Larko peegel

Laari ja IRLdu dilemma: faktide tunnistamine

Posted on: 20 10 2009

Väga meeldib see mulle kui mõnikord takkajärgi saan nentida, et olen mõne ette ütlemisega kas või osaliselt pihta tabanud. Kui ma augustikuul IRLdu propagandistlikku koostööettepanekut kommenteerisin, eksisin küll selles, et Keskerakond saigi peale 50 % häältest. Seevastu panin täppi selles, kuidas IRL pärast valimisi Keskerakonnale alla jäämist seletab. Nõnda ma tookord kirjutasin:

Pigem jääb mulje nagu oleks kogu asi eneseõigustuseks tehtud: kui Keskerakond ikkagi võimule jääb, on IRLdul kerge pärast seletada, et meie ju tahtsime teistpidi, kuid kallid partnerid polnud nõus.

Ja näe, nagu kiri postkastisse laekub Mart Laari ära seletamine:

Ühe põhjusena õnnestus Keskerakonnal oma valijad välja tuua just seetõttu, et me ei suutnud teha erakondadega efektiivset, selget ja nähtavat koostööd, mida oleks eeldanud.

Tegime juba augustis ettepaneku ühiseks avalikuks tegutsemiseks, ühise selge alternatiivi väljapakkumiseks. Seda on varemgi tehtud, kui on tarvis olnud Keskerakonna võimumonopoli kõigutada.

Laarile auks tuleb seda lugeda, et ta kas või kaudselt tunnistab üles, et teiste kampaania tugenes liiga suures osas Keskerakonnaga vastandumisele ja et omi positiivseid lahendusi eriti ei olnud. Samuti puudutab Laar venelastega suhtlemist:

Nendega tuleb rohkem rääkida, suhelda ja läbi käia. See on asi, mida me kavatseme tunduvalt rohkem teha. Me ei ole vastandamisest huvitatud.

Paraku aga üksnes sellest ei piisa, et venelastega “suheldakse ja käiakse läbi”. Neid tuleb ka sisulistes küsimustes kuulda võtta, mis Keskerakonnal on seni korda läinud. Ma usun, et Mart Laar ja osa IRLdu juhtkonnast oleksid selleks suutelised, kuid seda on mul raske uskuda, et kõige marurahvuslikum osa IRLdu senistest valijatest seda heaks kiidaks. Paljudele nendest ju igasugune venelaste seisukohtade arvestamine võrdub riigireetmisega.

Paraku ei saa linnas, kus eestlaste osakaal elanikest (2006. aasta andmetel) on 47,3 %, enamust kätte kui muulastega ei arvesta. IRLdu vennaspartei Soome Kokoomuse omaaegne auesimees Juho Kusti Paasikivi rõhutas korduvalt, et faktide tunnistamine on igasuguse tarkuse algus. Mart Laar kindlasti oskab fakte tunnistada, kuid selles ma kahtlen kas seda suudavad tema valijad.

Advertisements
Sildid:

8 kommentaari to "Laari ja IRLdu dilemma: faktide tunnistamine"

Statistikaameti andmetel on 1. jaanuari 2009 seisuga Tallinnas eestlaste osakaal 55,2%, venelasi 36,4%, ukrainlasi 3,5% ja valgevenelasi 1,9%. On veel ka teisi rahvuseid, kuid nende osakaal on suhteliselt marginaalne.

Tänan täpsustamast. Ilmselt on vahepeal kas muulasi ära kolinud või rohkem eestlasi end sisse kirjutanud. Sellegi poolest ei saa ühe partei enamust nii kaua murda kui peaaegu kõik venelaste hääled ühte patta kukuvad.

A, ega seal 55,2 % sees pole vene jt. rahvustest Eesti kodanikud?

Minu poolt öeldud numbrid pärinevad Statistikaameti avalikust andmebaasist ja kajastavad seda, mida inimene ise oma rahvuseks on väitnud. Kodakondsusega pole siin mingit pistmist.

Selge. Ma lihtsalt mõtlesin sellest, kuidas nii ruttu on eestlaste osakaal kasvanud. Osaliselt võib asi olla eelpool nimetatud tegurites, pidevalt ju käivad kampaaniad reaalses elukohas retgistreerumiseks. Ise võtsin 2006. aasta numbrid tallinn.ee serveris asuvast pdf failist “Fakte Tallinnast”. Statistikaameti omad on kindlasti täpsemad.

noh, teate, ega sisulist vahet ju ei ole, kui need protsendid ka natuke teisipidi kukuvad, oluline on Tallinna vene elanikkond ikka.

aga ma usun, et kui valimistulemused saaks rahvuse järgi lahti võtta, oleks keskil ikka jumala palju eestlaste hääli ka.

No ega Keski hääled üksnes venelaste omad pole, kuid nii kaua kui vene hääled nii monoliitselt ühele parteile laekuvad, pole Tallinna demograafia tingimustes võimalik võimumonopoli murda. Ja sealjuures “suhtlemisest” ei aita, peab arvestama ka. Võib-olla pole vene valija hästi informeeritud, kuid see ei tähenda, et ta rumal oleks. Saab hästi aru kas tema arvamus ka tegelikult midagi maksab või on ainult “läbi käimise” mõttes ära kuulatud.

Kehtib ka ükskõik millisest rahvusest valija kohta, et ta saab linnavalitsemise teemadest aru küll, kui need talle keerutamata ja vassimata selgeks räägitakse. Selles osas võiksid teised Keskiga konkureerida, et kes ausamalt ja kõige otsekohasemalt oma seisukohti seletab.

absoluutselt nõus.
ma lihtsalt rõhutasin, et eestlaste hääli oli ilmselt ka palju, seepärast, et oleks vildakas öelda, et nad kaotasid ainult vale strateegiaga venelaste suunal. seda ka. aga ka eestlaste osas tuleb neil mõelda, mis viltu läks.

ja seda kindlasti, et ainult kuulamisest ei piisa, peab ka arvestama. enne, kui mingi uus pronkssõdur valmisvankri ette rakendatakse, ehk mõeldakse, kas see mitte hiljem kurjasti kätte ei maksa.

Räägi kaasa

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

Tööalased teenused

RSS Mu värskeimad postitused

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

Rubriigid

Arhiiv

RSS Eestikeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Soome blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Ingliskeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Saksakeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Skandinaavia blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.
Advertisements
%d bloggers like this: