Larko peegel

Meie raha €

Posted on: 21 09 2010

Gerdi juurest korjasin üles Euroopa Keskpanga eurokampaania reklaamiklipid:

Kui esimene klipp välja arvata, on need päris asjalikud. Just asja praktilisele küljele tulebki keskenduda. Rahavääringute välimust ja iseäranis nende turvaelemente tuleb tõhusalt tutvustada et rahvas kohe algusest peale suudaks ehtsa kupüüri ja võltstähe vahet mõista.

Avaklipp aga on otseöeldes õnnetu. No ei ole mõtet enam euro kasutusele tulemist emotsionaalselt või väärtuspõhiselt põhjendada ja õigustada. Ta tuleb niikuinii ja arvata pole selle kohta enam midagi. Samal põhjusel on viljatu enam küsitlusi sel teemal korraldada, kui suur osa elanikkonnast eurot pooldab.

10 € kupüürTegelikult on euro kui raha Eestis juba ammu kasutusel, ainult selle kuvand sulas on teine. Euroga ühines Eesti täpselt samal ajal kui kunagine Saksa mark euroga fikseeriti. Oli ju kroon algusest peale sakste rahaga kinnise ühe suhe kaheksale kursiga seotud. Pangakontote vahel on eurod liikunud sisuliselt aastast 1999, ainult koefintsendiga korrutatud numbrite näol.

Esimesest jaanuarist toimub näiline üleminek. See seisneb esiteks selles, et kontotel kahanevad numbrid 15,6466 korda väiksemateks ja teiseks selles, et sulas arveldades enam rahvusliku kuvandiga tähti ei kasutata ja mündid hakavad ka midagi maksma. Raha ise ja selle väärtus aga jäävad sisuliselt samaks kui seni.

Euro on meie raha juba ammu!

Advertisements
Sildid: ,

2 kommentaari to "Meie raha €"

Tere Larko. Pole ammu kirjutanud. Loodan, et elate hästi. 🙂

Aitäh seda postitamast. Siit Californiast on Eesti meediaruumist kaugel olles natuke raske asjadel silma peal hoida ja sellised postitused igati teretulnud. Kolm tähelepanekut sellega seoses.

Eestis tõesti juba niigi kehtib euro alates 1992. aastast, lihtsalt teise sildi all, algul kutsuti saksa margaks. Nüüd saab see lihtsalt ära vormistatud. Kas võib isegi öelda, et Eestis on euro (EEK margaga seotuse tõttu) kauem kehtinud kui Soomes? 🙂

Teiseks, huvitav, et selle klipi alguses kohtab Kreeka sümboolikat. Kreeka ja euro seostamine pole äkki kõige targem kommunikatsioon? Ei saa muidugi eitada, et sealt meie kultuur alguse sai, aga kas sellega 2010. aastal eputada tasub.

Kolmandaks, euro kujunduse läbiv sümbol on sillad. Natuke on ka sellele üles ehitatud. Oleks huvitav teada, kas need on mingid üle-Euroopalised klipid, kuhu lihtsalt tõlge peale virutatud, või Eesti tarbeks eraldi toodetud? Kõhutunne ütleb mul esimest varianti.

Tere Sulle ka, Jaanus! Pole ise ka viimasel ajal väga usinasti blogis kirjutanud. Kiireimad infokillud kipuvad pigem Twitteri ja FB juures olema, nii enda omad kui ka teiste 🙂

Kui Saksa marka euro aluseks arvata, võib isegi öelda, et Eestis on euro aastast 1992. Euroala 12 asutajariigi valuutad fikseeriti omavahel kinnise kursiga 1999 ehk kolm aastat enne sulaeuro kasutusele võtmist. Elades aastatel 1992-1998 Soomes pidin just sellepärast Saksa marga kurssi jälgima, et see Eestis käies kajastus otseselt selles, kui palju ma Soome markade eest vahetuskontoris kroone kätte sain. 1999-2001 oli Soome ja Eesti raha omavaheline suhe stabiilne ja alates aastast 2002 ongi juba eurode ja kroonide vahel kindla kursiga arveldatud.

Räägi kaasa

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

Tööalased teenused

RSS Mu värskeimad postitused

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

Rubriigid

Arhiiv

RSS Eestikeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Soome blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Ingliskeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Saksakeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Skandinaavia blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.
Advertisements
%d bloggers like this: