Larko peegel

Kohvi hindadest

Posted on: 17 08 2010

Paulig ähvardab kohvi hinda nii Soomes kui ka Eestis tõsta. Esmapilgul mõjub põhjendus arusaadav. Hinnad maailmaturul on tõusnud ja Brasiilia kohvisaagi kättesaadavus jätab soovida.

Sellegi poolest jääb mulle mulje, et kohv on Eestis juba niigi üle mõistuse kallis. Siinsetes poodides maksab 450 grammi pakend Pauligi kohvi ligikaudu kaks korda sama palju kui 500 grammine suvalises Helsingi toidupoes. Kohvi muidugi Eestis ei rõstita vaid nii Soome kui Rootsi kohvitootjad toovad väilsmaal rõstitud kohvi spetsiaalselt siia, kuid üksnes veokulu ei tohiks nii suurt hinnavahet õigustada.

Kuhu siis kohvipaki otsa pandud raha kaob? Minu tagasihoidlik arvamus on niisugune, et selle paneb pihta jaekaubandus. Osaliselt kindlasti seletab seda asjaolu, et Soomes just kohv on traditsionaalselt kaupmeeste jaoks tõmbetoode, mille kasumi arvel kliente poodide ustest sisse meelitatakse. See aga ei pruugi tähendada, et Eesti kaubanduskett kohvi arvel liigkasu teenida ei taotleks.

Hindade edasist tõusu on seoses eurole üleminekuga juba niigi karta. Läbipaitsvuse huvides soovitan soojalt majandusanalüütikutel nii kohvi kui ka teiste toiduainete hindade arengul teravalt silma peal hoida. Haneks tõmmatakse tarbijat juba niigi.

Advertisements
Sildid:

4 kommentaari to "Kohvi hindadest"

Millegipärast Eesti jaekaubanduse (hulgimüüjate ja maaletoojate hindu ma liht ei tea) korrelatsioon maailmaturuga on üsna nõrk või pigem ühesuunaline.

Kahjuks ma üheski teises riigis pole nii pikalt peatunud-elanud, et öelda, kas see on Eesti eripära.

2009 aasta teisel poolel (2010 alguses) oleks me pidanud jaekaubanduses tunduvalt suuremat hinnalangust nägema riisist, kohvist ja tont teab millest leiva-saiani, kõik tuli börsil 2008 rallijärgselt kolakaga alla, nt kohv kukkus 173 pealt 110 USD peale ja püsis seal kandis 2009 esimese poole (tänaseks on tagasi 175+), riis ja see neetud nisu kukkusid 2008 aasta tipu pealt enam kui 2X ja täna pole me 2008 börsihindade lähedalgi (nisu 2008 a – 1300, täna 658 ja kukub, kolmandat nädalat), a mingi hinnatõstmise hüsteeria on lahti.
Aktsiisid, energia- ja tööjõukulud ning maksud ju nii palju hüpanud ei ole, et kasvõi seda pagaritoodete tralli õigustada – jääb mulje, et 2007 teisest poolest 2009 aastani töötas toiduainetööstus suure kahjumiga ning jaekaubanduses oli kõik alla tootja omahinna. Ei usu hästi.
(A võimalik, et paljudel ettevõtetel on kaelas hurraaga võetud investeerimislaenud, mis tahavad tasumist.)

A teemaks oli lõpeks kohv:

http://finviz.com/futures_charts.ashx?t=KC&p=w1

Äärmiselt mõttetu töö on turu käitumise ennustamine, aga ma proovin – kohv liigub juba selle aasta lõpuks kenasti allapoole, pmst luksuskaup ning tarbijad tõmbavad maailmas teatavasti endiselt kulusid kokku, retail sales ja consumer spending ei näita siiani midagi ilusat.

Akismet, raisk, jälle püüdis Su kommi enda algatusel kinni 😛

Mul on maailmaturuhindadest arusaam, et neid igal pool üsna kergekäeliselt tuuakse ettekäändeks kui on vaja mõnel teisel põhjusel hinda tõsta. See võib olla mõni muu hinda mõjutav tegur või siis lihtsalt soov rohkem kasumit saada. Sama kergelt aga turuhinna langused tarbijahindades ei kajastu. Kui nendele valvas meedia või kodanikud tähelepanu juhivad, kiputakse ütlema, et teate, meil oleks tegelikult vaja hinda tõsta, kuid turuhinna langus võimaldab meil siiski praeguse hinnataseme juurde jääda.

Eestis siiski väiksel viisil röstitakse kohvi, näiteks Gourmet Coffees Koidula 13a, kus röstla on otse kohvikus klaasi taga.

Seda küll, kuid seda laadi nissitootjad orienteeruvad üsna väiksele turusegmendile. Siin olen silmas pidanud laiatarbelist kohvi tootmist ja turgu.

Räägi kaasa

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s

Tööalased teenused

RSS Mu värskeimad postitused

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

Rubriigid

Arhiiv

RSS Eestikeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Soome blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Ingliskeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Saksakeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Skandinaavia blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.
Advertisements
%d bloggers like this: