Larko peegel

Valimistulemusest põhimõtteliselt

Posted on: 19 10 2009

Rahva valik ei pruugi meile meeldida ja mis seal salata, mulle Tallinna valimistulemus ei meeldigi. Sellegi poolest pole seal viriseda midagi, niisugune oli juba valijate otsus ja vähemus peab enamust austama. See ongi demokraatia!

Demokraatia pole hea valitsemise formaat nagu ütles juba Winston Churchill. Ta lisas sinna juurde, et paraku pole parematki välja mõeldud. Päris tihti tuleb ette, et demokraatlikus korras kõige paremaid otsuseid ei langetata, kuid see on juba demokraatia ehk rahva võimu kontsepti sees.

Kui me aktsepteerime, et rahvas on kõrgeima võimu kandja, peame ka leppima, et rahvas langetab oma otsuseid oma võimetele vastavalt ja oma enese tarkuses. Need, kes erinevate halvustavate väljenditega Keskerakonna valijaid solvavad ja ilmutavad nende vastu lauslugupidamatust, pole demokraatia sügavast olemusest aru saanud. Kes ei oska valimistel kaotamise ja vähemusse jäämisega leppida, pole ehk väärilised võimu kandma ka sel juhul, et tulevikus enamusse satuvad. Ju siis ka sel korral kaotajad end petetuks tunnevad, täpselt nii nagu seekordsed kaotajad praegu.

Keskerakond on aastaid vene valijatega sihikindlalt tegelenud, teised aga pole nende vastu märgatavat huvi ilmutanud. Kas siis vene inimest peab selles taunima, et ta valib seda erakonda, keda hea põhjusega endale lähedaseks peab? Ja olgu Keskerakond oma kampaaniaga kui populistlik tahes, ei piisa konstruktiivseks sõnumiks valijatele Keskerakonnaga vastandumisest. Kes tahab võimule saada, peab ka ise positiivse sõnumiga välja käima ja konstruktiivseid lahendusi välja pakkuma. Populismi vastu maha materdamisega ei hakka, küll aga asjalike argumentidega.

Eriti võõras on mulle niisugune lähenemine, et seatakse küsimärgi alla endaga vastandikul arvamusel olevate inimeste mõtlemisvõimsus. Et inimene minuga sarnaselt ei mõtle, ei pruugi tähendada, – ja enamasti ei tähendagi – et ta üldse ei mõtleks. Enamasti on inimestel oma eelduste kohaselt ratsionaalsed põhjused arvata nii nagu nad arvavad.

Igaühel on õigus arvamusele ja õigus seda avaldada. Mina ei pruugi seda arvamust jagada ja mul on omakorda õigus vastu vaielda. See kõik käib vabaduse ja demokraatia juurde. Valimistel lihtsalt loetakse hääled kokku ja selgub, kelle arvamus rohkem toetust pälvis. Ühe partei lihtenamuse korral ongi antud parteil valijate mandaat.

Rahvas on rääkinud ja sellega on asi ants. Valijate otsus vaidlustamisele ei kuulu. Kuigi, jah, oleks lootnud teistsugust tulemust.

Advertisements

14 kommentaari to "Valimistulemusest põhimõtteliselt"

Vaadates edasi 15 aastat – mis siis saab .. selle 4 aastaga tehakse veel hulk sitta kokku, mida siis peavad sööma lapsed…lapselapsed…oi jah..
Tunnistan ausalt – ma ei tahaks selles linnas elada…

Võib-olla kui väga hulluks kätte läheb, kuid ei pruugi. Nagu juba öeldud, ei meeldi selline tulemus mullegi aga põhimõtteliselt on see valijate enamuse tahe ja sellega tuleb leppida ning edasi elada. Nelja aasta pärast on uus otsustamise aeg ja ma loodan, et selleks ajaks on ka praegustel kaotajatel midagi konstruktiivset pakkuda, mitte ainult negatiivses toonis vastukampaaniat teha. Ja Talinna demograafia juba kord on selline nagu ta on ehk see, kes venelaste arvamust ei arvesta, ei pea ka imestama, et nende hääled saamata jäävad.

See valimistulemus kajastab venelaste tahet… Tallinnas ja Narvas on neid enamus.
Aga lehed räägivad ikka eri juttu – eesti keelne postimees ühte vene keelne teist…
Nii see läheb…

Nõustun postituse sisuga.

Demokraatia – see on killuke rasket lapsepõlve valimispäeval.
Lehtede kommentaaridest võib lugeda, et on inimesi, kes oksendavad ja nutavad- komm kisti käest.
Kuigi nad olid selle igati ära teeninud, sest käisid valimas. Rääkimata lapsehoidjale makstud rahast või kogemata bussipileti ostmisest eilsel päeval.

@ninataga Eestis seaduslikult elava venelase arvamus ei ole tilkagi vähem väärt kui eestlase oma. Pole kohane venelasi ega Keskerakonda selle eest taunida, et viimane oskab rääkida ja räägib sellist juttu, mis eelmisele korda läheb. Teised parteid tehku järele või maksku kinni! Praegu maksid kinni ja seda õigusega.

@ninataga Tallinnas ei ole venelasi enamus ja ülima tõenäosusega ei hääletanud ka kõik venelased keskerakonna poolt. Pigem ma arvan, et üsna suur osa eestlastest hääletas samuti keski poolt. Lisaks tuleb arvestada, et need kes ei käinud valimas, hääletasid (küll tahtmatult aga siiski) samuti keski poolt.

@larko Mulle meenub mingi paari kuu vanune uuring, mis väitis, et 75% Tallinna elanikest on oma eluga rahul. Selline tulemus tõestab üsna adekvaatselt tolle uuringu tõepärasust.

Ei vaidle vastu, kuid uuringute tulemusi üldiselt mõjutab küsimuste sõnastus 🙂

Inimeste rahuolu eluga sõltub märksa enam elatustasemest, tööst ja eraelust kui linnavalitsusest.

Teine huvitav kysimus on, kui kaua Tallinn Keskerakonna valitsemist finantsiliselt välja kannatab. Veidi enne valimisi hakkas isegi seni vaikselt teeninud finantsdirektor Katrin Kendra populistlike kulutuste ja laenude oörast põtkima. Yhel hetkel järgneb lihtsalt pankrot.

See sõnu oli muidugi “pärast”. Pudinäpp olen.

Mielenkiintoinen blogi, mutta en oikein saa selvää. Olisiko mahdollista, että tekisit suomeksi lyhyen, muutaman lauseen yhteenvedon ainakin silloin tällöin blogijuttusi perään?
Olisi helpompi tavailla veljeskansan kieltä, arvailla ja ehkä muutaman sanan oppiakin.

Terveisin
Hymyilevä eläkeläinen

@Oop Keskerakonnal oli Tallinnas terve lõppenud mandaatperioodil väga kaval linnavaraga laristamise plaan, mis oleks kaotuse korral seadnud uue võimukoalitsiooni olukorda, kus nad ei suuda oma lubadusi lunastada, sest linna majandus on põhjas. Nüüd peab Kesk vähemalt ise oma suppi sööma, kuid pole seal ka hullu midagi nende seisukohast. Kõigepealt tehakse valusaid kärpeid, mida kuue kuu haugimäluga rahvas enam 2011 kevadel ei mäleta. Enne seda turgutatakse veidi, sest just nii palju jõuavad nad ühe aastaga kokku hoida, et parajasti Riigikogu valimisteks saab juurde laenata. 2012 jälle kärbitakse et 2013 KOV valimisteks jälle laristada saab. Ju nad arvestavad, et masu sel mandaatperioodil otsa saab, mis aga ei pruugigi juhtuda ja see võibki plaani nurjata.

@tammikuu44 Kun aikanaan ryhdyin blogeja kirjoittamaan, tein periaatepäätöksen eristää erikieliset blogit toisistaan. Niissä käsiteltävät teemat liittyvät suhteellisen rajatusti kieli,- kulttuuri- ja sosiopoliittiseen tilaan. Käsittelen kyllä toisinaan Viroon liittyviä teemoja suomenkielisessä blogissani, mutta siellä ne on valmiiksi sopeutettu suomalaiseen näkökulmaan. Kaikkea täällä kirjoittamaani en edes osaisi suomeksi sanoa, koska suomenkielestä puuttuu vastaava sanasto. Esimerkiksi sellaisille kulttuuriperimään liittyville sanoille kuin rehepapp, kubjas, kratt, libahunt jne löytyy kyllä hakemalla suomenkielinen vastine, mutta sen käyttäminen ei muuttaisi sitä seikkaa, että Suomessa ei ole vastaava perinnettä eli tiivistelmän sijasta joutuisin kirjoittamaan pitkän selostuksen.

Näitä kyllä luetaan ristiin ja hyvä niin. Ainakaan toistaiseksi en ryhdy tekemään tiivistelmiä, mutta ehkä voisin kirjoittaa useammin suomenkielisessä blogissa.

Olin tosi tyhmä, kun en huomannut, että sinulla on suomenkielinenkin blogi, olen jopa joskus siellä pistäytynyt. Ihastuin vain tähän eestinkieliseen, kun aikoinani suomen kieltä opiskellessa opiskelin myös pienen alkeskurssin ihastuttavaa kieltänne.

Niin kovin vähän tunnemme toisiamme me suomalaset ja eestiläset.

Hyvää syksyä!

Tottahan minä tunnen ansiokkaan urasi äidinkielenopettajana, kun blogisi on tilattu Google Readeriini 🙂 Uskoisin teillä päin löytyvän kielikursseja, jos sattuisi olemaan aikaa ja tarmoa täydennysopintoihin.

Hyvä idea!

Räägi kaasa

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

Tööalased teenused

RSS Mu värskeimad postitused

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

Rubriigid

Arhiiv

RSS Eestikeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Soome blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Ingliskeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Saksakeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Skandinaavia blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.
Advertisements
%d bloggers like this: