Larko peegel

Kahe jaani vahel

Posted on: 22 06 2009

Täna on kahe jaani vaheline päev: siin jaanipühad just möödusid ja seal seisavad alles ees. Oleks justkui kahe jaani vaheline puhkepäev, ent ei ole, sest ei tähistanud siinset ega tähista ka sealset jaani. Äärmisel juhul osalen mõttes tänaõhtusele Ivan Orava peiepeole ja ongi kõik. Isegi viinapitsi onu Ivani mälestuseks ei joo, õllest rääkimatagi, mille joomise tõttu vanasepp teadupärast ära suri.

Kui nüüd Andrei Hvostovit uskuda, ilmutan ma oma jaanieitamisega kodanikujulgust. Kui nii, siis pean küll päris julge olema, kuna minu jaoks on aastas 365 päeva ja kõik need on omavahel võrdsed. Tahan, panen pidu ja pillerkaart; kui ei taha, teen tööd või lihtsalt laisklen, olgu jõulud, jaanid või suvaline esmas-, teisi- või misiganes päev. Nii ei eira ma üksnes jaani vaid kõiki teisigi riigi-, usu- ja rahvakalendri pühapäevi. Aitab teadmisest, millal need aset leiavad, et kogemata valel päeval poodi ei läheks.

Hvostov kirjutab ka sugutungi vohamisest jaanitulede juures ja selle võimalikust mõjust iibele. Sel teemal arvan ma olevat pädev kaasa rääkima, kas või oma vanemate näitel. Piisab sellest et kalendrist oma enese ja kolme noorema õe sünnikuupäevad fikseerida ja üheksa kuud tagasi arvutada.

Ise olen sündinud 28. augustil ehk mu vijastamise aeg mahub suurepäraselt jõulueelsete pidude hooaja sisse. Vanim väikeõde tähistab oma sünnipäeva oktoobrikuu esimesel ehk täpipealt üheksa kuud pärast aastavahetust. Keskmine õde on küll sündinud 8. aprillil ehk suurte pühadega kokku ei lange, küll aga on ta suure tõenäolisusega suvepuhkuse ajal alguse saanud. Selle eest aga on pere pesamuna sündinud 28. märtsil, järelikult pesuehtne jaanilaps. See jaanilaupäev on mul muuseas tänini hästi meeles, sest lõkkepeol supelrannas peaaegu et uppusin. Pärast pühi saatis isa mind ujumiskursustele, kus suve jooksul supelkunsti selgeks õppisin.

Pühade ja tähtpäevade tähistamata jätmine on mul nii kaua kombeks olnud kui olen oma majapidamist ja muiduelu iseseisvalt korraldada saanud. Seega ei tee mulle kahe jaani vaheline seisund sooja ega külma. Küll aga kasutan juhust ja käin poest süüa ostmas, viina ja õlut aga ei too.

Need, kes võidu- ja jaanipäeva tähistada tahavad, tehgu seda just sellise mõnu ja mõõduga kui süda käsib — ning mõistagi just sellisel heinamaal või kusagil mujal. Julgematele kordan Andrei Hvostovi manitsust:

Teate mis, jääge parem koju. Lugege raamatut või tehke midagi muud. Selleks on küll vaja kodanikujulgust, aga asi väärib katsetamist.

Ilusat suve! See ju eile algas.

Advertisements
Sildid:

Räägi kaasa

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

Tööalased teenused

RSS Mu värskeimad postitused

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

Rubriigid

Arhiiv

RSS Eestikeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Soome blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Ingliskeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Saksakeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Skandinaavia blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.
Advertisements
%d bloggers like this: