Larko peegel

Soome parteide rahastamisest

Posted on: 31 01 2011

Delfi tahtis Eestis käiva parteide rahastamist puudutava arutelu kõrval Soome olukorda tutvustada. Nõnda ilmuski täna Delfi arvamusrubriigis minu lugu sellest, kuidas Soomes valimisrahaga sahkerdatakse.

Loo kirjutasin ma eelmisel nädalal, mistõttu ei jõudnud sinna kaasata pärast artikli kirjutamist ja edastamist laekunud uudist kauaaegse Koonderakonna parlamendiliikme ja endise välisministri Ilkka Kanerva kriminaalsüüdistusest altkäemaksu võtmises. Kohtu alla antakse ka hulk mõjuvõimsaid ärimehi, kellest osa on Delfi artiklis kirjeldatud Keskpartei ja Noorsoosihtasutuse kriminaalasjaga seotud.

Ma väga loodan, et sellest nüüd ei järeldataks, et oleksin sihilikult tahtnud just Keskpartei skandaalidele keskenduda. Vastupidi rõhutan artiklis, et puhas pole ükski Soome suurematest erakondadest. Igaühel on oma luukered kapis ja kordamööda satuvad kõik avalikuse luubi alla. Nii tahaks vähemalt loota, ehkki kõik sahkerdamised vast teatavaks kunagi ei saagi.

Delfi kommentaarium on teadupärast selline nagu ta on. Oma lugudele lisatud kommentaarid on mul sellegi poolest kombeks lugeda. Teinekord ka mõnedele nendest seal samas vastan.

Tavaliselt arvestan juba eelnevalt, et ükskõik mida ja millest  ka ei kirjutagi, kaasneb sellega mingil määral autori isiku peale käivat sõimu ja laimu. See käib nii öelda autoritasu sisse. Sedapuhku  aga polnud kümne tunni jooksul pärast kirjutise avaldamist ilmunud ühtegi säärast kommentaari. Võib-olla on parteid juba niivõrd vihatud, et tõmbavad kõige tatti enda pihta. Samas tuleb ka seda tunnistada, et Delfi kommentaarid pole enam nii sapised kui varem olid.

Nii mõnigi kommenteerija veab otsesed paralleelid Soome Keskpartei ja Eesti Keskerakonna vahele. Kumbki mulle ei meeldi, aga aususe huvides tuleb nentida, et nende kahe ühele pulgale panemine teeb küll mõlemale liiga. Peale nime pole nendel väga palju ühist.

Soome Keskpartei on tugeva agraaritaustaga väärtuskonservatiivne erakond, kes on peaaegu et terve Soome iseseisvuse ajal võimul olnud. Muidugi vastab tõele, et kumbki partei sahkerdab nii nagu suudab, aga milline partei seda siis ei tee? Nii Soomes kui Eestis on iga erakonna eesmärgiks võimule saada ja võimule jääda. Selleks kasutatakse kõiki vahendeid, mis käepärast.

Tõstan siia ühe hea kommentaari, millele sai ka vastatud:

allar_, 31.01.2011 10:30
Soome on olnud korruptsiooni-edetabelites priimus – seal ei olevat kohe üldse mitte kui mingisugust korruptsiooni.

Kas on edetabelid valed või on teised maad oma tavadega veelgi jubedamad?

Ja minu vastus:

Markus Larkovirta, 31.01.2011 13:51
@ allar_, 31.01.2011 10:30

Arvan, et nii üht kui teist. Kui võrrelda näiteks Soomet ja Zimbabwet, on viimane kindlasti tunduvalt korruptiivsem riik. Euroliidu riikidest on kahtlemata näiteks Kreeka, Bulgaaria ja Rumeenia tavad hullemad kui Soome omad. Samas aga on Soome korruptsioon kuni viimaste aegadeni jäänud hästi varjatuks ja seega ei tasu edetabeleid puhta kulla pähe võtta.

Soomes toimuvad parlamendi valimised 17. aprillil ehk vähem kui kolme kuu pärast. Kampaaniad on juba käivitatud, kusjuures nii mõnigi erakond kurdab, et valimisraha olevat sedapuhku erakordselt raske annetajatelt saada. Seda pean ma positiivseks arenguks. Õieti pole neid “kampaaniaid” nii vajagi, sest need küll mingit adekvaatset pilti poliitiḱaelust ei joonista.

Kui valija end nelja aasta jooksul pidevalt sündmustega kursis hoiab, on tal eelistused juba välja kujunenud ja teda kampaania korras mõjutada ei saa. Parteid peaksid kodanikega pidevalt suhtlema, selmet loetud kuud enne valimisi suhtlemise nägu teha. Kui suudetaks valijaga näiteks sotsiaalse meedia vahendusel tõelist dialoogi käia, ei oleks ehk varjatud rahastamisele nii suurt vajadustki.

Advertisements

Räägi kaasa

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s

Tööalased teenused

RSS Mu värskeimad postitused

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

Rubriigid

Arhiiv

RSS Eestikeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Soome blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Ingliskeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Saksakeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Skandinaavia blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.
Advertisements
%d bloggers like this: