Larko peegel

Olgem siis soomlased

Posted on: 11 07 2010

Öeldakse, et pole just patt savolane olla, ent ikkagi kuradi suur häbi. Seda võiks tegelikult teistegi soomlaste kohta väita kui pahatahtlikust piisavalt oleks. Pipart keele peale, ütlen mina, kes ma kahe savolase poeg olen! Mis siis, et hoopis Helsingis sündinud.

Juhtusin Jaanuse säutsu peale lugema sissekannet mulle seni teadmata ajaveebis Chicago Sõnumid. Igatipidi asjalikus postituses arutatakse eestlaste ja eestluse enesetunnet ja tunnetust suures maailmas.  Kiputakse eestlasi arvama kord venelasteks, kord soomlasteks, kuid mitte eurooplase päritoluga inimeste poolt teinekord ka prantslasteks. Hullu pole seal midagi, sest kõik pakujad austavad neid rahvuseid, kelleks eestlasi arvavad.

Soome praegune eluolu just suurt põhjust uhkustamiseks ei paku. Sotsiaalne kihistumine on Soomes vaata et rängem kui Eestis. Sotsiaalne kindlustatus on Soomes küll Eestit kõrgemal tasemel, ent samas on Soomes hammasrataste vahelt välja tulla märksa keerulisem, peaaegu et võimatu.

Soomes on harjutud rootslasi “suureks vennaks” pidama, Eestis samuti mingil määral soomlasi. Asjata puha mõlemad! Kõige tähtsam lause, mida soomlased võiksid eestlastelt omaks võtta, on imelihtne tõde: “Oma rahvust maha salata sama ränk on nagu orjaks müüa end.”

Adolf Ivar Arwidsson oli 19. sajandi esimese poole silmapaistev soome poliitik, ajaloolane, ajakirjanik ja haritlane. Ta oli üks rahvusliku ärkamise varajastest kuulutajatest.  Olles ise Rootsi ajal sündinud kujundas ta oma arusaama rahvusest igaveseks kõlama jäänud loosungis: “Rootslased me enam ei ole, venelasteks saada ei taha. Olgem siis soomlased!”

Hemingway väidetavalt teadis omal ajal eestlasi igas maailma sadamas vähemalt üks olevat. Võib-olla juhtus tal teinekord kogemata, et mõni juhuslik soomlane sai eestlaseks liigitatud, kuid hullu pole seal ka midagi nagu juba eelpool viidatud blogipostitusest selgub. Eks mulle endalegi vahepeal juhtub, et mind väljaspool Baltia ja Skandinaavia riike eestlaseks peetakse. Pole viga.

Muideks, olen ka niisuguse määratluse kuulnud, et inimene, kes eesti keele ja kultuuri omandanud, ongi eestlane. Mine sa tea, järsku siis olengi. Keel ju suus ja sulepeas ning Eesti kultuurist tean vähemalt sama palju kui Soome omast. Meeldibki mulle teine rohkem, eriti kui sinna veel midagi vanematelt omandatud savolust juurde poetada.

Enda teada olen ma igatahes ainus soomlane, kellel Paldiskis alaline elukoht. Kui umbes kuu aega tagasi linnapeaga vestlesin, ei olnud temalgi kedagi peale minu teada. No keegi peab ju esimene olema, eks ole!

Eestis aga on soomlasi alati elanud, nii nagu Soomeski eestlasi. Mõnede siin juba minust kauem elanud kaasmaalastega on juttu olnud, et järsku asutaks koguni Eestis elavate soomlaste ühenduse, Eesti Soomlaste Liidu. Äkki oleks praegu õige aeg sõnadest tegudeni jõuda.

Olgem siis soomlased!

Advertisements
Sildid:

2 kommentaari to "Olgem siis soomlased"

Kõigepealt vabandust, et Akismet Su kommentaari spämmi pähe tsenseereis. Eks ikka linkide tõttu. Õnneks jõudsin ise kohe järele.

Tead, ma härra Lotila pasavillu pole isegi jaksanud ühtki korda otsani lugeda. Täitsa mõttelage sitaloopimine ja veel arutum on lollile vastu vaielda nagu teeb teises loos Katrin Pauts. No muidugi on tegemist meelelahutusega, mille järele ilmselt ka nõudlust olemas. Mul on kahju, et väljaanded pole huvitatud asjalikuma arutamise eest tasuma 🙂

Räägi kaasa

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

Tööalased teenused

RSS Mu värskeimad postitused

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

Rubriigid

Arhiiv

RSS Eestikeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Soome blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Ingliskeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Saksakeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Skandinaavia blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.
Advertisements
%d bloggers like this: