Larko peegel

Tehnokraatia ja otsedemagoogia

Posted on: 23 01 2009

Kalev kurdab, et poliitikud ei lase eksperte valitsusse. Jumal tänatud et ei lase! Anu Toots väidab, et just asjatundjate valitsust Eesti praegu vajabki. Sealjuures ajab ta pada ja teab seda ka ise.

Demokraatia ja tehnokraatia kui valitsemisviisid on üksteise vastandid. Pole päris harilik, et ennast politoloogiks nimetav inimene meediaveergul demokraatiast loobumist avalikult propageerib. Kes peaksid need eksperdid olema ja kes need välja valib? Kelle ees nad vastutavad?

Demokraatia tähendab rahvavõimu. Rahvas pole ehk tark, kuid kõikvõimas on ta sellegi poolest. Viimati oli Eesti Vabariigis “ekspertide valitsus” Pätsu ajal. Seda nimetatakse ka vaikivaks ajastuks. Kas siis selline ongi eesmärgiks?

Olen seda mitu korda ennegi öelnud, et parlamentaarne esindusdemokraatia on äärmiselt vilets valitsemisviis, kuid paraku pole keegi seni parematki leiutanud. Tavaliselt kui ma selle mõtte siia blogisse postitan, kostab keegi kommentaariumis vastu, et otsedemoraatia vast oleks midagi suurepärast. Etteruttavalt vastan, et pole sittagi parem, ainult segasem.

Esindusdemokraatias on kas või mingigisugune korrapärasus, ent otsedemokraatia on üks suur bordell, midagi muud mitte. Seal maksab selle sõna, kes oma sõna kõige lihtsustatumalt rahvapäraselt seada oskab. Erinevalt esindusdemokraatiast langetatakse otsedemokraatias omavahel vastuolulisi otsuseid või alternatiivselt jäävad otsused hoopis langetamata. Sisuliselt nagu oleks iga nädal omamoodi Edgar pukis.

Seega pole lahenduseks tehnokraatia ega otsedemagoogia. Võib-olla pole head valitsust võimalik kunagi saada, ent selle eest on ta rahva enese valitud. Asi seegi.

Advertisements

7 kommentaari to "Tehnokraatia ja otsedemagoogia"

Otsedemokraatia on lihtsalt õiglasem, kui seda rakendada peamiselt väikestes ühikutes. Siis ei ole kellelgi seda probleemi, et tema arvamus ei loe. Ja kui enamik on lollid, siis ei olegi midagi parata. See lootus ainult, et kui loll lolluse pärast vastu näppe saab, siis ta hakkab võib-olla õppima. Kui Ansip lolli lolluse pärast vastu näppe saab, siis kindlasti ei hakka 😛

Ja kuidas Sa kavatsed “väikestes ühikutes” näiteks riigieelarve koostada?

“ent otsedemokraatia on üks suur bordell, midagi muud mitte”
“Erinevalt esindusdemokraatiast langetatakse otsedemokraatias omavahel vastuolulisi otsuseid”

muig, võitled olematute varjudega seinal? äkki mõni viide sellisele bordellile. ehk mõni hüperlink suisa.

aga eks ta ole …
http://kortsleht.ee/taxonomy/term/78

Khm, ma siin avaldan oma isklikku arvamust ja Sa tahad siia samasse hüperlinki? Aga palun!

Igal sotsiaaltehnoloogial on oma rakendusala. Otsedemokraatia võib omavalitsuse piires täitsa hästi töötada. Võib muidugi ka mitte töötada, see on suuresti kultuuri kysimus. Aga ega esindusdemokraatia kah ei pruugi. Eestis on neid valdu kyll, kus vallavalitsus sisuliselt midagi ei tee, ent vallavanem on aastaid pukis, sest valijad on millegi muutmiseks liiga blaseerunud.

(Mullugi ilmus lehtedes intervjuid vallavanematega laadis “Palju teil vallas töötuid on?” – “Palju.” – “Aga mitu ettevõtet on?” – “Kust mina tean.” – “Mis te selleks teinud olete, et uusi juurde tuleks?” – “Midagi ei ole.”)

Ma millegipärast kipun arvama, et kui omavalitsusüksus on nii väikne, et seal võiks otsedemokraatiale perspektiive olla, on ta järelikult elujõuetu haldusüksus ja kuulub ühendamisele.

[…] 3 02 2009 at 4:41 | In Uncategorized | Ma hiljuti juba jõudsin Anu Tootsi üle imestada, et kuidas saab ennast politoloogiks nimetav inimene meedias propageerida parlamentaarse […]

Räägi kaasa

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

Tööalased teenused

RSS Mu värskeimad postitused

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

Rubriigid

Arhiiv

RSS Eestikeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Soome blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Ingliskeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Saksakeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Skandinaavia blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.
Advertisements
%d bloggers like this: