Larko peegel

Kekkost ei taha

Posted on: 9 11 2009

Tänane Aeg luubis tuletas meelde Tallinna linnaviletsuse plaani rajada D-terminali juurde Helsingi väljak ja püstitada sinna Urho Kekkose kuju. Kui ma tükk aega tagasi sellest plaanist esmakordselt kuulda sain, sai säutsutud (ei jaksa linki üles otsida), et selle väljaku võite rajada küll kui väga tahate, kuid kuju jätke sellest plaanist ära. Ei taha iga kord Tallinna tulles meeldetuletust mitte just kõige ilusamast ajalooperioodist. Kuidas eestlastele meeldiks kui neid Helsingis esimesena tervitaks Johannes Käbin või Karl Vaino?

Kui väljakul tingimata kellegi kuju peab olema ja kui see tingimata peab poliitik olema (näiteks Aleksis Kivi või Jean Sibelius oleksid kindlasti kõigile vastuvõetavad), võiks selleks olla näiteks Soome esimene president K.J Ståhlberg, kes vastupidi Kekkosele tõeline parlamentaarse demokraatia eeskostja oli. Või miks mitte Oskari Tokoi, kes Soome iseseisvaks saamise ajal senati esimees oli ja keda seepärast võib lugeda iseseisva Soome esimeseks peaministriks. Peaks meedima nii Savisaarele kui esimesele taasiseseisvunud Eesti peaministrile kui ka koalitsioonipartnerile, sest Tokoi oli sotsiaaldemokraat.

Välisturistid on Tallinnale ja selle ärielule küllaltki arvestatav sissetuleku allikas. Kas nüüd tingimata peab ärritama neid, kes linna raha toovad? Pole just kõige targem mõte.

Kui linnavalitsus pole nõus kedagi seda väärivat kujuga austama, püstitagu siis samba kas või Uuno Turhapurole, kuid Kekkost Helsingi väljakule ei taha.

Advertisements

15 kommentaari to "Kekkost ei taha"

‘Kuidas eestlastele meeldiks kui neid Helsingis esimesena tervitaks Johannes Käbin või Karl Vaino?’

Savipaksule meeldiks see ju väga

Nii konkreetselt seda ei mõelnud, pigem võrdluseks.

Oi, aga Uuno Turhapuro ausammas oleks ju kuldaväärt mõte.
Ega neid Soomeski tõenäoliselt palju ole.

Mul pole ühtegi teada, kuid ei välista seda ka. Pekka Puupää ausammas vist kusagil püsti seisab.

Noh, kaasaegsuse mõttes võiks ehk sinna seagripi monumendi püstitada.

Kui aga peab ajalooline olema, siis võiks ju Kangrolt Laidoneri ja Mannerheimi ühendratsamomumendi tellida. Huvitav mihuke hobuste asend sobiks väljendama seda, et mehed üksteisesse vaikse põlgusega suhtusid? See peaks igal juhul selgesti väljenduma, sest siis saaks samba all soomlaste ja eestlaste kaklusi pidada.

Kui aga tõiselt rääkida, siis on igasugu monumentidest, nii nende püstitamisets kui alla kiskumisest sihuke siiber, et, jumala eest, ärgu enam tehku. Väljaku võuivad teha, aga tehku sest üks ilus linnaruumi koht ilma igasuguste sammasteta.

Seagrippi ei saa, sest see tõlgendataks samuti poliitiliseks Pehmete ja karvaste sea tõttu, kes ju teatavasti Kadriorus töötab 😛

Parim oleks küll kui igasugused ausambad ära jääksid ja nende asemel oleksid näiteks pingid, kus linnakodanikud ja turistid saaksid puhata. Paraku on see tobedus koalitsioonilepes kirjas (pärast sissekande kirjutamist tuvastasin) ja lausa UKK nimega. Nii et midagi nad peavad vist püsti ajama, kuid siin võiks koalitsiooninõukogu linnamehelikust osutada ja leppida kokku kelleski või milleski, kes nii kontroversaalne pole. Näiteks kunagine Soome K-kaubandusketi telereklaamides esinenud Väiski, keda tallinlased omal ajal vesi keelel jõllitasid.

Ma siiani naiivselt usun, et ühel päeval tuleb uudistest teade: “vabandust, aga vabadusesammas läks unts, see võetakse maha ja selle asemele pannakse kunstiväärtusega töö…”
Kekkose plaanist ei teadnud ma midagi, küll nad ikka jõuavad:( uuno on hea mõte. Matti Nykanen võib ka olla…

Minu arust võiks panna Eppu Normaalile ausammas, kuna esimesel RockSummeril mängis Paciuse hümni, ennekuulmatu tegu NSVLiidus. 😀
Kui aga tahetakse rahvahulki juurde tekitada, siis vast sobib Leningrad Cowboys elik Sleepy Sleepers, niikuinii õllesõbrad voorivad sealt mööda. 😉
Aga antud momendil, kus on vaja raha kokku hoida, on monumentide püstitamine puhas lollus ja raharaiskamine.

Kati ettepanekule lisaksin Poola presidendi Pilsudski: sellisel juhul on kolm koolivenda Piiteri sõjakooli päevilt koos 😀

Matti Nykäse, Eppu Normaali ja Piiteri Karjuspoistega on selline probleem, et nemad on elus olevad reaalsed isikud. Sellistele ausambaid püstitatakse vaid totalitaarsetes riikides ja vaevalt tahab koalitsioon end totalitaarseks tunnistada. Nykänen ja Eppu kukuvad välja ka seetõttu et pole helsinglased, Helsingi Plats ikka.

Veidi tõsisemalt võiks pakkuda Antti Tulenheimot, kes oli kauaaegne Helsingi linnapea (1930-1944) ning seepeale on olnud Soome peaminister ja parlamendi aseesimees.

juice leskinen, ja jutul lõpp

Juice oleks väärikas küll, kuid mitte kuidagi ei seondu ta Helsingiga: sündinud Juankoskel ja tegi peamise osa oma elutööst Tamperes.

Muuseas tema ise avas oma ausamba Juankoskel, kus pole sellest kuuldud, et elavatele sambaid ei püstitata. Ja see kuju asub Juice Leskise Väljakul. Juankoski jälle on isehakanud linn: Soomes tohib suvaline vald ennast linnaks kuulutada olenevalt volikogu liikmete jultumusest.

Miks mitte tõepoolest pingid ja ühel jalga puhkav Eino Leino?

No vat, Jüri, Sina selle õige lahenduse hõiskasidki! Leino oli läbi ja lõhki Helsingiga seotud ja laiahaardeliste sidemetega Eestis pealegi. Kedagi väärikamat ei või olla kui tema Helsingi platsi kaunistama. Kui nüüd Havis Amanda välja arvata muidugi, aga poleks ju mõtet kopieerida seda, mis Helsingis juba on.

[…] Helsingi väljaku ja sellega kaasneva president Kekkose kuju püstitamise kohta avalikustas, käratasin vastu, et A-terminali esise võib küll Helsingi väljakuks nimetada, kuid mingit meeldetuletust mitte […]

Räägi kaasa

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s

Tööalased teenused

RSS Mu värskeimad postitused

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

Rubriigid

Arhiiv

RSS Eestikeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Soome blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Ingliskeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Saksakeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Skandinaavia blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.
Advertisements
%d bloggers like this: