijatest mõned ei tahtnud endale aru anda, et Keskerakonda tabas nendel valimistel laastav kaotus. Võtan siinkohal näiteks mõned kommentaariumist üles leitud  mõttevilja terakesed:

minu, 06.03.2011 23:43
meelest äärmiselt arusaamatu ja rumal jutt, mingit kaotust pole, veel vähem hävitavat kaotust!

??, 07.03.2011 00:03
Mis hävingust see sonib?
Tugev teine koht juu!

jamajutt, 07.03.2011 00:12
Tegelikult on olukord selline, et Savisaar oma jüngritega väljus lahingust vÕitjana vaatamata igast küljest antud turmtulele, seega kaotajaks on asja käimalükanud reformikad

Nagu juba kommentaaridest pealiskaudselgi läbivaatamisel näha, ei vääri nendest ükski omaette Delfi kommentaariumis vastamist. Sel juhul vast käivitaks lõppematult viljatuid vaidlusele sarnanevaid mõtteloopimisi, millest kellelegi kasu ei oleks. Siin enda juures aga tahaks siiski mõnda valimistulemuste hindamise printsiipi hinnata.

Esiteks, kes üldse on valimiste võitja? Kas see, kes suurima häältearvu saab või äkki suurima hulga mandaate? Või äkki on valimistel ikkagi võitjaks need, kes oma hääli ja mandaate eelmiste valimistega võrreldes lisavad ja kaotajateks need, kes eelmisest tulemusest alla jäävad? Kas siis igal valimisel ongi lähtekohaks null või juba olemasolev olukord? Kas valimistulemuste kommenteerimisel äkki on kohane järjepidavust arvesse võtta või ei ole?

See, kes Riigikogu uue koosseisu mandaatide arvu puhul väidab, et Keskerakonnale teine koht kuulub, otseselt ei valeta, sest Keskerakond ju sai vähem mandaate kui Reformierakond, aga rohkem kui IRL. Samas aga oli Kesk valimiskünnise ületanud parteidest ainus, kes oma häälte osakaalus ja mandaatide arvus eelmiste valimistega võrreldes kaotajaks jäi. Isegi Vene Erakonnal ja Iseseisvusparteil kujunes valimistulemus eelmisest korrast paremaks, Keskerakonnal aga mitte.

Kui arvestada, et Rahvaliidu ja Roheliste arvelt läks 12 mandaati justkui kaduma, oleks igal parlamenti alles jäänul erakonnal tulnud mandaate juurde võtta, mitte neid kaotada. Keskerakond aga kaotas 3, kõik ülejäänud said juurde.

Ja kui veel on vaja puust ja punaseks väänata, siis loetagu järgmiseid tulemusi üle ja tehtagu selle alusel järeldusi:

Allikas: Vabariigi Valimiskomisjon

Nii sii kes ometi arusaamatut juttu ajab ja mu hinnagut rumalaks hindab? Kelle arust on ühe jätkusuutliku partei jaoks “tugev tulemus” see, kui oma häälte osakaalus ainult natuke vähem kaotab kui poliitkaardilt tervelt kaduma läinud Roheliste erakond? Ja missugust aru nõuab niisugusele järeldusele jõudmine, et mitte ei kaotanud Keskerakond vaid hoopiski Reformierakond, kes siiski igas mõttes võitis?

Kas me ikkagi räägime samadest valimistest, mille tulemused meil kõigil teada on? Kuidas me ei saa neid teada olevaid tulemusi nii lugeda, et nendest saaks ka järeldusi ühestel alustel teha? Ja kas me üldse samas maailmas elame, kus ju peaksid matemaatikas ühesed põhimõtted olemas olema? Kas Keskerakonna valvekommentaatoritel on veel mingisugust häbi alles?

Ega ma ei kurda, lihtsalt panen tähele. Niisugused mõtteviljad käivad juba lihtsalt avalikus veebikeskkonnas sõnavõtmise juurde ja aususe huvides tuleb tunnistada, et ka vastupidist arvamust on avaldatud. Aga homme ärkavad vast keskerakondliku veebikommenteerjiate hävitussalga viimasedki valvesõdurid üles ja loopivad sitta juurde.

Siis ma ehk hüsteeriliselt naeran ja  lähen võib-olla oma ihuarsti käest küsima, kas mulle pakutud diagnooside alusel äkki ei saaks teovõimetuse tunnistust kätte.  Mäletate äkki veel, milleks niisugune paber veel veidi enam kui 20 aastat tagasi kulda väärt oli?

Advertisements

4 kommentaari to "Kes kaotas ja kui palju?"

EI MAKSA UNUSTADA ISIKULIST ASPEKTI… Et valitsuse liikmetest sai tugevaima tagasilöögi Järvi-gate’i autor Laine Jänes, kaotades eelmiste parlamendivalimiste tulemusest üle seitsme tuhande hääle. Ja kes sai suurima isikliku häältesaagi oli … Muide. just see tekitab poliitilise patiseisu partei sees ja jääbki Keskerakonnale lähemate aastate probleemiks. Paljud eestlastest valijad keerasid rahvarinde järgparteile tänavu selja, eestlastest keskerakondlased partei sees pole seetõttu rahul oma esimehega, kuid Savisaar näitab iga kord ette oma häälterekordi. Keskerakond on jätkuvasti languse teel.

Kui nüüd Keskerakonnas jää liikuma ei hakka, siis jääb vaid seda ära oodata, et loodus ise asja paika paneb. Ennustamine on raske töö.

Ega see ministrile küll au ei tee, et saab Riigikogusse kõigest kompensatsioonimandaadiga sisse ehk tänu oma kohale üleriigilises nimekirjas. Samas aga tuleb arvestada, et Tartu linnapeale vaata et loodusseaduse alusel laekuvad hääled korjas sedapuhku üles isand Kruuse. Eks oravate edasised poliitpersonali paigutused on peaaegu sama huvitavad kui Keskerakonna omadki.

Muideks, Silver Meikarist on mul siiralt kahju, kui juba jutt Tartu peale läks.

Delfi kommentaatoreid ei maksa väga tõsiselt võtta, kuna enamasti on need mõne erakonna palgal. Mis aga Savisaarde puutub, siis tegelikult on tema nende valimiste võitja – ta tegi läbi aegade kõige vägevama tulemuse. Tulenevalt: ma ei usu, et KE isemõtlejatel jätkuks argumente Savisaare kohalt kangutamiseks.

Ega üldiselt väga ei võtagi, ma ikka pean kommentaariumis näkku loobitavat sitta antud valdkonnaga paratamatult kaasnevaks paranähtuseks. Sedapuhku aga viskas kopa ette, kuna esimeste tundide jooksul palju muud ei sisestatudki kui “valvekommijate” avaldusi. Tean sedagi, et mõned autorid üldse oma lugude kommentaare ei vaata. Ise arvan, et see poleks nende väheste kohta õige, kes seal siiralt sõna võtta tahavad.

Edgariga on nii nagu meie kõikide: mitte keegi pole siin ilmas asendamatu. Väga ei taha ennustada, millal ja millistel asjaoludel ta poliitikast kõrvaldub, aga varem või hiljem peab ta sealt eemalduma. Ebamäärsusest võidavad lühemas perspektiivis sotsid, kuid ka nende jaoks pole niisugune “õrnalt ülespootud” olek väga kaua kasulik või isegi talutav. Edgar ise aga ehk niisugust olukorda oma pervertsel kombel isegi naudib.

Räägi kaasa

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

Tööalased teenused

RSS Mu värskeimad postitused

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

Rubriigid

Arhiiv

RSS Eestikeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Soome blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Ingliskeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Saksakeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Skandinaavia blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.
Advertisements
%d bloggers like this: