Larko peegel

Minu Eesti seda ja toda

Posted on: 14 03 2009

Läbi Facebooki laekus mulle Minu Eesti Mõttetalgute pöördumine, kus küsitakse nõu selle kohta, kuidas asja web 2.0 keskkonnas promoda. Tsiteerin:

Juhul, kui sulle meeldib Minu Eesti Mõttetalgute idee, siis kas sa oleksid nõus meid oma nõu, jõu ja teadmistega aitama? Ehk kuidas blogikeskkondade vahendusel paremini levitada sõna mõttetalgutest, kaasata inimesi kaasa mõtlema ja kutsuma neid üles osalema mõttetalgutel?

Mõttetalgude idee elluviimisega on peale 120 vabatahtliku ja paljude suur- ja väikeettevõtete juba liitunud pea kogu paberkandjal olev meedia oma internetiväljaannetega, ETV ja Kanal2 ja paljud raadiojaamad. Oleme loonud kommuunid Facebook-is, Orkutis ja Twitteris. Kontakteerume ka Eesti tunnustatud blogijatega, et saada osa ka nende nõuannetest ja leida võimalikud koostöökohad. Samuti on oma õla alla pannud nii väli- kui ka internetireklaami pakkujad

No seda oleksin ma ehk ise ka arvanud, et pole ainult minule seda palvet edastatud. Eks see on laiatarbelise postitusena levinud et võimalikult suurt kõlapinda leida ja tekkitada palju blogipostitusi. Ja ennäe, kirjutan ju minagi, kuigi ehk just selliselt mitte kui eesmärgiks seatud oli.

Mulle tundub kogu selle ettevõtmise mõte kuidagi võõras. Et ühiskondliku laupäevaku korras mullu prahti puhastati, oli tore ja sama tore olnuks just seda sama tänavu korrata. Aga mis asi küll võib mõttelaupäevak olla? Kas sellega tõesti midagi hästi konkreetset ja geniaalset saavutada tahetakse?

Ja seda siis riigis, kus poliitilise diskursi formaadiks on jant ja ärapanemine kujunenud. Pooleteist miljoni elanikuga riigis, kus 17 aasta jooksul pole jõutud kohalike omavalitsuste arvu 227st väiksemaks kärpida, kus poliitiline kultuur on lasteaiatasemest madalam, kus Edgar Savisaare ja Andrus Ansipi taoliseid poliitikuid ikka tõsiselt võetakse, pole väga suuri lootuseid mõttetalgu korras millegi väga hiilgavani jõuda. Kuid lootus selleks ikka jääb.

Et aga mulle esitatud küsimusele vastata, võtaks lähtekohaks iga ajaveebniku esimesed tõekspidamised. Kui soovid, et su ajaveebi loetakse, pead seal midagi huvitavat avaldama. Viita teistele, kes samadel teemadel kirjutavad ja sulle viidatakse tagasi. Anna midagi kogukonnale ja kogukond annab sulle midagi vastu.

Kahjuks ei saa ma aga minueesti.ee’le hüperlingiga viidata, sest seal vaatab mind niisugune pilt vastu:

Tule taevas appi! Kui tahetakse tõesti rohujuuretasand 2.0 korras midagi ära teha, siis pannakse lihtsalt WordPressi või Bloggeri või misiganes vastavas keskkonnas ajaveeb püsti ja hakatakse seal sisu avaldama ja kodanikega dialoogi arendama. Isegi Siseministeerium sai sellise lihtsa ülesandega hakkama, kuidas siis rohujuuretasandi mõttekoda ei saa!

Kerkib kuri kahtlus, et teoksil on midagi in.ee taolist. Ehk siis et väänatakse peen veebirakendus, mille funktsionaalsusest ja otstarbest mitte keegi aru ei saa ja mis mitte kusagile ei vii. Loodan et eksin, kuid “kohe-kohe valmimas” veebisaitidest pole minu tähelepaneku järgi kunagi asja saanud.

Kõige rohkem tõukab mind Minu Eestist eemale asja projektipõhisus. Kodanikuühiskonda ei saa tähtajalise projekti korras arendada. Ta areneb tasakesi sammhaaval aga valmis ei saa ta mitte kunagi.

Mullune prahikorjamine oli nagu öeldud tore, kuid jäi ikka poolikuks. Poolikuks jäi ta sellepärast, et vaatamata suurejoonelisele kampaaniale mitte miski inimeste igapäevses käitumises ei muutunud. Vastupidi kasutasid mitmed juhust et oma vanadest salaprügilatest talguliste arvel lahti saada.

Mullu tehti siiski hea algus keskkonna eest hoolitseva prügikäitlemise juurutamisele. Seda oleks tasunud tänavu samm edasi viia ja järgmisel aastal veel üks samm. Siis oleks ehk 10 aasta pärast kusagile jõutud.

Praegu aga tehakse sootuks teine “prügikampaania” mis suure tõenäolisusega sama poolikuks jääb kui esimenegi. Võib-olla ei jõuta isegi sama kaugele kui esimesega. See sama, mis kehtib kodanikuühiskonna ja -algatustega, kehtib ka web 2.0 puhul, mille kohta just minu ja teiste ajaveebnike nõu küsiti: asjad ei arene kampaania korras vaid pikaajalise ja resoluutse igapäevse tegevuse kaudu. Ikka üks samm korraga, mitte nii et tänavu seda ja aasta pärast toda.

Advertisements
Sildid:

2 kommentaari to "Minu Eesti seda ja toda"

[…] veebisaidist: arenguvara jääb 15 03 2009 at 8:54 | In internet | Tags: minu eesti Jätkuks eilsele Minu Eesti -jutule nii palju, et vahepeal on projekti veebisait faasist “kohe-kohe valmimas” liveks […]

google üritab umbes samasugust projekti käivitada, aga suuremas mahus http://www.project10tothe100.com/categories.html

Räägi kaasa

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s

Tööalased teenused

RSS Mu värskeimad postitused

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

Rubriigid

Arhiiv

RSS Eestikeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Soome blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Ingliskeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Saksakeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Skandinaavia blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.
Advertisements
%d bloggers like this: