Larko peegel

E-valimised ja mobiil-id peavoolumeedias

Posted on: 30 09 2010

Laekus postkastisse Vabariigi Valimiskomisjoni kiireloomuline pressiteade:

Tänane uudis selle kohta, et valitsus otsustas lisada infoühiskonna edendamise investeeringute kavasse mobiilse isikutunnistuse taotlemise ja väljastamise tehnilise lahenduse loomise projekti on olnud ilmselt põhjuseks, miks on mõned toimetused rutanud järeldama, et järgmistel valimistel saab hääletada ka mobiiliga. See on siiski lugejaid – tulevasi valijaid – eksitav.

Tulenevalt järgmise aasta 1. jaanuaril jõustuvast seadusemuudatusest ning muudatusest Mobiil-ID väljastamisprotsessis (neid hakatakse väljastama kooskõlas isikut tõendavate dokumentide seadusega), saab 2011. a Riigikogu valimistel elektroonilise hääletamise kasutamisel isikut identifitseerida ning digitaalset allkirja anda ka Mobiil-ID lahendust kasutades. Hääletada ei saa mobiili kasutades, hääletatakse ikka arvuti abil, asendades ID-kaardi Mobiil-ID-ga. Täpsemalt Mobiil-ID kasutamisest ning võimalustest http://www.id.ee/mobiil

Ise pole sel teemal meediakaja enne pressika läkitamist näinud ega kuulnud. Kui kusagil on otseselt väidetud, et hääletada saaks mobla teel, ju siis niisugused valeandmed on juba seniks veebist ära koristatud. Küll aga on üleval uudiseid, mille sõnastus on paksust kantseliidist reostatud.

Asjasse pühendumatu lugeja võib näiteks E24.ee uudisest valesti aru saada. Vastavaid näiteid leiaks kindlasti mujaltki. Ehk toimetustes pole jälle kord võetud vaevaks asja sisu endale selgeks teha. Keeletoimetajaidki enam ei ole, kes sellisel kujul avaldamisele minevatest pressikatest kantseliidi ära koristaksid ja uudise sisu lihtkodanikule arusaadavaks kujundaksid.

Loo moraal seisneb selles, et kui peavoolumeedia ennast pressiteadete vahendajaks alandab, jätab ta oma töö sisuliselt tegemata. Mõnda aega võib kõiki petta ja mõningaid võib kogu aeg petta, kuid kõiki kogu aeg ei saa. Ma saan aru, et toimetustes püütakse masu ajal kulutusi kärpida. Paraku lööb see varem või hiljem valusalt tagasi. Kes viitsib pidevalt toimetamata kantseliidi eest tasuda kui selle juba otse allikast väikse vaevaga tasuta kätte saab?

Hoopis teine asi muidugi, et Valimiskomisjon oleks võinud juba kohe asja arusaadavas maakeeles lahti seletada.

Advertisements

8 kommentaari to "E-valimised ja mobiil-id peavoolumeedias"

EMT reklaamidest ca aasta-paar tagasi võis jääda mulje, et tegelikult saabki mobiiliga hääletada. Selle reklaami ja e24-jas oleva pressika koosmõjul võib asjassepühendamatul ka tegelikult jääda mulje, et saabki (paljalt) mobiiliga hääletada.

Sinu postkastisse laekunud teade ütleb et tegelikult see päris nii ei ole. Kui e24 uudist tähelepanelikumalt lugeda, siis ka sealt saab aru, et see tegelikkuses nii ei ole. Kõne alune seaduse muudatus (ja vastav tehnoloogia) tekitab lihtsalt veel ühe kanali inimese autentimiseks.

Just nii, Hillar! E24 uudises on asi formaalselt korrektselt kirjas, kuid tähelepanematu nn. tavalugeja ei pruugi sellest õigesti aru saada, kuna uudis on paksus kantseliidis, mis oletatavalt omakorda pressikale põhineb. Ma heidan toimetustele (ja mitte ainult E24 omale, mida siin kõigest näitena kasutan) seda ette, et pole viitsitud asjasse süveneda ja seda arusaadavas maakeeles puust ja punaseks seletada. See on veel kuidagi arusaadav (ehkki mitte aktsepteeritav) et riigiametnikud juba algusest peale asja selges eesti keeles kirja ei pannud.

Need “tähelepanematud tavalugejad” on viidatud Elu24 artiklile nii palju kommentaare kirjutanud, et ma pean tõesti nõustuma ja ütlema, et Elu24 artikkel on pinnapealne ja toimetamata. Ehkki mõttega lugev inimene saab aru, et mobiil-ID on vaid lisavahend valimiste veebilehele sisselogimiseks, jääb see artiklis massi jaoks natukene segaseks.

Ja seoses sellega tekkis mul küsimus, et kui ma oma telefonibrauseris panka lähen, kas ma saan seal mobiil-ID’d kasutades sisse logida? Peaks proovima.

Seda, et valida telefonibrauseris ei saa, ma juba tean sest siiani on e-valimine alati mingi IE AciveX asja kaudu käinud ja seda telefon ei toeta.

Aarne, Sa kindlasti annad sellest märku, kuidas panka sisselogimine õnnestus.

Pean tunnistama, et ise pole ka asja tehnilise küljega nii täpselt kursis, et suudaks iga kell selle vahet mõista, mida millise sidevahendiga teha saab. Autentimisega seonduvat enam-vähem mõistan. Seega olen vast juba nn keskmisest digikodanikust paremini informeeritud.

Mulle tundub, et kogu e-riik ja kõik selle rakendused ongi just Microsofti Windowsi ja IE peale rajatud. Linuxiga saab end hädapärast ID-kaardi abil autentida, kuid allkirjastamine ja kõik, mis PIN 2 -koodi eeldab, töötab erinevates kohtades vahelduva eduga. Samuti ei pruugi Windowsi all jooksvas arvutis allkirjastamine õnnestuda ühelgi brauseril peale IE. See mind väga vihastab, sest ei taha seda mittebrauserit juba põhimõtteliselt kasutada.

Proovitud. Telefoni brauserit (Symbian S60) kasutades saab mobiil-ID abil panka sisse ja ülekande tehtud. Lahe!
Ma kuulun nende imelike inimeste hulka, kes iga Windowsi ja iga brauseri abil ID-kaarti kasutada saavad. Kunagi pole mingeid probleeme olnud.

Nutitelefoniga saab hääletada vabalt. Seni takistas seda tõsiasi, et mobiili külge ei saanud ID-kaardi lugejat panna. Nüüd kui M-ID on toetatud, ei ole mobiiliga hääletamisel enam takistusi.

Ma loodan, et nad vaevuvad ka mobiilile sobilikuma interface tegema valimiste lehele, et hääletamine ei oleks mitte ainult võimalik vaid ka mõnus.

Hääletamine töötas ju seni vaid IE ja AciveX peal. Ei mina usu, et su mobiil seda toetab.

Ise mõtlesin ka nutikate peale aga vaevalt e-riigi valitsus on kuulnudki, et selliseid olemas on. Telefoni brauseri kohta ei oska midagi kosta, kuid kahtlen selles just seepärast, et arvutilgi on iga tarkvara võrdväärne kuid ühed on võrdväärsemad kui teised.

Räägi kaasa

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

Tööalased teenused

RSS Mu värskeimad postitused

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

Rubriigid

Arhiiv

RSS Eestikeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Soome blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Ingliskeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Saksakeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Skandinaavia blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.
Advertisements
%d bloggers like this: