Larko peegel

Kes on blogija?

Posted on: 30 07 2010

Aarne juures käib huvitav arutelu selle kohta, kes ometi on blogija. Kui sageli peab ikka oma ajaveebi uuendama et tohiks end blogijaks hüüda? Muu hulgas sel teemal vestlesime Aarnega eile ka suuliselt.

Selles vast eriarvamusi ei ole, et aktiivseks blogijaks ei saa arvata kedagi, kes oma blogi üleharva täiendab. Ise olen juba seal piiri peal. Kunagi sai päevas rohkem postitusi kirjutatud kui praegu nädalas. Kuid seegi kõigub: näiteks seesinane on juba kolmas sissekanne täna, ent eelneva nädala jooksul olen vaid kaks korda postitanud.

Peeter Marveti näitel püüdsime seda arutada, kas ajaveebniku staatus jääb eluks ajaks külge nii nagu näiteks kirjaniku või presidendi oma. Pets ju omal ajal ilmutas mitu postitust päevas, kuid praegu kirjutab ainult kui tal enda arust midagi väga olulist öelda on ehk mõned korrad aastas. Tema seni viimane sissekanne on tehtud 29. mail ja kiirarvutus annab kätte, et tal käesoleva aasta seitsme esimese kuu jooksul on olnud 15 korral midagi öelda. Nii siis jämedalt öeldes keskelt läbi kaks korda kuus, ehkki on ka postitusteta kuid.

Selles pole kahtlustki, et Pets pole ammu enam aktiivne blogija. Ei tahaks sellegi poolest väita, et üks Eesti ajaveebinduse pioneeridest, kes ikkagi veel aegajalt blogib, oleks mõnel hetkel mitteblogijast kodanikuks muutunud. Pealegi pioneer, kes on isiklikult selles süüdi, et ma ise kunagi ajaveebinduse poole oma pilgu pöörasin.

Aarne püstitab küsimuse, mis nimetusega tuleb kõnetada keevitajat, kes ajakirjanikuks hakab või vastupidi. Mõlemad on ikka spetsiifilised kutseoskused, mis jäävad inimesele külge, ehkki ta ei pruugi neid enam aktiivselt rakendada. Iseasi, et oma oskuseid tuleb pidevalt uuendada, aga vähemalt pärast mõningate asjade üle kordamist ja uute omandamist suudaks vahepeal ajakirjaniku leiba söönud keevitaja kindlasti midagi kokku keevitada. Ise pean end näiteks tänaseni sünkroontõlgiks, kuigi sellest on juba aastaid kui ma viimati mõnel konverentsil sünkroonis midagi tõlkisin.

Blogimine pole mõistagi kutse, ehkki suures ja laias ilmas on mõningaid, kes oma ajaveebi pealt rohkem kui kõigest vorsti leiva peale teenivad. Ajaveebnikuks ei saa õppida, blogijaks lihtsalt saadakse. Blogimine on siiski midagi rohkem kui kõigest harrastus. Ütleks, et ta on eluviis.

Umbes samamoodi on eluviisiks petank, millega ma 1990nendatel aastatel tihedalt seotud olin. Petankielu elasin nii Soomes kui Eestis olles sealjuures nii mängija, kohtunik kui ka klubitegevuse ja võistlusturniiride korraldaja. Ei ole mul meeleski enam, millal see oli kui viimati raudkuuli käes hoidsin või isegi väljaku kõrval mängu pealt vaatasin.

Eluviisilt petankeriks jään ma sellegi poolest surmani. Sama kaua olen ma blogija, seda sõltumata värskete sissekannete ilmumise sagedusest. Inimesed, kes minuga kokku puutuvad, peavad arvestama, et ma võin neid veebis kas nimetatult või anonüümselt kajastada. Teisest küljest saavad nad arvestada, et mina kui petanker (kes ammu enam petankiga ei tegele) põhimõtteliselt ja oletuslikult suhtun nendesse oma eluviisile kohaselt sõbralikult.

2 kommentaari Kellele: "Kes on blogija?"

minuga on tegelt tiba keerulisem lugu, see blogimine/mitteblogimine on rohkem nagu väljund – kunagi ammuvanasti ma hoolisin [sellest mis ümberringi toimub], aga aastaga 2008 otsustasin selle pahega lõpu teha ja nüüd on mul mugavalt savi kõigest sellest mis ei puuduta otseselt minu (või lähedaste/sõprade) naba 🙂

hullemgi veel, minu RSS-voog koosnes varem hulgast lugemissoovitustest, aga kuna 40nda eluaasta lähenemine sundis mind täheldama, et need ei muuda mitte kellegi otsustus-ahelas olija suhtumist või lugemisharjumust (ma olen proovinud ka raamatuid kinkida jms RSS-puudega inimestele sobilikku teha) siis miks tõmmelda?

oluliselt efektiivsem on vastupandamatu maailmaparandamisvajaduse korral vajaliku inimesega üks tee & pirukas teha… ja mida enam ma tausta tean seda vähem tahan ma sellest kirjutada…

Kõlab juba veidi nagu tahaksid ajaveebindusest end lahti ütelda 🙂

Huvitav kuidas erinevad mõjutamise või mittemõjutamise viisid erinevatel aegadel oma olemuses korduvad. Rääkides 40. eluaastast polnud ma neljakümneselt kordagi veebibrauserit isegi nuusutanud. Seevastu otsustasin 35. eluaastal igasugusest parteilisest tegevusest kõrvale hoiduda. Ehkki blogimine pole kuidagi tõhus viis maailma paremaks teha, on see igatahes kordades mõnusam kui poliitkemplemine.

Räägi kaasa

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Tööalased teenused

RSS Mu värskeimad postitused

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

Rubriigid

Arhiiv

RSS Eestikeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Soome blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Ingliskeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Saksakeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Skandinaavia blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.
%d bloggers like this: