Larko peegel

Väikelinna nutune jaekaubandus

Posted on: 17 12 2010

Eile käisin olude sunnil Tallinnas poodlemas ja jäin sellest kenasti kasumisse. Koju tassisin peamiselt sellist toidupoolset, mida Paldiski poodides osta ei ole või on siinsed hinnad üle mõistuse kallid. Otseseks ajendiks pealinna sõita oli siiski toorainepuudus mu koduses suitsuvabrikus.

Juba tükk aega rullin oma plärud ise. Hiljuti rehkendasin, et täpselt samast tubakast tehasesuitsuga võrreldes hoian sedasi umbes 60 % rahast kokku. Pildil on näha kõik, mis mul toodanguks vaja: lahtine tubakas, filtrid, suitsupaber ja rullimismasin. Oskajad rullivad suisa näpude vahel, millest aga mina ei julge undki näha. Ma juba olen oma olematu näpuoskuse poolest kurikuulus.

Filtrite kättesaadavusega on mul viimasel ajal tõsiseid probleeme. Paldiski kahest toidupoest ühes minu masinasse sobivaid pole üldse müügil ja teises on need juba nädala aega otsas. Nii ei jäänud mul muud üle kui eile hommikul elektrirongi peale ronida ja pealinna sõita. Vastasel juhul oleks mu koduvabrikut toodaguseisak ähvardanud.

Ainuüksi filtrite tõttu Tallinna muidugi ei sõida. Neid ostsin loomulikult nii palju, et kohe otsa ei saa, aga samas oli igatipidi mõistlik nii palju toitu sisse osta kui kahe kotiga käe otsas kanda jaksan. See mõjus mu külmkapile ja rahakotile kosuvalt.

Paldiskis on kaks toidupoodi, üks tore pisikene lihapood ja paar räpast nurgatagust viinapoodi. Nime poolest on ka turg olemas, ent see koosneb kõigest kahest plekkseintega putkast. Üks nendest on ise eneses kena juurviljaputka, kust hea meelega kartuleid, sibulat ja hapukurke ostan.

Mõlemad toidupoed on üsna kitsa müügipinnaga, mistõttu on ka valik piiratud. Sellest ja linnakese kõrvalisest asukohast tingitult pole alati kindel seegi, et ka valiku sees olevaid kaupu igal ajal osta on. Suitsufiltreid  juba eelpool nimetasin, aga juhtub ka aegajalt, et pood võib õhtul isegi leivast ja saiast tühjaks ostetud olla.

Siinsed hinnad on tunduvalt kallimad kui Tallinna omad. 50-kroonise sõiduraha tegin ainuüksi kohvi, singi ja hakkliha arvel tasa. Kolme kohvipakiga teenisin 33 krooni, hakklihaga 11 ja singiga 7. Kõik ülejäänud sisseostud kujundasid ennast juba puhaskasumit. Jaama turult ostsin hea hinna eest endale meelepärast juustu, mida siinsetes poodides osta ei olegi.

Kohvipaki hind kajastab tabavalt väikelinna jaekaubanduse kasinat seisu. Kristiine Prismas maksis Presidendi kohv eile 49,90 krooni pakk. Ühes Paldiski poes maksab see 61 krooni ja kopikad peale, teises lausa 70 krooni!

Pole ka ime, et kõik, kes vähegi saavad, teevad oma sisseostud mujal. Tallinnas tööl käivad tassivad toidukotte igapäevselt rongi peal. Keila linn 25 kilomeetri kaugusel on oma mitmekülgsema kaubandusvõrguga populaarne ostuturismi sihtmärk. Isegi Paldiski linnavalitsus sõidutab sinna regulaarselt pensionäre linnaeelarve kulul.

Siinsetes poodides käivad ainult need, kellele midagi muud üle ei jää. Teised teevad siin ainult täiendavaid sisseoste kui mõni toode Tallinna või Keila poes meelest läks. Niisugune olukord mõistagi tekitab kaubanduse äratasuvusele survet juurde.

Kuuldavasti on Paldiskisse esimene ketimarket peatselt tulemas. Pealtnäha on see samm õiges suunas, kuid sellest jääb väheseks ja olukord võib isegi hullemaks minna. Väga kaua ei jaksa nimelt kaks väikest toidupoodi marketile rinda pista ja kui tema juba saab konkurentsivabalt edasi tegutseda, peavad linnakodanikud jälle oma suu odavamast toidust puhtaks pühkima.

Põhiprobleem seisneb selles, et alla 5000 elanikuga kõrvaline linnakene on selleks liiga kitsas turg et kaubandust juurde meelitada. Ehkki Paldiski on oma suletud linna staatusest vabanedes silmnähtavaid edusamme teinud, tuleb linnal suuremaks saada et jätkusuutlikuks jääks. Elanikke ja eluruume on vaja juurde saada. See omakorda eeldab ettevõtluse siia tekitamist. Seega on kuuldused kuni 1000 töökohaga toornafta rafineerimistehase rajamisest hea uudis.

Advertisements

12 kommentaari to "Väikelinna nutune jaekaubandus"

no, oota, oota, Maxima tuleb vist enne, kui tehas. .

Maxima ei ole küll muidu mu eriline lemmik, aga tühja Dappo poe peale ma ikka vahel ohkan, et tulgu ta siis rutem.

päälegi räägiti ju mingis linnalehes, et kesklinna tulevat varsti veel üks uus toidupood

Peaasi et Maximal ega kellelgi teisel monopol ei oleks.

Linnalehte mulle millegipärast enam ei laeku pärast seda kui postkastile reklaami keelukleepise peale panin. Teadupärast ei peaks see riigiasutuste ja KOV saadetisi blokeerima aga äkki arvab kohalik postmeister teisiti. Veebis ilmuvad Linnalehe pdf-failid nii aeglaselt, et kõik on hapuks läinud enne kui minu silma satub.

Mis tehasesse puutub, sain aru, et pole isegi see veel kindel, kas ta üldse tuleb, rääkimata millal. Igatahes on siin kuhjaga maa- ja veevara nii töökohtade kui elamispindade jaoks. Linnavõim peab muidugi selle eest hea seisma, et säästlikult ehitataks, mistõttu peakski poliitiline võim majandusest eraldatama. Igatahes on linnal enam-vähem kaks võimalust: kas suuremaks saada või aeglaselt ära surra.

Kui juba kaubandusest juttu on, siis märgiksin ära, et oleme seda väikest punast laptopi juba pikemat aega kasutanud ja oleme tõesti rahul. Väga väärt kraam!

Seda on rõõm kuulda. Mitte et ma selles kahelnud oleksin 🙂

Ise paigutasin oma punasele poole kõvaketa ulatuses Jolicloudi, mis ka sel nädalal versioonile 1.1 upgreiditud. Töötab suurepäraselt, eriti wifis. Aku päris sama kaua vastu ei pea kui Windowsis, kuid oma 2 tundi igatahes. Windows on mul põhimõtteliselt enam videomontaazi jaoks alles, kuna pole veel leidnud selleks sobivat Jolicloudi all jooksvat tarkvara üles.

Kohv tõuseb mujal järele, tavaline põhjus: maailmaturg. 😀
Ei iroonitse, vana hulgihinnaga on liht veel suurtes kettides, nii et võib rahus rohkem investeerida kui veel 49.90 näeb. Mul siin lähimas poes on 72.-, rsk, kobin ka nädalavahetusel Rimisse, kus 49.90 reklaamiti.

Kohvi kohta kõlab täiesti usutav , kuid siin on kallimad ka sellised kaubad, mis ladustamist hästi ei kannata, nagu näiteks piima- ja lihatooted.

Mhmhm, no väikekaubanduse võlu, see on paratamatus, aga kohv, näe:

http://finviz.com/futures_charts.ashx?t=KC&p=d1

Vanad partiid vahe- ja hulgiladudest ja suurtest kauplustest lõppevad, on uus hind kohal, nii et buy more, ei lähe hapuks ega keskit.

Ohjah. Tolle poolest om siin pääliina kylje all tiba mõnusamb. Mudugist võiss paremb olla.
Om Maksimarket. Ja tolle kyljen viil hunnikas pisembaid poode.
Om kohalik toidupood (millega sai kord tarbijakaitset mängitet :D) – toda kyll kirutasse, a’ käiasse ikkegi. Hää joogivalik 😉
Lihapood, leivatuba, majakraami pood…
Plaanin om Comarket.
Aint ytest asjast ei saa kyll aru – mix meite asulat ikke viil alevikux nimetatasse? Siin kisub ka rahvastik 5000 kanti (olen isi ka kasvule kaasa aidanu’ nii migratsiooni kui loomuliku iibe näol ;)). Täitsa väikeliina mõõtu.

Mes kohvisse puutub – hää, et mina toda ei tarbi.

Selles suurusjärgus koht peab Tallinnast natuke eemal asuma et teda linnaks hüütaks. Ega praegusel kujul Paldiski sisuliselt linn ei olegi vaid pigem asum sadamate kõrval. Eeldused linnaks kasvamiseks on küll olemas.

Hmm… Äkitse piäss Vantaale ja Espoole kah trossi ymmer panema ja Hell-sinkist eemale tarima? Maardu ja Talna suhe om ka joba kahtlane. Säänne uitmõte 😀
Mdx, kiäki väitis, et asulat saab alles siis linnax kuulutada, kui sääl om kasvai yits kirik…

Espoo ja Vantaa pole ka sisuliselt linnad, ehkki nime poolest on Espoo linnaelanike arvult Soome teine ja Vantaa neljas linn, ligi 250.000 ja vastavalt 200.000 elanikku. Kummaltki puudub selge linnastruktuur ja linnakeskus. Mõlemad koosnevad hulgast laiali pillatud magalaid, mis on sisuliselt Helsingi eeslinnad.

Kirikuid on Paldiskis suhtes elanike arvuga vaata et jalaga segada. Mulle teadaolevalt vähemalt luteri- ja õigeusukirikud ja nelipühausulistel on ka palvehoone olemas. Teistest ei teagi. Ega kirik veel linna ei tee, neid ju alati ka maakohtades olnud.

[…] avatakse peatselt, tõenäoliselt veebruarikuul, kaua oodatud Maxima marketikauplus. Seoses sellega otsib Maxima tööle müüjaid-kassapidajaid. Töökuulutuses […]

Räägi kaasa

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

Tööalased teenused

RSS Mu värskeimad postitused

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

Rubriigid

Arhiiv

RSS Eestikeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Soome blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Ingliskeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Saksakeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Skandinaavia blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.
Advertisements
%d bloggers like this: