Larko peegel

Mis strateegia?

Posted on: 14 02 2009

Raivo Vare rõhutas väga kaalukalt eilses Aktuaalse Kaamera põhisaates, et kaks aastat tagasi tehtud äristrateegiad tänastes tingimustes enam ei kehti. See aeg, millele need põhinevad, olevat paratamatult möödas ja ei tule enam kunagi tagasi. Tuleb midagi uut ja värskemat välja mõelda.

Varel on muidugi selles õigus, et tänased tingimused paari aasta tagustele ei vasta ja praegu tuleb hoopis uusi lähenemisviise otsida kui tahab äris ellu jääda. Aga mis kurat ta siin strateegiatest räägib? Strateegia on midagi sellist, mis ulatub kaugemale kui aasta või paari üle. See peab ka muutuvates tingimustes töötama, sest vastasel juhul pole strateegiaga tegemist.

Muidugi võib vastu väita, et kaks aastat tagasi ei saanud keegi praegust jama ette näha. Selle kohta ütlen, et just sellisel kujul jama ehk ei saanud, aga see on majandusele juba ajalooliselt iseloomulik, et ta tõusu- ja languslainetes areneb. Kui keegi paar kolm aastat tagasi koostas äriplaani, mis põhines eeldusele, et senine majanduskasv lõppematult samas tempos edasi käib, ei olnud see strateegia vaid märg unenägu. Strateegia on selline, mis näeb ka halvima võimaliku stsenaariumi ette ja suudab vajadusel äriplaani vastavalt kohandada.

Kahtlemata neid unistajaid siiski oli. Ajas ju auväärne peaministergi reklaamiklipidel udujuttu, et 15 aasta pärast pidi Eesti viie jõukaima Euroopa riigi hulka jõudma. Eks tema juttu nii mõnigi uskuma jäi; kuidas muidu oleksid oravad valimisi võitnud? Kui juba peaminister nägu teeb, et pole majandustsüklidest eales kuulnudki, kas siis on tubli väikeettevõtja jaoks patt oma äriplaanis igavese kasvu illusioonist lähtuda?

Strateegia aga on selline lähenemine, kus plaane on rohkem kui kaks. Strateegia arvestab alati sellele, et tingimused mitte ainult ei või muutuda vaid kohe kindlasti muutuvadki. Strateegia elluviimine põhineb just olukorra pidevale jälgimisele ja hindamisele. Kohe kui tuvastatakse tingimustes olulisi muutusi, tuleb vastavad korrektuurid plaanides teha.

See muide kehtib teisteski valdkondades, mitte ainult majanduses.

Advertisements
Sildid:

2 kommentaari to "Mis strateegia?"

ma mäletan üsna hästi, kuidas ma nii 2001. või 2002. a piinasin Ärielule haltuurat tehes mingeid Eesti Panga analüütikuid.

poisid ütlesid üsna otse, et praeguse ärimudeli jätkudes on ümmarguselt 10. aasta pärast seis, kus rahvas on end kinni laenanud ja enam tarbida ei jaksa. reaalset rikkust juurde aga ei tule, sest me ei tooda midagi. kogu majandus põhineb sissetoodud kraami mõõmisel, mida aga, nagu öeldud, enamm osta ei jaksa. ettevõtted pankrotistuvad, kinnisvaraturg kukub kolinal, tutikad büroohooned tondilossistuvad, sest neid pole enam vaja jne, jne.

ei tahaks seega uskuda, et see tohlakas nüüd väga ootamatu oli. üleilmne majanduskriis ehk veel, aga see, mis Eestis viltu on, oli küll juba ammu teada.

aga need poisid ütlesid ka murelikult, et nad jälgivad koguaeg konjuktuuriinstituudi uuringuid, mille järgi paistab eestlane olevat hirmutavalt optimistlik. tema teadvuses ei ole seda kohta, et mul võib ka halvasti minna, on ainult lõputu kasvu lootus.

eks neid strateegiaid tehti samuti sellest optimismist lähtuvalt, mis sest, et seesama Eesti Pank koguaeg kõrval karjus, et hukka me läheme.

muide, minu mälu järgi pakkusid nad ka võimalust, et riik tõmbaks oma raha erapankadest välja ja pidurdaks laenurallit, mis siis just algas. meie kallid rootsi pangad aga vastasid, et tegelikult pole hullu midagi ja siis me toome mujalt pappi ja laenupoliitika ei muutu.

samas on ju kuri nali, et sõna “eksport” pole seni olnud asi, mis näiteks koalitsioonilepingutesse oleks mahtunud.

nüüd meil siis ongi laenudele ehitatud tarbimismajandus, mis jookseb kolinal umbe.

no ei ole võimalik, et seda ei saanud ette näha. et see oligi jõukohane umbes kolmele analüütikule. pidanuks olema igale terve mõistusega ärimehele. aga ometi pandi silmad kõvasti kinni. sest meiega ei juhtu midagi.

Raha sära pimestas/vaigistas mõistuse hääle…

Räägi kaasa

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s

Tööalased teenused

RSS Mu värskeimad postitused

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

Rubriigid

Arhiiv

RSS Eestikeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Soome blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Ingliskeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Saksakeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Skandinaavia blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.
Advertisements
%d bloggers like this: