Larko peegel

Soovitusi valijale

Posted on: 4 03 2011

Seni olen ma ainult negatiivseid valimissoovitusi edastanud ja päris ilma nendeta ei saa praegugi. Katsun siiski mõnede heade inimeste kohta ka midagi positiivset öelda, kes erinevates nimekirjades või hoopis väljaspool nimekirju riigikogujaks kandideerivad.

Mailis Reps ja Karel RüütliMu postkasti risustasid omavoliliselt Karel Rüütli (SDE) ja Mailis Reps (Keskerakond). Häbi häbi mõlemale ja ühtlasi minu soovitus neid mitte valida. Proua Reps sai ka niisuguse häbimatusega hakkama, et kõnetab mind vene keeli. Nii läks see reklaam kahekordselt raisku: valida ei tohi ja vene keelest ka aru ei saa.

Vene keeles kõnetas mind ka Sotsiaaldemokraatlik Erakond, kes siia kõiki Harju- ja Raplamaa kandidaate tutvustava voldiku poetas. A, mina ei tea nüüd, mis hea pärast tuleks kedagi Урве P’t valida kui üldse valida saaks. Reformierakond sai ka postkasti risustamisega hakkama, kuigi seda eesti keeles.

Ma muideks kuulsin, et üks kena kaaslinnakodanik siin Paldiskis kavatseb venekeelse valimisreklaami saamise eest Keeleinspektsioonile kaevata. Asjatu tegevus, sest postkasti risustamine valimisreklaamiga on ikkagi eraõiguslik kirjavahetus. Välireklaam peab muidugi eestikeelne olema.

Aga aitab juba negatiivsest sõnast. Hakan nüüd siis otsima neid inimesi, keda ehk Riigikogusse valida tasuks. Parteilised eelistused jätan igaühe enda otsustada. Nii palju siiski ütlen, et arvesse tasub neli suurimat võtta ja parempoolse maailmavaate puhul soovitan pigem IRLi ning vasakpoolse vaate puhul kindlasti sotse.

Mõni sõna põhjenduseks ka. Kesk ja Oravad on ühe ja sama postsovjetliku mündi erinevad küljed. Kumbagi polnud kodus kui issand jumal poliitilist moraali lapsukestele jagas. Mõlemad on oma platvormi ohjeldamata populismist ammendanud, oravad lisaks veel metsikust turuliberalismist. Sellegi poolest aga on mul üks ja teine hea sõna mõne üksiku orava ja keskerakondlase kohta öelda.

Pärnumaal näiteks kandideerivad oravate nimekirjas nii Rein Lang kui ka Väino Linde. Lang on just see lapsesuu, kes ta on ja Linde on juba oma oskused parlamendis ammendanud. Äkki tasuks nende asemel Andrei Korobeinikut valida, kui just oravaid tingimata peab valima? Järsku tooks ta parlamenditööle uusi vaatenurki juurde?

Võru- Valga- ja Põlvamaa on huvitav ringkond. Keskerakondlastest Heimar Lenk, Ester Tuiksoo ja Toivo Tootsen just valima ei innusta. Äkki hoopis Inara Luigas või Georg Pellisaar?

Ivari Padar on ilmselge peibutuspart, järelikult teda valida ei tasu. Kalvi Kõva on keskmise tasemega riigikoguja, keda võiks valida kui kedagi paremat ei leia. Sirje Tobreluts on seni kirjutamata leht, kelle peal tasub silma hoida. Nii palju siis 11. ringkonna sotsidest.

Oravate soovitamisega on mul maailmavaatest tulenevalt probleem, aga äkki tasuks siiski Kagu-Eestis Valdo Randperet valida. Vähemalt üks orav sealt nagunii riigikogujaks saab ja sel puhul poleks Valdo ehk väga paha valik. Otsustagu ise need, kelle vaimne hügieen lubab Reformierakonda valida. Paraku pole neid Eestis just nii vähe kui loodaks.

Tartu linnas kandideerib sotside nimekirjas Marjustin, kes oleks kindlasti väärikas ja tark Riigikogu liige. Paraku lõhnab ta peibutuspardi järele ega pole ühesõnaliselt lubanud Riigikogus tööle asuda. Äkki siis Heljo Pikhof?

Oravate hääli Tartus kaalutakse, mitte ei loeta. Linnapea Urmas Kruuse on peibutaja. Laine Jänes jälle on nagu Laine Jänes ikka. Ronis ju laulupeolgi oma enese tarkuses pulti. Mis siis saab kui ta hakab sageli Riigikogu kõnepuldis sõna võtma? Margus Hanson jälle tegi oma püksid täis siis kui ta ministriametis riigisaladusega hoolimatult talitas.

Kui siis Tartus tingimata peab Reformierakonda valima, on normaalseim kandidaat Silver Meikar. Ma väga loodan, et minu soovitus temalt hääli ära ei söö. Silveril on isegi nii palju aru peas, et kuulab teistegi arvamust, kui ise mõnda küsimust väga ei jaga. Oleks kahju kui teda Riigikogusse tagasi ei valitaks.

IRLi omadega pole Tartus ka väga head lood. Lukase ja Tsahkna asemel tahaks ehk siiski Merkat Riigikogus näha. Seega Merle Jääger!

Jõgeva- ja Tartumaaga on päris hullud lood. Sealt ei oska kedagi soovitada ega ka mittesoovitada. Täpselt sama on asi mu elukohajärgses Harju- ja Raplamaa ringkonnas. Õnneks ma sedapuhku valima ei pea.

IRLi nimekirjas Järva- ja Viljandimaal kandideerib isand Seeder. Ta oli üsna kena parlamendiliige siis kui Isamaaliit Andruse ja Edgari koalitsiooni ajal opositsioonis oli. Ministrina pole küll sama head muljet jätnud, kuid IRLi nimekirjast naljalt kedagi paremat ka ei leia.

Sotside puhul on Sven Mikser kindla peale minek ja muuseas minu lemmik parteiliider. Randel Länts vääriks ka kindlasti rohkem tähelepanu kui on meedias seni pälvinud. Soovitan siiralt Sveni ja Randelit valida.

Oravate kohta Järva- ja Viljandimaal ei taha midagi öelda, kuna kellegi kohta midagi väga head öelda ei ole. Keskerakonnast äkki tasuks paidekat Kersti Arapuud kaaluda. No hullemaid keskerakondlasi on selles nimekirjas küll!

Erki Nool on Ida-Viru IRLi väärikalt esindanud. Tehge järgi või makske kinni! Oravatest valige ükskõik keda, aga kindlasti mitte peibutaja Kristiina Ojulandi! Ida-Viru sotsidest ei jää kedagi peale Jaak Alliku valida ja keskparteilastest üldse mitte kedagi. Paraku valitakse küll.

Lääne-Viru sotsidest on Rannar Vassiljev ennast Rakvere linnapeana heast küljest näidanud. Indrek Saarega oli mul rõõm Rakvere Teatri kohvikus hommikust kohvi juua kui ta selle teatri juht oli. Igatipidi arukas poiss ja pole ka Riigikogus midagi paha teinud.

Sotsiaalse sidususe minisrit Pehvkurit ei soovita valida. Pigem siis juba Paul-Eerik Rummot kui näppe oravate nimekirjast eemal hoida ei jaksa. Kui just IRLi peab valima, pole Lääne-Virus kedagi peale Marko Pomerantsi. Keskerakonna kandidaatide kohta midagi öelda ei taha, eriti mitte Võsa-Petsi ja Siret Kotka kohta.

Kalev Kotkas on vist ainus enam-vähem normaalne sots saartel ja Läänemaal. Kalle Laanet pole keskerakondlase kohta paha. Urve Tiidus võiks ehk ükskord ka Riigikogusse saada. IRLi palun Saare- Hiiu- ja Läänemaal mitte hääletada. Selle kinnituseks piisab pilgust nimekirjale.

Mustamäel ja Nõmmel kandideerib koguni neli minu arust head sotsi. Seda on paraku rohkem kui ringkonnast Riigikokku sotse sisse mahub. Peeter Kreitzberg vist juba niigi saab valitud. Seega soovitan Mart Mere, Kadi Pärnitsat ja Gerd Tarandit. Viimasega olen ka näost näkku vesteldes noormehe taibust veendunud.

Oravatest on Urmas Paet ja Õnne Pillak enam-vähem normaaloravad. IRList eelistan kampsuniga isand Mart Nutti, Keskerakonnast aga Jüri (Abi)Ratast ja tulihingelist nõmmekat Rain Vakrat.

Üksikkandidaate üldiselt väga ei soovita valida, sest need hääled vast lähevad enam-vähem raisku. Sellegi poolest ei saa hea sõna Nõmmel ja Mustamäel kandideeriva Toomas Trapido kohta ütlemata jätta. Mäletan Toomast kui arukat noormeest ajalt, kus ise Rohelise Värava Põhjamaade kirjavahetaja olin. Lisaks austan Tooma sirgeseljalist otsust üksikuna kandideerida selmet et Marek Strandbergi tõve all kannatava Rohelise partei nimekirja minna.

Kesklinna, Lasnamäe ja Pirita sotsidest on mulle hea mulje jätnud Maimu Berg ja Barbi Pilvre. Barbiga oli mul möödunud sügisel au Helsingi Tallinna Euregio Foorumil sotsiaalse meedia töögruppi juhatada. Kõlbavad mõlemad riigikogujateks küll.

IRLikatest kedagi väga soovitada ei tahaks, aga kui peab, siis äkki võiks Toivo Jürgensson parlamenti come-backi teha. Oravaihurad otsustagu ise, kas Keit Pentus kõlbab või siiski mitte. Keskerakonna nimekirjas on Evelyn Sepp nii normaalseim kui ka ülekaalukalt targim.

Haaberstis, Kristiines ja Põhja-Tallinnas oli sotsidest vanasti kindel Liina Tõnissonit valida. Praegu on Eiki Nestor täpselt sama kindel valik. Hannes Rumm ilmselgelt peibutab ja Jaak Juskel vast on volikogu aseesimehena veel tegemata tööd. Hardi Volmer võiks huvitav alternatiiv olla, kui temagi peibutuspart ei oleks.

Keskerakonnast soovitaks ehk Yana Toome valimist. Juba seegi oleks asja eest, et ta linnavalitsusest eemale läheks. Riigikogus ei saaks ehk sama palju pahandust tekitada kui abilinnapeana. Jah, see oli nüüd küll hapu marja maitsega soovitus aga paremat pole mul ka anda.

IRL ja Reformierakond võiksid nii palju Haabersti, Kristiine ja Põhja-Tallinna rahvast austada, et paneksid oma nimekirjadesse kedagigi, kes soovitamist vääriks. Aga njetu, kedagi seal soovitada ei ole. Ja paraku saab mõlemast nimekirjast keegi ikka läbi.

Eks ma siin juba rohkem kui tarvis häid ja halbu alternatiive tutvustasin. Üks üldine soovitus veel. Talita valimise juures täpselt nii nagu südametunnistus käsib, aga mine ka kindlasti valima!

Advertisements

3 kommentaari to "Soovitusi valijale"

Pikalt ei lobise, aga nimekirja pääsemise au eest olen tänulik!

Hääl ei lähe kunagi raisku. Meil on salajased valimised ja pärast võib igalt saadikult nööbist kinni võtta sõnadega “Mina, kui Sinu valija …”

Põhimõtteliselt jääb muidugi valija enese teada, kellele ta oma hääle andis, kuid häälte ülekandmine nii ringkodade sees kui ka iseäranis kompensatsioonimandaatide jaotamine üleriigiliste nimekirjade alusel kahtlemata nõrgendab konkreetse saadiku ja tema ringkonna vahelist seost. Ka mitmed ringkondades valitavad saadikud elavad sisuliselt hoopis kusagil mujal kui oma ringkonnas. See kõik jätab vahepeal kaunis ähmaseks, kes keda õieti esindab.

“Raisku minemine” oleneb samuti sellest, mida me sellega silmas peame. Pisiparteidele ja üksikkandidaatidele antud hääled ei mõjuta otseselt valimistulemust, kuid ka nendel on teatav väärtus, kuna kajastavad üksiku valija tasandil rahulolematust ja jätavad talle ikkagi võimaluse valituks osutunud saadiku poole pöörduda.

Räägi kaasa

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

Tööalased teenused

RSS Mu värskeimad postitused

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

Rubriigid

Arhiiv

RSS Eestikeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Soome blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Ingliskeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Saksakeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Skandinaavia blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.
Advertisements
%d bloggers like this: