Larko peegel

Sügisball jõudis lõpuks kohale

Posted on: 28 12 2008

Ma käisin küll eelmise aasta mihklikuul tunnistaja juuresolekul Sügispulli kinos vaatamas, kuid tookord jõudsid minuni filmist vaid hägused fragmendid. Mis seal parata, filmi vaatamine oli tinapanemise ja teiste Dorpati tähtsate tegevuste kõrval kõigest pisikene vahepala, mis sai küll alla neelatud kuid jäi sisuliselt seedimata. Ega sedavõrd sürrealistlikku linateost vintise peaga vaadata ei maksa, sest film ise on justkui purjus.

Nüüd sai aga Sügisball telekast kainemas olekus vaadatud. Üldiselt olen L@ssiega nõus, iseäranis selle koha pealt:

Film näitab Väikest inimest. Võõrandunud ja hallis linnakeskonnas. Millest väljapääsemist ei ole. Kõikjal ongi lõputu hall sügis, kulunud interjöör, vähe raha ja unistused paremast elust. Võid juua end küll täis või võtta järgmise tüdruku, aga järgmisel hommikul on kõik täpselt sama halllbbb.

Väliselt on kõik nagu nõukaaja lõpul enne laulvat revolutsiooni, ent tegelased ja ühiskond oleksid justkui praegused. Huvitav, kas sellega tahetakse vihjata, et inimestes pole veerandsajandi vältel midagi muutunud, kuigi nende väline elu on sootuks teistsugune kui tookord? Homo sovieticus elab mõnuga edasi.

Nõukaaegse kõrtsi- ja korteriinterjööri kõrvutamine 21. sajandi alguse autode ja ühiskonnaga ja kõik muu toonase ja praeguse segi ajamine on halenaljakas. Kehtib Eesti kroon, antakse välja Maarjamaa riste või vähemalt tehakse nende välja andmisest nalja justkui oleks see 1980nendate keskpaigas toimunud. Pedofiiliakahtlustega veider, ent igatipidi süütu soomlasest meesjuuksur võiks tänapäeva Lasnamäel küll elada ja töötada, kuid kohe kindlasti mitte nõukaaegses korterijuuksuris. Ja kas keegi kujutab ette Lasnamäge, kus venelasi peaaegu ei ole?

Tegelased on meie ajastust pärit ja kindlasti just selliseid inimesi Lasnamäel ja mujal Eestis elabki. Sellegi poolest oleks häbi väita, et just sellised eestlased ongi ja just selline ongi Eesti. Must huumor võib kohati reaalsusega kattuda, kuid pole sellegi poolest kogu reaalsus.

Sügispull nõuab vaatajalt kainet pead, kuid pärast vaatamist kaineks jäämine eeldaks raudset meelekindlust. Eelmine kord läks mul Sügisball tagurpidi järjekorras, mistõttu hilinesin filmist arusaamisega. Praegu aga on teos nähtud ja meelekindlusega on lood nagu alati.

Advertisements
Sildid:

6 kommentaari to "Sügisball jõudis lõpuks kohale"

mulle jäi mulje, et soomlane oli soomest (meediahuvi, kättemaksu eest?) põgenenud sealne karistatud pedofiil, kes siin siis lihtsalt vaikselt redutada üritas. ilma ülearust tähelepanu äratamata. aga himud said temast võitu. mingi kuivand saiaga lasteaia traataia vahelt lapse äravõrgutamine oli muidugi absurd.

aga üldiselt oli film muidugi bullshit. veneetsias sai auhinna kuskil kõrvalfestivalil ning kui samal ajal peafestivalil kuldlõvi saanud ang lee kohta sügisballi tegijate käest arvamust küsiti, siis vastas see ennasttäis seltskond: “ei tea. pole ühtegi ang lee filmi kunagi näinud, absoluutselt ei huvita”. sorry, aga see matslus ja võhiklikkus kumas ka filmist läbi. visuaalne külg oli kusjuures ilus, näitlejadki polnud pahad, aga filmi ennast polnud ollagi.

Ma ei saa aru, miks pedofiil soomlane pidi olema? Kas meil oma eesti pedofiile vähe on. Kui soomlane negatiivse tegelase eestlaseks paneb, oleme maru solvunud. Kas see on nüüd kättemaks?

Kokkuvõttes oli see ikkagi hästi tehtud film. Norida võiks pikkusega, lõpuks läks tüütavaks. Rutem oleks pidanud otsad kokku tõmbama. Mina näen siin mõningaid paralleele Aki Kaurismäki või Aku Louhimies filmidega. Pole paha, kui tegijad veel harjutada saavad, võib täitsa asja saada. Näitlejatööd olid väga head.

Tahtsin teha märkuse kohta selle soomlase kohta filmis (tuntud soome näitleja Sulevi Peltola). Ehkki ma nägin “Sügisballi” 2007. aasta sügisel kinos ja ma detaile täpselt enam ei mäleta, ei arva ma, et see soomlane oleks seal tingimata pedofiil olnud. Pigem on vast ikka nii, et teda PEETAKSE selles filmis pedofiiliks. Võib siis küsida, et kes ta “tegelikult” on? Arvan, et see jääb filmis lahtiseks. Juuksur on ta kindlasti, aga ta on eelkõige üks tavaline, lihtne vanem ja üksildane inimene, kes mingit kontakti igatseb — nii nagu selles filmis kõik ülejäänudki tegelased.

Nüüd selle reaalsuse kohta filmis: jah, see on segu 1980. aastate lõpust ja tänapäevast. Aga las olla, mõtlen ma. See on filmitegijate valik ja õigus. Ega see n-ö realistlik film või dokfilm olegi. Ja kui mõelda, siis näiteks Aki Kaurismäe filmides (millest Õunpuu kindlasti õppinud on) näidatakse reaalsust, millist ju tõelises Soomes sellisel kujul vaevalt leidub. Aga filmireaalsusena on see nihestatus mõjuv — ja ka atraktiivne (välismaalastele ju väga meeldib just selline Soome, nagu seda näitab Kaurismäki).

Kiiski tegelaskuju on tõesti avatud. Ma kipun samuti teda süütuks üksildaseks vanameheks pidama. Veidi lapsemeelne ta on, näiteks mängib leluahviga. Eks iga vaataja tõlgendab seda ise.

Muidugi on tegijatel õigus reaalsust sürri poole moonutada. Kaurismäe Soome aga mingil määral on isegi olemas, kuigi sedagi on tugevalt liialdatud.

Kiitos ja sopivaa loppuvuotta sinulle.

Räägi kaasa

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

Tööalased teenused

RSS Mu värskeimad postitused

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

Rubriigid

Arhiiv

RSS Eestikeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Soome blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Ingliskeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Saksakeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Skandinaavia blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.
Advertisements
%d bloggers like this: