Larko peegel

Kvaliteetajakirjandus on nissitoode

Posted on: 28 02 2009

Tiit Hennoste räägib ajakirjanduse perspektiividest kriisitingimustes. Pealtnäha mõistlik jutt: ellu jäävad paindlikud väljaanded ja ajakirjanuse sisus kriisi tõttu olulisi muudatusi ei toimu. Norida võiks ehk selle külje pealt, et kui meediaekspert ütleb, et väga palju kollasemaks enam minna ei saa, siis vaidleks vastu et saab küll ja kuidas veel.

Aga mitte ei tahtnud ma sellest kirjutada. Hennoste jutus torkab mul silma see, et ajakirjanduse all mõtleb ta ainult trükimeediast. Räägib tiraazidest ja sellest kuidas lehed õhukesemaks jäävad. See on juba eilse päeva teema.

Trend on maailmas praegu niisugune, et uudised ilmuvad operatiivselt veebis ja paberkandjas avaldatakse pigem taustmaterjale. Suurtes väljaannetes teevad ühed ja samad ajakirjanikud veebisisu ja kirjutavad trükipressi jaoks. Suured ajalehed ilmuvad tulevikus paberkandjas senisest harvem. Seevastu ilmutavad nad nädalavahetuseks mahukama paberlehe, kus nädala uudiste taustu lahti seletatakse.

Juba kaua aega on meediatarbimine killustatud. Trükitud lehe keskmine lugejaskond vananeb. Nooremad põlvkonnad pole harjunud kõiki uudiseid ühest allikast ammendama. Veeb on seda arengut kiirustanud ja eks kriis kiirustab veel juurde. Harwardi Ülikooli Niemani Sihtasutuse Ajakirjanduslabori ajaveebis kirjeldab olukorda järgnevalt Martin Langeveld:

Daily newspapers can no longer reflect all this diversity in their pages. The idea of a single mass medium that everyone in a community or metropolis would want to read is no longer logical, any more than we are all likely to watch the same television programs or tune to the same website or radio station.

The web, of course, has only accelerated this trend of diversification into niche interests. It was not the cause of the decline of newspaper readership, but it’s not the solution, either.

So, why are newspapers doomed? Because that diversification of interests will not be reversed, so within a few years, the average newspaper reader will be of retirement age, and only the 65-and-up age cohort will still have a majority (but barely, and shrinking) that reads a daily newspaper. That’s not a sustainable business model.

Ja lahenduseks pakub Langenveld just seda, mida eelpool juba nimetasin: tugevdada uudiste vahendamist veebis. Toimetus peab veebis uudiseid avaldama 24/7 ja paberleht ilmutatagu kord või kaks nädalas:

To have even a chance of survival, the mindset of the industry needs to become: We are in the business of publishing information content continuously on our web sites; every 24 hours (for now, and this may ultimately change to once or twice weekly) we gather some of that information into a printed product and distribute it, but our business is focused on and driven by our online operations.

Nõnda pole siis mõttekas langevate tiraazide pärast muret tunda. Vastupidi tuleb ümber orienteeruda on line’le, kusjuures aitab see ehk paradoksaalselt kaasa ka kvaliteetse ajakirjanduse ellujäämisele. Ehkki kollane müüb rohkem, on veebis tänu madalamatele kulutustele ka ruumi kvaliteetajakirjandusele kui nissitootele.

Ja mitte kuidagi ei saa nõustuda Tiit Hennoste arvamusega, et paber olevat see, mis väärtustab ja jäädvustab. See on paratamatult üleeilne vaatenurk, millel tulevikku ei ole. Teadupärast ei kao kunagi ükski asi, mis kord Internetti satunud.

Lugemissoovitus: Nieman Reports

7 kommentaari to "Kvaliteetajakirjandus on nissitoode"

Hello, Larko!
It’s all Estonian to me, but thanks for linking!

My pleasure, Martin! 🙂

While the newly introduced Google translation of Estonian leaves quite a bit to desire in quality, you may want to have a look at this. It will give you a very rough idea about my post above.

Teadupärast ei kao kunagi ükski asi, mis kord Internetti satunud.

Ma ei saa selle väitega päris nõus olla. Tuleta kasvõ Baari-Sirje juhtumit meelde. Jah, see artikkel on hetkel veel veebis leitav, kuid kui kauaks?

Ega ma seda tähttäheliselt ei tahtnudki väita. Pigem seda, et kuidas just paber jäädvustab kui eilne leht on täna prügikastis. Veebist saab ikka vanu artikleid otsida ja enamasti leiab ka.

Kurat seda teab. Kui miski ikka pikemat aega järjest veebis on rippunud, avalikult indekseeritavalt ning usinasti kylastatult, kipub see ka Internet Archive’is olema. Ehkki seda konkreetset kaasust ma sealt uurida ei viitsi.

Eks mu enda meediatarbimine on kah nihuke, et koju tellin peotäit pakse ajakirju ning uudiseid loen veebist. Milleks mulle paberajakirjandus, kui mul ahju pole?

Mul pole ka ahju ja prügikastisse kandmine tüütab. Isegi nii laisk olen, et ei viitsi ukse peale reklaamist keeldumise avaldust kleepida. Ja nii ongi mul esikupõrand tasuta linnaosa- ja teisi lehti täis. Ei hakka kindlasti raha eest seda kraami veel tellima.

[…] Kooli kommenteerib mu sissekannet Kvaliteetajakirjandus on nissitoode. Kiiduväärselt edastab ta oma aravamusloo ka blogis, sest vastasel juhul oleks see mul […]

Räägi kaasa

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s

Tööalased teenused

RSS Mu värskeimad postitused

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

Rubriigid

Arhiiv

RSS Eestikeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Soome blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Ingliskeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Saksakeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Skandinaavia blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.
Advertisements
%d bloggers like this: