Larko peegel

Vara veel panka ostma minna

Posted on: 9 02 2009

Vanasõna väidab, et üks loll pidavat suutma rohkem küsida kui 1000 tarka vastata jõuab. Ennast ma 1000 majandustarga hulka ei loe ja Edgar Savisaare kohta katsun ikka viisakaks jääda, seega tema mõistusvõime hindamisest hoiduda. Ei teagi, mispärast just see rahvatarkus mulle meelde tuletus kui hommikul raadiost kuulsin ja äsja ajaveebindusest lugesin, et Savisaar olevat teinud ettepaneku endine Hansapank rootslaste käest Eesti riigile üle osta. Sama uudise andmeil olevat Savisaar takkajärgi tarkuse korras midagi nii üksikisiku kui ka ettevõtete tulumaksu kohta arvanud.

Kui nüüd mõttearenduse huvides oletada, et Swedbank oleks Hansapanga müümisest huvitatud (vägisi osta ju ei saa), tuleb Savisaare ettepanekut ikka asjalikult ja tõsimeeli kaaluda. Kuigi ma põhimõtteliselt ei näe midagi väga hullu selles, et riigil oleks äripanganduses osalus, olgu siis vähemus- või enamusosalus mõnes konkreetses pangas, ei näe selles ka midagi omaette väärtust. Seega Savisaare põhjendus ka eriti veenvalt ei kõla:

Pangandus on majanduse vereringe ja kui me saaksime panganduse käima, siis hakkaks ka meie ettevõtlus lõpuks paigast nihkuma.

Kui ma nüüd mõttekäigust õigesti aru saan, tahab Savisaar läbi panganduse massiliselt riigiraha ettevõtlusesse pumbata. Paraku aga pole sellist raha mitte kuskilt võtta ning samas pole riigiosalus eelduseks, et pangad võiksid firmadele praegugi juurde laenata. Ainult et laenutehingud peaksid majanduslikult põhjendatud olema ja seda sõltumata sellest, kas pank riigi- või eraomandis on. Riik kui pangaomanik ei saa endale selliseid laenutehinguid lubada, mida eraomanik masjanduslikult kasulikuks ei pea. Sellistest tehingutest ju praegune kriis vallanduski, mitte Ansipi või Padari pahatahtlikkusest!

Kui aga Swedbank peaks riigi käest kriisitoetust (inglise keeli bail out) küsima, poleks kindlasti mõistlik seda ilma tingimusi seadmata anda. Nende tingimuste hulka võiks vägagi hästi panga osalus kuuluda ja selle juurde mõistagi teatav arv kohti panga juhatuses. Juhatuse liikmete arv ja osaluse suurus sõltuks sel juhul otse loomulikult küsitava toetuse suurusest.

Seni aga pole Swedpank minu teada niisuguse palvega riigi poole pöördunud. Pole ka kuulnud, et Rootsi Swedbank oleks oma Eesti tütarpanga müümise vastu huvi ilmutanud, pigem on vastavaid kuuldusi Swedbanki konkurendid levitanud. Seega pole vist praegu tingimusi Saavisaare ettepanekut reaalselt kaaluda, mis aga ei pruugi seda tähendada, et ettepaneku kaalumine veel tulevikus otstarbekaks ei osutuks.

Mis aga tulumaksu puudutab, peaks Savisaar hästi teadma, et seda pole võimalik keset aastat lisaeelarvega muuta. Seega on viisakalt öeldes tagantjärgi tarkusega tegemist. Veidi ebaviisakamalt võiks seda demagoogiaks nimetada.

Mis aga ise asja puudutab, olen ma isegi nõus, et üksikisiku tulumaksu võinuks tõsta ja ettevõtete tulumaksu taastada. Ainult et sellega on hiljaks jäädud. Õige aeg olnuks majanduse tõusulaine harjal, sest sel juhul oleks riigil piisavalt reserve, millega majandust praegu ergutada. Tol ajal aga paraku tulumaksu langetati. Majandusministriks oli mu mäletamist mööda keegi Edgar Savisaar.

Advertisements

2 kommentaari to "Vara veel panka ostma minna"

savisaar? tänast uudist oled ikka lugenud? et eestis elavatele välismaalastele anda el valimisõigus? wtf?

Olen küll, aga ei viitsi enam sel teemal mässata kuna see juba ammu TEHTUD.

Räägi kaasa

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

Tööalased teenused

RSS Mu värskeimad postitused

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

Rubriigid

Arhiiv

RSS Eestikeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Soome blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Ingliskeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Saksakeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Skandinaavia blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.
Advertisements
%d bloggers like this: