Larko peegel

Ennustuse taustaks

Posted on: 5 01 2009

Eelmise aasta ennustuse kokkuvõtes arvasin, et ehk ei ennustaks midagi tänavuse kohta. Et aga Olev oma poliitennustuses hästi konkreetseid küsimusi püstitab, otsustasin siiski nende kallal kätt proovida ja sisestasin oma vastused. Siinkohal valgustan tagamaid, miks just nõnda arvan.

Olevi viis esimest küsimust puudutavad valitsuse koosseisu. Lähtudes sellest, et koalitsioon ei lagune, pakun ministripostidele neid samu inimesi, kes seal praegugi pukis. Koalitsiooni lagunemist ei pea tõenäoliseks sellepärast, et sellest poleks erilist kasu ei praegusele koalitsioonile ega ka Keskerakonnale, kes peaks ebakindlal ajal enda peale vastutuse võtma. Padari personaliküsimusest aga täpsemalt seoses eurovalimistega.

Suurimate linnade linnapeadeks pakun endiseid, välja arvatud Tallinn. Eeldan, et Riigikogus vastu võetud Tallinna valimiste uus kord jõustub ja Keskerakond enam mandaatide enamust ei saa. Reformierakond kui tulevase koalitsiooni suurim partei nimetab uue linnapea, kelleks saab Keit Pentus.

Eurovalimistel sotsid oma eelmiste valimiste edu ei korda, kuna see oli Toomas Hendrik Ilvese isiklikust populaarsusest tingitud. Tulemus saab nõnda normaalsem ehk Keskerakonnale ja oravatele kaks mandaati, IRLile ja sotsidele kummalegi üks. Sealjuures ennustan, et eurovalimistele osalemine on kõigis liikmesriikides lubamatult madalal tasemel. Valijad ei pea europarlamenti reaalselt millestki otsustavaks organiks.

Ennustades valituks osutuvaid eeldan, et Kulli ja kirja liit ehk Kesk- ja Reformierakond ei nõustu avatud nimekirjadega. Seega osutuvad valituks nimekirja esinumbrid ning Kulli- ja Kirja liidu mõlemast nimekirjast ka teised numbrid. Kesdkerakond on oma nimekirja juba paika pannud ehk valituks osutuvad Edgar Savisaar ja Siiri Oviir. Edgar aga ei pruugi Starsbourgisse minna, mis puhul saaks tema asendajaks kolmandalt kohalt Vilja.

Teiste parteide nimekirju pole veel teada, kuid ennustan, et oravatel oleksid tippnimedeks Ojuland ja Gräzin, IRLil Mihkelson ning sotsidel Padar ja Saks. Padar aga rahandusministri postist kriisi ajal loobuda ei saa ja tema asemikuks saab siis Saks. Ta võib küll praegu nägu teha nagu läheks reaalselt europarlamendaarikuleiba sööma, kuid seda vast mitte keegi ei usu.

KOV valimistulemuse ennustamisel tekitas segadust, et Olev kõigepealt küsis parlamendierakondade häälesaaki tuhandete häälte kaupa, kuid muutis küsimuse protsendipõhiseks. Mina aga jõudsin vahepeal oma ennustuse sisestama. Pole viga midagi, ma juba hääli arvutades arvestasin nende koguarvuks 500.000 ning selle alusel neid jaotasin. Mu ennustus jääb muidugi alla 100 %:ist. See tähendab, et ülejäänud hääled korjavad parlamendivälised erakonnad, valimisliidud ja üksikkandidaadid.

Muud midagi erilist mu pakutud tulemuses ei ole peale selle, et Rahvaliit saab hävitavalt peksa, millest suurima kasu korjavad sotsid. Kulli ja kirja liidu ning IRLi tulemused vastavad umbkaudselt pikaajalisele küsitluste trendile. Rohelistel aga on niivõrd nõrk organisatsioon, et need ei suuda kaugeltki igal pool nimekirju üles seada. Seetõttu võib rohelistel suurtes linnades ja valdades küllaltki suur toetus olla, ent väga suurel osal väiksete valdade elanikest pole võimalust neid valida.

Majanduse kohta ma endiselt midagi ennustada ei julge ehk selle osa Olevi küsimustest jätan ka vastamata kui ta need üles riputab.

Advertisements

1 Response to "Ennustuse taustaks"

Tore, et kommenteerisid oma vastuseid. Enda ennustuse avaldan nädala pärast. Mõtlesin, et parimale paneks välja ka auhinna mõnesaja kroonise “Rahva Raamatu” kaupluse kinkekaardi. (Ei, ei, see ei ole Merko stiilis altkäemaks)
Kuna enne magama minekut poliitika ennustust tehes unustasin majanduse küsimustiku lõpetada. Siis avaldasin selle hommikul, mitte vara hommikul nagu algselt plaanisin.

Räägi kaasa

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

Tööalased teenused

RSS Mu värskeimad postitused

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

Rubriigid

Arhiiv

RSS Eestikeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Soome blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Ingliskeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Saksakeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Skandinaavia blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.
Advertisements
%d bloggers like this: