Larko peegel

Taskuhäälingu keskkond Audioboo

Posted on: 27 10 2010

Mulle üldiselt meeldib end pigem kirjas kui kõnes avaldada. Kirjutamine võimaldab mõtestatult arvamust kujundada, seisundi või meeleolu kirjeldada, argumenteerida ja arutada. Vigu saab enne nupule vajutamist (ja miks ka mitte pärast) imelihtsal kombel parandada ning tervik on silma all ja ülevaadatav enne kui kirjutis veebiavarustes ilmub.

Kõnega on paraku nõnda, et seda, mis suust välja kargab, pole niisama kerge sinna tagasi tõmmata. Taskuhäälingu ehk podcasti salvestamisel saab mõistagi samuti enne avaldamist parandusi teha, ent see pole kaugeltki sama lihtne kui teksti muutmine. Üsna tülikas on mõnda lõiku ümber salvestada ja pisivigade pärast seda vast ei teegi.

Taskuhäälingu eeliseks blogisissekande kirjutamise ees on jälle see, et kõnekeeles pole vaja näiteks lauseehituse ja teistest grammatika reeglitest nii rängelt hoolida kui kirjutades. Võib lasta mõttel üsna vabalt lenda ja pärast kuulata, mida kokku luisatud sai. Teinekord ei jaksagi hästi mõtestatud teksti koostada ja sellisel juhul võibki olla lihtsam kiirelt asi ära rääkida.

Ehkki ma kirjutamist eelistan, olen viimasel ajal enesearenduse eesmärgil veidi taskuhäälingu tegemist katsetanud. Audioboo on podcasti jaoks üsna käepärane keskkond. Kuni viieminutiliseid klippe võib nii üles laadida kui ka veebilehitsejas salvestada. Oma katsetustes olen jõudnud järeldusele, et brauseri kaudu salvestades kannatab hääle kvaliteet oluliselt. Parem on näiteks Audacityga mp3-fail arvutis salvestada ja see Audioboosse üles tirida.

Üksikuid salvestusi nimetatakse Audioboos lihtsalt books. Üksiku kasutaja bood tekitavad RSS-voo, mida võib täpselt samamoodi lugejase tellida kui ükskõik millist voogu. Sotsiaalse meedia põlisel kombel võib teiste Audioboo kasutajate boosid jälgida.

Minu bood – nii senised kui tulevad – leiab huviline siit. Kes tahab, võib ka RSS-voo endale tellida. Ise lisasin Audioboo oma blogisissekannete kaustasse Google Readeris, millest tulenevalt ilmuvad lingid blogi paremas tulbas pealkirja “Mu värskeimad postitused” all samamoodi kui mu sissekanded kõigis blogides.

Taskuhäälingu tegemine pole vast kunagi nii lihtne olnud kui praegu. Kellel selle vastu huvi, soovitan kindlasti Audioboo keskkonda proovida. Kui aga huvi ja tahtmine sügavamaks kasvab, tuleb ehk peenemate instrumentide juurde kolida. Nii kaugele mina eeldatavalt ei jõua, sest olen ikka oma iseloomult kirjutaja.

4 kommentaari Kellele: "Taskuhäälingu keskkond Audioboo"

Vahva, tunnistan, et hääle kuulamine toob inimest märgatavalt lähemale kui kirjutatud teksti lugemine. Seal tuleb juurde mingi osa inimest ennast, on kuidagi intiimsem ja loomulikult väga hea oli “Rääkige üksteisega ja kuulake üksteist “. Kymmenen pistettä ja papukaija merkki…:)

Aitäh! Tore, et korda läks.

See nimetet oligi Audiocityga salvestatud, teised aga brauseris. Audiokvaliteedi vahe on kuulda.

ma ei ole kunagi aru saanud sellest podcastide ja muu vähesidestatud ja varieeruva infohulgaga teksti esitamisest kõnes.

tõenäoliselt on tegu minu kiiksuga, kuid kirjutatud teksti on võimalik kiiremini lugeda/omandada, kergem haarata ja vajadusel ülevaadet saada näiteks diagonaalis lugemise näol. teksti puhul on see märgatavalt keerulisem.

kui spetsiifiliselt podcaste vaadata, siis lisaks kipub enamik neist olema suhteliselt aeglased.

Mul on tegelikult sama eelistus. Kirjutamine ja lugemine on minu jaoks esmajärguline. Aga eelistused on inimestel erinevad.

Teinekord on taskuhäälingu kasuks ka praktilised põhjused. Näiteks Helge, kes küll ise ka palju kirjutab, salvestab sageli oma mõttemõlgutusi autoroolis, kus ju kirjutada ei saa. Head mõtted ei lähe raisku ja sõiduaega saab sedasi sisustada.

Räägi kaasa

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Tööalased teenused

RSS Mu värskeimad postitused

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

Rubriigid

Arhiiv

RSS Eestikeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Soome blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Ingliskeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Saksakeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Skandinaavia blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.
%d bloggers like this: