Larko peegel

Setod ja wõrõkõsõd tahtvaq kiilesäädüst muutaq

Posted on: 24 08 2009

Võrokesed ja setud tahavad keeleseadusesse sisse viia parandusi, mis lubaksid nendel võru ja setu keelde “ajaloolistel kasutusaladel” uma kiiles riigi- ja omavalitsusametniku poole pöörduda. Spontaanselt kõlab igatipidi sümpaatne, kuid täpsemalt järele mõeldes leian, et sellisel keeleseaduse muutmisel võib ettearvamatuid tagajärgi olla, mis ei pruugi sugugi sümpaatsed ega positiivsed olla.  Arutan asja lühidalt praktilise, juriidilise ja poliitilise nurga alt.

Praktikas pole vist praegugi kehtiva seaduse raames just nimelt ametniku poole pöördumine võru ja setu keeles välistatud, vähemalt suulises suhtlemises. Olenevalt ametiisiku päritolust võib küll vastus kas riigi- või kohalikus keeles järgneda. See pole aga senigi probleemiks olnud, kui üks näiteks võru keelt räägib ja teine riigikeeles vastu kostab.

Ma millegipärast ei kipu eriti uskuma, et päris paljudel oleks huvi kas või vallavalitsusele ametlikke dokumente setu või võru keeles läkitada ja kui siis pole vist reaalne oodata, et vallavalitsus suudaks isegi seaduse muutmise puhul kirjadele regionaalkeeldes vastata. Aga kui keegi setu vallavalitsuses setu rahvusest ametnikuga asju ajamas käib, siis vaevalt nad praegugi omavahel riigikeeli kõnelevad. Ise olen Põlva linnas näinud politseiniku, kes linnakodanikuga ilusas võru keeles vestles.

Juriidiliselt kerkib muidugi küsimus kas setu ja võru keeled ikka on omaette keeled nagu võrokesed ja setud ise arvavad või on nad eesti keele murded. Praeguse keeleseaduse mõistes on nad vist “eesti keele piirkondlikud kujundid”. Kui nüüd hopsti ametlikult seadusega kaks uut keelt juurde tekitatakse, võib sellest kujuneda paras juriidiline sasipundar.

Kas äkki ei pea sel juhul ka setu- ja võrukeelne haridussüsteem üles ehitatama? Aga valimissedelite, juhilubade, jahilubade ja igasugu ankeetide tõlkimine? Kas Keeleinspektsioon peab ametnikku trahvima kui too ei suuda piirkondlikus keeles rääkivale asjalisele samas keeles vastata? Ja siin on alles need küsimused, mis mulle kohe pähe lendsid.

Poliitilinegi aspekt asjas paraku on. Kui juba setud ja võrokesed oma keele seadustatud saavad, miks peaksid teisedki vähemaga leppima? Järgmisena oleksid vist Riigikogu uksele koputamas mulgi, saare ja tartu keele eeskostjad, vähemalt. Elame üle? Aga vene keele? Parimal juhul oleks “ajalooliseks kasutusalaks” Peipsi kallas, halvimal aga terve Ida-Virumaa ja Tallinn!

Venemaa on juba hiljuti esitatud keeleseaduse eelnõu ajendil kisa tõstnud, kuidas sellega järjekordselt venelasi jõhkralt ja jäletult diskrimineeritakse. Kas keegi arvab, et vene propagandamasin jätaks juhust kasutamata kui setu ja võru keeles asjaajamine ametlikult lubataks aga vene keeles mitte? Kas seda veel vaja on?

Mu suhtumine setu ja võru keelde ja kultuurisse on äärmiselt lugupidav ja sümpatiseeriv. Sellegi poolest mulle tundub, et see heas usus edastatud ettepanek tekitaks rohkem probleeme juurde kui olemasolevaid lahendaks. Pealegi, piirkondlikes keeldes ametnike poole pöördumine vast sisuliselt probleem ei olegi.

Advertisements
Sildid:

Räägi kaasa

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

Tööalased teenused

RSS Mu värskeimad postitused

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

Rubriigid

Arhiiv

RSS Eestikeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Soome blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Ingliskeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Saksakeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Skandinaavia blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.
Advertisements
%d bloggers like this: