Larko peegel

Lapsepõlve hernesupp

Posted on: 6 01 2011

Mul pole küll kombeks riigi- ega usupühi tähistada ja nendega traditsionaalselt seonduvaid roogi just kombekohasel kuupäeval valmistada. Sellegi poolest aga juhtus nõnda, et mul just tänasel kolmakuningapäeval on hernesupp teoksil, mis Soome traditsiooni kohaselt kolmekunigapühaks jõulusingi riistmetest kokku keedetakse. Mul pole mõistagi kombeks ka endale jõulusinki muretseda, ammugi ei läheks seda Soomest tooma nagu mõned teised Eestis elavad soomlased, olgugi et väidetavalt teiste asjatoimetuste kõrvalt.

Suitsukoot

Supilihaks on mul sedapuhku sea suitsukoot, mis sai juba eelmisel nädalal Paldiski lihapoest soetatud.  Olles viimastel kuudel üle pika aja paar-kolm korda hernesuppi just nii teinud nagu mu ema seda lapsepõlves keetis ja serveeris olen seni tooret kooti kasutanud, sest lihapoes pole suitsukooti just siis olnud kui mul hernesupi järele isu tekinud. Eelmisel nädalal poes käies tuvastasin mõned isuäratava välimusega suitsukoodid ja panin ühele koheselt käpa peale, ehkki päevakohased söömaplaanid olid juba paika pandud. Hästi säilis külmkapi külmutuslahtris, kust selle eile õhtul külmkappi tõstsin ja alles paari tunni eest toasooja.

Hernesupp

Kuivatatud rohelised herned koos peeneks hakitud suure sibula, soola ja pipramarjadega panin juba eile õhtul liguma. Sellise nelja-viieliitrilise potitäie jaoks läheb herneid umbes 750 grammi. Esimese supi sisse panin vaid pool kilo, millega saab veidi lahjemat, kuid igatipidi söödavat suppi. Eks igaüks talitab oma isikliku maitse ja eelistuse kohaselt.

Esialgu tuleb suppi päris korralikult keeta ja tuld tasakesi vaiksemaks keerata. Poti pinda keemise käigus kerkiv vaht on kasulik eemaldada. Tunni või kahe järel peaksid herned olema juba enam-vähem lahustunud.

Hernesupp

Järgnevalt lisatakse tükeldatud liha. Kont läheb samuti sisse ja pole seda vaja väga hoolikalt puhtaks voolida. Enne söömist saab pehmeks läinud lihatükke veel kondi pinnalt eemaldada.Siinkohal lisasin mõõdukalt Aura sinepit, mida võib igaüks suppi söömisel maitse järgi juurde panna.

Hernesupp

Nüüd saab supp paar-kolm tundi kaane all hästi vaiksel tulel omaette pomiseda ja lasta koostisosadel omavahel lõimuda. Tegelikult võiks lasta tal seda hommikunigi teha, kuid karta on, et ma köögist kanduvaid lõhnu nuusutades nii kaua vastu ei pea. Juba praegu on kiusatus päris suur.

Potitäiest piisab mulle söömiseks vähemalt neljaks päevaks isegi siis kui mõnele juhukülalisele süüa antakse. Kõige parem ongi hernesupi maitse alles siis kui ta on vahepeal külmkapis käinud ja jälle soojaks aetud. Kui aga pott lõpuks tühjaks saab, voolab mul hernesuppi isegi kõrvust ja kolm-neli nädalat ei taha sellest juttugi kuulda.

Lapsepõlve hernesupp on üks mu absoluutseid lemmiktoite. Need, kes Piiblis avaldatud muinasjutudega kursis, teavad et hernesupi nimel on isegi isikut tõendavaid tundemärke väidetavalt võltsitud ja pärandiõigust kelmuse teel võõrandatud. Olgu sellega kuidas on, aga ei saa välistada, et oleksin nõus kergema süüteo toime panema kui hernesuppi mitte kuidagi muidu ei saaks.

Advertisements
Sildid:

3 kommentaari to "Lapsepõlve hernesupp"

[…] eilsele hernesupijutule postitan siia pildi hommikuse kohvi kõrval õgitud võileivast. Leivaviilu peal on paari […]

Vähemasti eestikeelses versioonis on ikka läätseleemest räägitud, mis on ka kahtlemata yks hää mekiga kraam.

Ei noh, mina ju pole tundnud huvi end Piibli erinevate tõlgetega kurssi viia. Lihtsalt koolipõlve usutundidest on meeles, et seal jutustati Jaakobi poegadest, kellest üks keetis muhedat hernesuppi, mida teine himutses ja oma esiklapse pärandiõiguse vennale supi eest maha parseldas.

Räägi kaasa

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

Tööalased teenused

RSS Mu värskeimad postitused

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

Rubriigid

Arhiiv

RSS Eestikeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Soome blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Ingliskeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Saksakeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Skandinaavia blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.
Advertisements
%d bloggers like this: