Larko peegel

Kampaania korras demokraatia

Posted on: 17 06 2009

Laekus mulle e-kiri president Barack Obamalt, kes küsib mult rahalist toetust kampaaniale, mille eesmärgiks on mõjutada USA kongressi liikmeid võtma vastu presidendi pakutud ravikindlustuse reform. Ilmselt on tegemist Obama ametiaja tähtsaima sisulise küsimusega ja ühtlasi valdkonnaga, mille ümber kujundamise abil ta loodab oma mandaati nelja aastaga pikendada. Rahva poole pöördumist põhjendab president järgnevalt:

The campaign to pass real health care reform in 2009 is the biggest test of our movement since the election. Once again, victory is far from certain. Our opposition will be fierce, and they have been down this road before. To prevail, we must once more build a coast-to-coast operation ready to knock on doors, deploy volunteers, get out the facts, and show the world how real change happens in America.

And just like before, I cannot do it without your support.

So I’m asking you to remember all that you gave over the last two years to get us here — all the time, resources, and faith you invested as a down payment to earn us our place at this crossroads in history. All that you’ve done has led up to this — and whether or not our country takes the next crucial step depends on what you do right now.

Will you donate whatever you can afford to support the campaign for real health care reform in 2009?

Arvatavasti käib asi niipidi, et kampaania püüab ameeriklastele reformi vajadust selgeks teha, et nood omakorda oma kongresmänidele ja senaatoritele survet avaldaksid. Poliitilise kampaania korraldamiseks aga ei tohi kasutada föderaaleelarves Valgele majale eraldatud raha vaid see tuleb annetustena koguda. Ameerika tingimustes üsna tavaline asi, et küsitakse ja kingitakse taskukohaselt raha mõne konkreetse küsimuse promomiseks.

Olen juba ammu pidanud seda grotekseks, et maailma rikaimas riigis on raviteenuse kättesaadavus nii rängelt kodaniku materjaalsete ressursidega seotud. Süsteem soodustab meditsiiniliselt põhjendamatute ja eetiliselt küsitavate protseduuride teostamist jõukaimatele samas kui arvestatav osa rahvast jääb kõige elementaarsemastki ravist ilma. Raviasutustel ja kindlustusseltsidel on väga suured huvid mängus, mistõttu on igasuguste muudatuste korda saatmiseks tõesti vaja rohujuuretaseme liikumist ja selle aluseks ulatuslikku teavitustööd.

Mõte käis mul selliseski suunas, kuidas talitaks mõni Eesti erakond, kes tahaks ühe mandaatperioodi jooksul mõne endale olulise küsimuse lahendada, olgu siis raviteenuse reform, astmeline tulumaks või tulumaksu kaotamine või mida iganes. Eestis saab küll rahvakampaania korras prügi koristada ja mõttetalguid korraldada, aga oluliste poliitiliste reformide läbisurumiseks rohujuurekampaania üles puhumine poleks ehk eriti viljakas töö. Isegi sel juhul, et leiaks mõne tähtsa küsimuse, mis kriitilisele massale kodanikke korda läheb, ei pruugiks kampaania tulemuseni jõuda sel lihtsal põhjusel, et parteid pole rahva arvamusest otseselt sõltuvad. Neid rahastatakse riigieelarvest ja ettevõtete toetustest ning sisulistes küsimustes kokku leppimine toimub tagatubade vahelise side käigus vastavalt parlamentaarsetele jõujoontele.

Teisest küljest aga leidis hiljutistel Europarlamendi valimistel rahvas tõhusa tee üsna lihtsa kampaania korras  sundida erakondi muutma seadust, mis polnud kodanikele meelepärane. USAs võib mõni üksik kandidaat väljaspoolt kahe suure partei kongressi liikmeks või senaatoriks või isegi mõne osariigi kuberneriks pääseda, kuid oleks täiesti mõeldamatu, et keegi sõltumatu kandidaat üldrahvalikel valimistel sellises mastaabis edu pälviks kui Indrek Tarand. Ammugi poleks võimalik, et sellise edu korral hakataks ise valimissüsteemis muudatusi kiireimas korras menetlema.

Eks demokraatia töötabki igal pool omamoodi ja igal pool on seal nii head kui halvad küljed juures. President Obama kampaaniale soovin edu, kuid seda oma sentidega siiski ei toeta. Selle küsimuse peavad ameeriklased küll ilma minu kaasabita lahendama.

Sildid: ,

2 kommentaari Kellele: "Kampaania korras demokraatia"

Õhtuleht ja TV3 teatasid eile ainsa Barack Obamaga seonduva asjana, et ta sai teleintervjuu otse-eetris hakkama (trummipõrin!) – kärbse tapmisega. Jah, mingi kärbes oli stuudios ja selle eksistentsi lõpetamisest tehti uudis. Ma ootan poliitanalüütikute tõlgendusi, kas siit võis välja lugeda tema kaldumist surmanuhtluse pooldajate leeri ehk vabariiklastele silma tegemist. Siiani pole neid veel leidnud.
Kuid asjalikult rääkides, siis mind kurvastas 2008. sügisel presidendi kampaanias olnud takistus, mille järgi said annetusi teha vaid USA kodanikud. Vähemalt tuli võit õigele poolele ka ilma minu panuseta.

Poliitkingitused on tõepoolest USA kodanike privileegium, mistõttu ka presidendi tervishoiukampaania kingituste veebilehel tuleb kodakondsust kinnitada. Sedapidi võrdub mulle laekunud kiri tavaspämmiga ehk mittekodanikke pole peetud otstarbekaks vastuvõtjatest välja filtreerida.

Räägi kaasa

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Tööalased teenused

RSS Mu värskeimad postitused

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

Rubriigid

Arhiiv

RSS Eestikeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Soome blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Ingliskeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Saksakeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Skandinaavia blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.
%d bloggers like this: