Larko peegel

Olid alles valimised

Posted on: 8 06 2009

Õigust mööda kuuluks Indrek Tarandile kaks euromandaati, sest tema häälesaak on Keskerakonna omaga sisuliselt võrdne (vahe kesikute kasuks 1016 häält). Keski kolmandat ja sotside ainsat mandaati aga lahutab praeguse seisuga, kus kõik valimisjaoskonnad on e- ja eelhäätega kokku liidetud, kõigest 46 häält (103.525/3=34.508,33333 sotside 34.554 vastu). Pole siis raske ennustada, et valimistulemus kindlasti seaduses ette nähtud korras vaidlustatakse, milleks põhjuseid alati leitakse.

100.000 valija sõnumit vast eirata ei saa. Ma pakun, et parlamendiparteid asuvad nüüd kiireimas korras Europarlamendi valimisseadust reformima. Kui seda pole Riigikogu valimisteks ära tehtud, kordub protest kindla peale. Olgu see viimane kord linnufarmi valimistega!

Tähelepanekuid mujalt ka. Rootsis murdsid piraadid end ühe mandaadiga Europarlamenti. Lissaboni lepingu jõustumise korral aga laekub Rootsile kaks mandaati juurde, millest üks käesoleva valimistulemuse alusel kuulub piraatidele. Seega saavad uustulnukad kohe kaks saadikut Brüsselisse läkitada, kellest teine esialgu ilma hääleõiguseta.

Soomes jõudsid piraadid alles paar päeva enne valimisi end registrisse kanda ja veel valimistel osaleda ei saanud. Valimised läksid üsna ootuspäraselt, nii heast kui halvast küljest. Tõsisoomlaste ja kristlike valimisliit sai kaks mandaati (mõlemale üks), kusjuures tõsisoomlaste häälesaak kerkis 9,8 %ni. Kui see 2011 aasta parlamendivalimistel kordub, läheb asi jubedaks kätte. Hea meel on mul aga selle üle, et Keskerakond, Koonderakond, sotsid ja Vasakliit igaüks ühe mandaadi kaotas ja rohelised ühe juurde said.

Eesti e-riik kukus tulemuste teavitamisel praginal läbi. Tulemusi kella 23ni täieliku saladuskatte all varjata ja katsuda need kõik korraga kella kukkumisel veebi paisata läks viimase osas vett vedama. Mõistagi ei pidanud vvk.ee server koormusele vastu, kuigi hiiglaslik nõudlus pidi ettearvatav olema. Info tsenseerimine kuni kõikide Euroopa valimisjaoskondade sulgemiseni on tobe mõte, sest Iirimaa ja Portugali valijaid ei koti, kuidas eestlased ja soomlased valivad. Soome tulemusi saigi pärast kella kaheksat meedia vahendusel operatiivselt jälgida, need olid mitteametlikult välja lekitatud.

Siinmail laskub linnatänavatele tükiks ajaks poliit- ja valimisrahu, sest enne aasta 2011 parlamendivalimisi pole seda tsirkust rohkem oodata. Eestis aga saavad parteid kindlasti hoogu juurde ja vaene valija peab vast tobedust oktoobrini taluma. Hea kui jaanirahu rahvale antakse, kuid sedagi väga uskuda ei julge.

Edit 8.6. kl 21.38: Hetkeseis pärast maakonnakomisjonides toiminud häälte ülelugemist on selline, et Keskerakonna komanda ja sotside ainsa mandaadi vahe on 23 häält. Vabariigi Valimiskomisjon teavitab:

Täna toimus vastavalt seadusele teistkordne häältelugemine maakonnakomisjonides. Hääletamistulemuste kontroll ei muutnud mandaatide jaotust. Esialgsetel andmetel valiti Euroopa Parlamendi liikmeteks Edgar Savisaar, Indrek Tarand, Siiri Oviir, Kristiina Ojuland, Tunne-Väldo Kelam ja Ivari Padar.

Eesti Keskerakonna palvel toimub homme osades maakonnakonnakomisjonides täiendav järelkontroll.

Advertisements

5 kommentaari to "Olid alles valimised"

Larko, kas sa kõrvaltvaatajana oskad kommenteerida anomaaliat nimega “VAHETUS”? Valimistulemus, ametlikud andmed – versus meediakära. Miks on ühe saadiku eesnimi (no see kõige esimene muidugi) nii loomulikult vahetusse läinud? Demagoogia mõjutab ikkagi meid kõiki!

Kesikute propagandat ei ole mõtet kommenteerida, aga miks üldusus (ka selle demagoogia vastased) sellega nii kergelt ikkagi kaasa läheb? Et siis kui sahkerdus tegelikult toimub, pole see enam tähelepanu väärt, sest meedias vahetati nimed juba ammu ära.

Faktid, kopitud:

Vabariigi Valimiskomisjon
Euroopa Parlamendi valimised
Hääletamis- ja valimistulemus
Valituks osutunud: EDGAR SAVISAAR, INDREK TARAND, KRISTIINA OJULAND, SIIRI OVIIR, TUNNE-VÄLDO KELAM, IVARI PADAR
Andmed seisuga: 08.06.2009 20:45
http://vvk.ee/ep09/index.php?id=11191

Peibutuspardid on madala poliitilise kultuuriga seonduv nähdus ja Edgar rõvedaim näide selle kohta. Ta pole siiski ainus patustaja, näiteks kandideeris Ansip Tartu linnapeana olles korduvalt Riigikogusse, samuti peibutavad mitmed Riigikogu liikmed kõigist erakondadest KOV valimistel. Kolm eurosaadikut mäletatavasti peibutas eelmistel Riikikogu valimistel jne.

Ei näe muud lahendust kui seaduse muutmine. Kes nõustub kandideerima, peaks samas juba andma allkirja, et valituks osutumise korral ka mandaadi vastu võtab. Kurb on seda seadustada, ent kui headest sõnadest ja manitsustest ei aita, ei jää ka muud üle.

Rõve kultuuritus lokkab raipena üle Eesti, batjuška väetab seda pasaga paksult ja sabarakud pritsivad innukalt kaasa. Siin ei olegi midagi arutada.

Hullem lugu on see, et kõik näivad olevat asjaga leppinud. Meedia korrutab seda, mida kesikute propagandakombain on neile ette laotanud. Pärast jääb vaid öelda, et ise tahtsite …

Eesti Ekspress levitab ullikesena VALEandmeid: “Vastvalitud europarlamendis esindavat Eestit Siiri Oviir, Vilja Savisaar, Indrek Tarand, Kristiina Ojuland, Tunne Kelam ja Ivari Padar.” http://www.ekspress.ee/2009/06/08/eesti-uudised/42036-tarand-102-509-haalt-ja-keskerakond-103-525-haalt

No tule Europarlament appi! Ei esinda Eestit Vilja Savisaar. Edgarit esindab, muud midagi.

Europarlamendi valimiste ametlike tulemuste põhjal Vilja Savisaar ei osutunud valituks. EI VALITUD.

Kui ta hiljem Brüsselisse sehkendatakse, siis on see lihtsalt järjekordne pettus. Ja rahval on seda kerge alla neelata, sest nagunii kõik ju teadsid …, nagunii tehakse …, ja lehes kirjutati kah.

Praegu on nii, et Edgari demagoogiat hakatakse pidama igapäevase elu loomulikuks ja vältimatuks osaks. Kas me seda tahamegi?

Peeter: kes meist on patuta, see visaku esimene kivi. Teisisõnu – kui tahad teistele näpuga näidata, siis tuleb endal paremini teha.

Moraal: Kesikud ja Reformarid on ühe junni kaks otsa – väike vahe on kül vahel, kuid haisevad täpselt ühte moodi.

Ma ei loobi kedagi kividega. Vabandan, kui ma end arusaamatult väljendasin.

Räägi kaasa

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

Tööalased teenused

RSS Mu värskeimad postitused

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

Rubriigid

Arhiiv

RSS Eestikeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Soome blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Ingliskeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Saksakeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Skandinaavia blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.
Advertisements
%d bloggers like this: