Larko peegel

Pidu katku ajal

Posted on: 20 02 2009

Eile demonstreeris nii Toompea kui ka alllinna kogudes kummagi esinduse opositsioon äärmiselt madalat poliitilist kultuuri. Tallinna volikogu esimees Toomas Vitsut teenib ära erimölaka auhinna saadikute mõnitamise eest, kuid puhtaks ei jää siin just üks ega teine. Säärase tsirkuse korraldamise eest pole põhjust uhkust tunda kellelgi ja see jätab kogu Eesti poliitikast üsna masendava mulje.

Allar Jõks nimetab toimuvat üleminekuriigile iseloomulikuks nähtuseks. Sel juhul on põhjust küsida, kui kaua see demokraatiale üleminek ometigi kestma peab. 17 aasta jooksul oleks pidanud juba vastastiku austamise selgeks õppima ja jõudma mingisugusele ühisele ja ühesele arusaamale ausatest reeglitest.

Oma hinnangus tabab Jõks täpselt naelapeale pihta:

Lootsin, et selliste võtete kasutamine Eestis on minevik.

Seda hämmastavam on, et praegu üritavad erakonnad vahetult valimiste eel samamoodi õigustehniliste võtetega enda edu valimistel kindlustada. Hetkel ei olegi tähtis kes alustas – kas Tallinnas võimul olev partei või riigis võimul olevad erakonnad.

Pole tõesti vahet, kes selle jandi algatas. Teisipäevaõhtuse sissekande kommentaarides kirjutasin, et vastastik süüdistuste vahetamine á la “ise oled loll” on kõige lihtsam ja samas destruktiivseim lähenemisviis. Seal samas nentisin ka, et rahvas, kes ei tea kuidas vabaduses elada, pole vabadust väärt. Seda on valus kirja panna loetud päevad enne riigipüha.

Kõige kohutavam on siin asjaolu, et toimub sõna otseses mõttes pidu katku ajal. Me ei saa veel sellest arugi, milline õudus lähematel aegadel ees seisab. Nüüd tuleks kemplemise asemel seljad kokku lüüa ja sitast välja tulla. See puudutab nii linna kui riiki ühtlaselt.

Tahaks küsida nii koalitsioonilt kui Keskerakonnaltki kas nendel vähekenegi häbi pole kuid seda küsida vast ei maksa.

11 kommentaari Kellele: "Pidu katku ajal"

Eestlane on selleks liiga ahne ja pugejas, et miski muutuks. Matsid jäävad matsideks. Mõisaköis las lohiseb ja see, et tegu on meie OMA riigiga, mille juures tuleb igal üksikul inimesel OMA vastutus riigi ees võtta, sellest pole eestlane aru saanud. Ma usun, et kui keeruliseks läheb ja venemaa poolt tuleb ähvardav hõige, siis 90% eestimaalastest on nõus Putinile seebita tagumenti pugema, naabrile noa selga lööma ja kellel iganes “välja andma”, et endale mingi soe koht välja meelitada… Seda nimetatakse sisemise väärikuse puudumiseks.

Nojah, kui keeldutakse mõistust pähe võtmast, ei jäägi muud kui allakäik. Praegu aga on viimane aeg väga radikaalseteks muutusteks, sest vastasel juhul ei jää enam midagi, mille üle vaielda.

Larko, kas kohalike valimiste toomine juuni kuusse, et teha kaks valimist korraga (säästa ca 100 miljonit krooni valmiste korraldamise kulusid), muudaks olukorda? Tegelikult on kogu selle poliitilise kempluse põhjus üks tigestunud ja andestada mitte oskav poliitik, kes ikka unistab veel peaministri või presidendi toolist ja seda kasutab varmalt ära vaenulik naaberriik pakkudes selleks oma meediakanaleid…
Kui Soomes elaks 1,9 miljonit nõukogude liidus üleskasvanud ja elanud venelast, kes vaatavad meelsamini Kremli TV-kanaleid ja keda esindab K-füüreri laadne poliitik, oleks vist ka Soomes koondumine selle poliitilise nähtuse vastu või mitte? Mis asi oleks Soomes teisiti?

Nagu hästi tead, ei ole ajaloos nähtust nimega “kui oleks juhtunud”. Seega ei saa kuidagi võrrelda Soome fiktiivse olukorraga, mida pole kunagi olnud ega tule ka.

No seda nüüd teavad kõik, et Savisaar ninasarvik on, ent teisedki pole just praegu suurt temast paremad.

Valimiste ühendamise mõtte käis juba eelmisel nädalavahetusel Jaan Kundla nimeline blogi välja ja mina seda juba toetasin kuigi see on jälle vastuolus liiga lähedal valimisi reeglite mitte muutmise põhimõttega.

Jah Larko. Ma arvan Eesti hetke poliitika probleem on selles et 16 aastat tagasi tehti viga. Kuna paljud arvasid, et okupatsiooniaegu Eestisse paremat elu jahtima tulnud homo soveticus lahkub iseenesest ida poole tagasi. Paraku oli see naeruväärne ettekujutus. Probleem “pühiti vaiba alla” silma alt ära. Aga kahjuks läks see probleem “vaiba all” hallitama, eriti kui idanaaber 1999-2000 aastal avastas, et Balti riikide 1,3 miljonil venekeelsel pole oma keelset TV-kanalit … ja hakati kujundama teist teadvust (identiteeti), kui eestikeelses kultuuriruumis. Läbi häbistamise ja alanduse puhuti aasta kümne jooksul juba jahtumas söed jälle kuumaks ja süttiski leek.
Võimalusi olnuks kaks:
1.) kas dekolonisatsioon (lahkujatele ostetuks korter Venemaal ja makstuks kolimise kulud jms)
2.) kardinaalne hariduse reform, mis liitnuks venekeelsed eesti kultuuriruumi või vähemalt sellest osa saama

Praegu pole ka veel hilja kui hariduse reformile lisaks kultuuriautonoomia raames kujundataks välja ETV2-st kakskeelne avalikõiguslik TV. Eesti keelne jutt on vene keelsete subtiitritega ja vene keelne jutt eesti keelsete subtiitritega.

[…] oli? On veel meeles kõik guugelpommid, mida linnapea veebilehele plahvatama lasime? Selle nädala poliitfarsi juures tuleb Ratta järele vaata et igav. Vähemalt Savisaare ja Vitsuti kõrval paistab ta suisa […]

[…] 22 02 2009 at 6:28 | In poliitika, reklaam, udujutt | Lõppeva nädala poliitteemade ajendil sai veidi pildil olevaid bussikülje reklaame moonutet. Eks nad pea hakavad […]

[…] oma ajaveebide kaudu ärapanemisi. Tallinna võimu nimel rabelemist ja sellega seonduvat farssi ei tahaks enam meelde […]

[…] ja all-linn ei suuda poliitilist vägikaigavedu maha jätta ja riigimehelikult käituda, on juba ammu teada. Nüüd tuleb välja, et sama vastastikuse ärapanemise ja üksteisele koha kätte näitamise jant […]

[…] seda siis riigis, kus poliitilise diskursi formaadiks on jant ja ärapanemine kujunenud. Pooleteist miljoni elanikuga riigis, kus 17 aasta jooksul pole jõutud kohalike […]

Räägi kaasa

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Tööalased teenused

RSS Mu värskeimad postitused

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

Rubriigid

Arhiiv

RSS Eestikeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Soome blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Ingliskeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Saksakeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Skandinaavia blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.
%d bloggers like this: