Larko peegel

Ühe hääle hind

Posted on: 8 07 2009

Eile kukkus valimiskulude aruande edastamise tähtaeg. Valimiskomisjon pole veel numbreid avalikustanud, kuid Rahvusringhääling kannab ette:

Reformierakond kulutas Euroopa Parlamendi valimiste kampaaniale kokku 5,119 miljonit krooni, Keskerakond umbes 10 miljonit krooni ja sotsiaaldemokraadid 2,013 miljonit krooni, teised ei ole oma valimistele kulunud summast teatanud.

IRL on ilmselt pidanud paljuks oma andmeid seaduses ette nähtud aja sees edastada ja Indrek Tarandilgi on see ilmselt veel tegemata. Tema aga on juba korduvalt teatanud, et valimiskulud olnud suurusjärgus 40.000 krooni.

Võtsin huvi pärast ette veidi arvutada, kui kalliks läks üks erinevatele parteidele või Tarandile antud hääl maksma. Ühe hääle hind kujunes ümmarguselt järgnevalt:

Keskerakond 97 EEK
Reformierakond 84 EEK
SDE 58 EEK
Tarand 0,40 EEK 0,27 EEK, vaata täpsustus sissekande all!

Vaevalt võib nendest numbritest midagi põhjapanevalt järeldada. Vanamoodse valimiskampaania puhul tooks justkui lisatud kroon toetust juurde aga Tarandil õnnestus teistmoodi kampaaniat tehes ühe hääle hind sisuliselt nullida.

Kas Tarandi kampaaniat saab teistes tingimustes korrata, on omaette huvitav küsimus. Praegu oli just temataolisele kandidaadile nii öelda sotsiaalne tellimus. Igatahes õnnestus Taradil tõestada, et ka teistviisi saab ja ju sellest parteidki omalt poolt mingisuguseid järeldusi teevad.

Olen juba ammu seisukohal, et parteid on esindusdemoraatia tingimustes rahvavõimu teostamise vahendiks ja seetõttu ei tohiks niisugust asja ollagi kui erakonna siseasjad. Raha kohta kehtib see erilise rõhuga. Toetan igasuguseid mõteid ja algatusi läbipaistvuse lisamiseks.

Edit: Indrek Tarand täpsustab Twitteris:

Larko blogib, et mul valimiskulu aruanne viimata. Ei ole, panin 06.07. posti. Tulutulp 75 ja kulu 28 (+22 kauzion) tonni EEK. Aruanne k …

Väga tore! Kui nüüd arvestada, et Tarand saab kautsjoni tagasi, jääb vast netokuluks 28.000 ja ühe hääle kohta vastavalt umbes 27 senti. Tehge järele või makske kinni!

Edit: Tuleb välja, et IRLi valimiskulutused olid 5,7 miljonit krooni ehk umbkaudu 117,50 EEK ühe hääle peale. Ülekaalukalt kalleimad hääled! Ühe IRLi eest saaks 435 Tarandit.

Edit: Indrek Tarand on avalikustanud väga põhjaliku ja üksikasjaliku valimiskulude aruande, millele kaasnevad annetajate nimekiri koos annetatud summadega ning huvitav seletuskiri. Sarnast tahaks väga parteidelt näha ka. N.B.: Veebilehekülge tuleb päris korralikult rullida et lünkadest üle saada.

Advertisements

4 kommentaari to "Ühe hääle hind"

see ei ole päris korrektne analüüs, kuna erakonnal on ka igasugu asjapulgad ja püsikulud. õigem oleks võrrelda valimisaasta kogukulusid (toetus eelarvest + annetused + liikmemaksud)

Vastab tõele küll, kuid parteide läbipaistvus pole paraku sellisel tasemel, et annaks niimoodi analüseerida. Andmed pole kättesaadavad ja väljaspoolt on võimatu arvestada, milline osa kogukuludest tegelikult valimiskampaaniale läheb. Lisaks on siin tegemist kahe minuti arvutustööga, mitte teadusliku uuringu.

toetus eelarvest = püsitulu
annetused = avaldatakse kvartaalselt
liikmemaksud= marginaalsed

Seda küll, kuid sealt ma siiski välja ei loe, kui suur osa kuludest TEGELIKULT valimiste jaoks läheb.

Räägi kaasa

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s

Tööalased teenused

RSS Mu värskeimad postitused

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

Rubriigid

Arhiiv

RSS Eestikeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Soome blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Ingliskeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Saksakeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Skandinaavia blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.
%d bloggers like this: