Larko peegel

Lõpuks ometi ID-kaart töötab #e-riik

Posted on: 16 04 2010

Paari nädala eest hõiskasin, et mu uhiuus ID-kaart on nii visuaalse isikutuvastamise kui ka e-riigi teenuste kasutamise mõistes kasutusele võetud. Aga ennäe, enne õhtut teadupärast hõisata ei tohi. Kui püüdsin e-teenuseid (nii riigi kui ka erafirmade omi) uuesti ja põhjalikumalt kasutada, ei tulnud sellest mitte midagi välja.

Igasuguseid veateateid laekus, kusjuures igal korral erinevaid. Küll ei leitud kaarti, küll polnud sertifikaat kehtiv ja kõik teised variandid välja arvatud, et mu kinganumber liiga suur oleks. Ka ei hakanud sk.ee isegi IE brauseri kasutamisel sertifikaadi kehtivust kontrollima.

Vahepeal juba otsustasin kogu ID-kaardi veebis kasutamisele käega lüüa ja kasutada endiselt pangaparoolidega autentimist. Eile võtsin siiski ette veel üks kord lahendust otsida. Eemaldasin arvutilt igasuguse ID-kaardi tarkvara, mis olin sk.ee juhistele vastavalt Firefoxi jaoks käsitsi installinud. Seejärel lasin IE’l kõige vajaliku automaagiliselt paigandada. Ise installisin veel uuesti Firefoxi toe.

Mõned ajutised tõrked ilmusid. Näiteks sai millegipärast mu PIN 1 blokeeritud. PUKi abil sain selle välja vahetada ja kui, siis juba selliseks, mis mul ka meeles püsib, st. pangakaartidega ühinevalt. Sertifikaadi registreerimist nõuti veel, kuid selle tegi Utility ära.

Seejärel hakas asi juba töötama. Sain kenasti igale poole sisse logida ja digitaalseid allkirju anda. Swedpankast väljamakset tehes tekis küll tõrge, mida pean veel lähemalt uurima. Vajaliku makse teostasin järelikult SEB kontolt, mis kobisema ei hakanud.

Siin aga küsimus suurele ringile. Mis kaval mõte seisneb selles, et miljoneid ja miljoneid maksev digitaalse ID projekt on tehtud kasutaja jaoks nii keeruliseks, et isegi mitte just kõige võhikum arvutikasutaja peab väga kaua pead murdma enne kui asi töötama hakab? Ja miks ometi on neutraalsus justkui paberil olemas, ent praktiliselt ja sisuliselt töötab ainult Windows ja IE kombinatsioon?

Kui keegi suudab veel kas või viite edastada, kuidas ma saaksin ID-kaardi ka Ubuntule selgeks õpetada, olen äärmiselt tänulik.

Edit: cd kommentaaris toodud viide aitas Ubuntul ID-kaart lõpuks selgeks õppida. Allkirjastamisega on veel sama probleem kui Winowsiski, kuid selle jõuan lahendada küll.

Advertisements
Sildid:

9 kommentaari to "Lõpuks ometi ID-kaart töötab #e-riik"

Suur tänu! Uurin kindlasti kui aega leian.

ID kaardiga on lood sellised, et peaks enam-vähem lollikindlalt töötama ainult Windows XP ja Internet Exploreri peal. Selle peale riiklik ID kaardi tarkvara loodi ja muude platvormide toega on lood kehvemad.

Selle jaoks sai riik eraldi ID kaardi tarkvara hanke tehtud, ent lood on selle hankega niimoodi, et projekt läks üle aja ja algas kohtuprotsess arendajaks oleva OÜ Smartlinki ja riigi vahel.

See mis valmis saadi asub: https://id.eesti.ee/idtrac/.

Muidu saab ID kaardi ja Linuxi kohta lugeda: http://ideelabor.ee/id-kaart/linux/

Ubuntu kohta konkreetsemalt: https://ideelabor.ee/opensource/wiki/IdKaardiTarkvara/UbuntuLinux

Tänan ka nende viidete eest. Uurin kui mahti saan.

Võin omast kogemusest kinnitada, et ID kaart on võimalik ubuntu peal tööle saada. Aga võttis see ikka mõne aja.

Ise kasutan Ubuntu Linux 9.10 ja ka äsja mässasin tööle saamisega.

Soovituslik on kasutada Firefoxi versiooni vähemasti 3.62 (uuem 3.63, Ubntuzillaga saadud), siis ei pea neid sertifikaate käsitsi lisama, vaid on brauseris sees.

Ma tegin niimoodi punktide kaupa:

1. Vaata, et su ID kaardi lugeja on Linuxi all toetatud. Nimekiri on: https://ideelabor.ee/opensource/wiki/IdKaardiTarkvara/UnixiKaardilugejad.
1.1 Vaata, et Suni Java RunTime Enviroment on installitud. Uuem versioon on Sun Java Run Time Enviroment on Version 6 Update 20. Selle kohta saab juhendi: http://sites.google.com/site/easylinuxtipsproject/java
2. Installisin https://id.eesti.ee/idtrac/wiki/Ubuntu juhendite järgi ID kaardi softi.
Konflikt võib tekkida OpenOffice 3.2 ga (vähemasti Ubuntu 9.10 puhul), ID kaardi soft tahab nimelt sinna krüptopluginat panna (krüptida pikaajaliseks salastaemiseks ID kaardiga ei ole hea idee, sest kui sertifikaadid aeguvad, lukustuvad andmed, sest neid avada siis ei saa) ja sellege 3.1 versioonile tagasilasta. Targem lahendus oleks ehk lasta id kaardi soft peale ja siis vana OpenOffice Synapticuga välja rookida ja siis uuem Oo.org peale lasta.
3. Laadisin brauserisse vastava mooduli: https://ideelabor.ee/opensource/wiki/IdKaardiTarkvara/VeebisAutentimineMozillaga ID kaardi mooduli õpetuse järgi.
4. Seejärel Firefox kinni ja uuesti lahti, Swedbanki saab vähemalt sisse logida. Ei oska kommenteerida, kas digiallkirjastamine seal toimib, kuna mul makseid pole vaja praegu teha.

Id kaardi haldusutiliit tunneb ID kaardi ära ja DigiDoc 3 võimaldab digiallkirjastada.

Aitäh! Seda protsessi niiskel reedeõhtul kindlasti ette ei võta. Nõuab teine erilist tuju ja meeleolu, ilma milleta pähklit katki ei hammusta 🙂

Aitäh! See viimane viide avitas. Digitaalse allkirjastamisega Swedbankas on veel sama probleem kui Windowsiski, kuid üldiselt asi mul nüüd Ubuntus töötab.

Räägi kaasa

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s

Tööalased teenused

RSS Mu värskeimad postitused

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

Rubriigid

Arhiiv

RSS Eestikeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Soome blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Ingliskeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Saksakeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Skandinaavia blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.
Advertisements
%d bloggers like this: