Larko peegel

Mõte külakostiks

Posted on: 8 01 2009

Üleeile kurtsin et mul pole mõteid tänase Altexi korraldatud ürituse Eesti vajab Sinu ideesid tarvis. Peldikupotil istudes (no kus ikka siis mujal) aga põrkas pähe mõtteterakene, mida ehk laseb veel tee peal arendada. Ajendas selle kiirpilk Osale.ee ideede leheküljele.

Osalusveebis algatatud mõted on üsna kirjud. Seal sees on mõni selline, millest väikse edasiarenduse teel võib asja saada küll (nagu näiteks mobiilide hall nimekiri) aga ka selliseid, mida reaalselt ellu viia pole kuigi praktiline. Ei kujuta näiteks ette, et politsei hakaks tänaval suitsetajaid trahvima.

Olgu aga algatus hea või vähem läbi mõeldud, häda nende kõikidega seisneb selles, et neid valmistab ette täitevvõim. Iga algatus jahvatatakse kõigepealt bürokraatia veskist läbi, poliitilised otsustajad aga hakavad menetlema seda, mis algatusest alles jäänud. Seaduse eelnõu laekub parlamenti alles siis kui ministeeriumid ja valitsuskabinett on sellele oma konksud külge riputanud ja riigikogujad lisavad veel oma näpujälje juurde. Karta on, et kui mõni algatus selle kadalipu läbib, ei pruugi tulemus enam kuigi originaalmõttega sarnaneda.

Minu ettepanek oleks selline, et iga algatus, mis arvestatava hulga poolthääli pälvib – olgu 50 või 100, kuidas soovite – laekuks sellisel kujul vastava Riigikogu komisjoni töölaulale. See tähendab, et ta jäetaks otsuse või seaduse eelnõuks vormistamata ja komisjoni asi oleks seda arutada ja vormistada vajalikud eelnõud juhul kui leiab, et on väärtasjaga tegemist. Vastasel juhul aga oleks komisjon kohustatud oma motiveeritud keeldumise Osale.ee keskkonnas avaldama.

Sel kombel oleks algatusel otseühendus riigivõimu teostajateni ning ära jääks ka parlamentaarne teerull. Kui ettevalmistusega poleks valitsus seotud, poleks ka koalitsioonil vajadust häid algatusi ainuüksi sellepärast tagasi lükkata, et need on vale partei omad. Et dialoog oleks otse algatuse toetajast kodanike ja sellega tegelevate rahvaasemike vaheline, võiks ka lisanduda usaldus kodanikuühiskonna kaasarääkimise reaalsuse vastu.

Sellise mõtteteraga ma varsti teele lähen. Kindlasti midagi kohapealt ka siia blogisse kirjutan ning annan teada, millal ma võiksin üritusel toimuvat otseeetris kajastada.

Advertisements

2 kommentaari to "Mõte külakostiks"

[…] vist oli sisulisi algatusi arutada, käib vestlus peamiselt Osale.ee keskkonna eesmärkidest. Mu hommikune mõteterakene haakuks sinna suhteliselt hästi, kuid ei tea kas hakan selle reaalruumis tutvustamisele […]

[…] 11 01 2009 at 6:28 | In Uncategorized | Näe, juba leidiski mu algatus moderaatorite käest heakskiitu, ja on juba osalusveebis üleval. Isegi kaks poolthäält on talle […]

Räägi kaasa

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

Tööalased teenused

RSS Mu värskeimad postitused

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

Rubriigid

Arhiiv

RSS Eestikeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Soome blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Ingliskeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Saksakeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Skandinaavia blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.
Advertisements
%d bloggers like this: