Larko peegel

Eurost ja hinnatõusust

Posted on: 9 08 2010

74 % Eesti elanikest usub, et seoses euroga hakavad hinnad kerkima. Mul on sel teemal juba ühes riigis isiklikke kogemusi. Need on kuuldavasti üsna sarnased kõigis eurole üle läinud riikides.

Kas hinnad seoses euroga tõusevad? Lühivastus oleks selline, et mõned hinnad tõusevad küll ja kõvasti, kuid üldist hinnatõusu, mida tarbijahinnaindeksiga mõõdetakse, karta ei ole. Muidugi iseasi, millised hinnatõusud on otseselt eurost tingitud ja millised hinnad tõusnuks niikuinii. Näiteks kütuse ja teravilja hinnad kipuvad kerkima olenemata vääringust.

Nagu öeldud on asja püütud kõigis euroriikides uurida. Uuringutes on enam või vähem edukalt katsutud eristada eurost tingitud hinnatõusud nii öelda “objektiivsetest” põhjustest. Laias laastus on leitud, et euro hindu ei tõstnud.

Mõned hinnad aga tõusid järsult. Näiteks Soomes maksis tass kohvi kohvikus enne eurot tüüpiliselt 5 marka. Mehhaaniliselt vahetuskursi järgi arvutades ja lähemale 5 sendile ümardades olnuks kohvitassi eurohinnaks 85 senti, kuid kohe esimesel uue vääringu päeval küsiti selle eest igal pool üht eurot. Hullem veel, üsna ruttu kergitati kohvi hinda sammhaaval kahe euro peale, kus ta juba pikemat aega pesitseb. Samas on kohvi omahind enam vähem paigal püsinud.

Sarnaselt juhtus näiteks puu-, köögi- ja juurviljadega turgudel. Värsked herned maksid varem viis marka liiter ja vahest allagi. Praegu neid naljalt kusagilt alla kahe euro leiab. Tüüpiliselt ongi tõusnud pisihinnad iseäranis kohtades, kus sulaga arveldatakse.

Samas aga suured toidupoeketid oma hindu eriti ei tõstnud. Ei tea kas see oli tihedast konkurentsist tingitud või seisnes asi selles, et korraliku raamatupidamise ja tõhusa andmetöötluse tingimustes oli lihtsaim hinnad mehhaaniliselt ümber arvutada. Võib-olla osaliselt mõjutas tulemust kumbki asjaolu nagu ka seegi, et just poekette kipuvad erinevad tarbijakaitseorganid kõige rohkem kontrollima.

Korteriüürid ja teised kommunaalkulud kanti enamasti sendi peale eurodeks üle. Seda ongi lihtne teha, kuna neid arveid üldjuhul sulas ei tasuta. Kaubamajades ei tõusnud kallimate toodete hinnad, mõned isegi odavnesid.

Niisiis ongi lõpptulemuseks, et statistiliselt euro hindade tõusmist ei põhjustanud. Seda aga ei pruugi kodanik tunnistada, kellele kohvitassi või jäätise hind kohe silma torkab. Pangaarve läbi jooksevad numbrid ja väiksema numbri puhul ei pruugi kodanik tervikust väga hästi aru saadagi. See, mis igapävselt ja konkreetselt rahakotist välja käib, tõmbab tõhusalt tähelepanu, ehkki moodustab üsna väikse osa tavainimese kogumajandusest.

Pole põhjust oletada, et Eestis teisiti läheks. Seega on oodata pisihindade kerkimist turgudel, kohvikutes ja mujal, kus sulaga tasutakse. Tarbijahinnaindeks aga näitab ilusti, et hinnatõus jäi ära.

Advertisements
Sildid: ,

1 Response to "Eurost ja hinnatõusust"

[…] edasist tõusu on seoses eurole üleminekuga juba niigi karta. Läbipaitsvuse huvides soovitan soojalt majandusanalüütikutel nii kohvi kui ka […]

Räägi kaasa

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

Tööalased teenused

RSS Mu värskeimad postitused

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

Rubriigid

Arhiiv

RSS Eestikeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Soome blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Ingliskeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Saksakeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Skandinaavia blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.
Advertisements
%d bloggers like this: