Larko peegel

Hullumeelsus levib

Posted on: 16 12 2008

Delfist ja Leedost sai juba kevadel kirjutatud seoses Tallinna ringkonnakohtu toonase otsusega:

Mis siis nüüd saab? Asi läheb maakohtusse tagasi, kellel vist muud üle ei jäägi kui ringkonnakohtu praaki korrata. Delfi kaebab jälle ringkonda ja sealt vast edasi Riigikohtusse. Tants käib edasi.

Just nii ka läks. Delfi lubab ringkonnakohtu uue otsuse Riigikohtusse edasi kaevata ja vajadusel kuni Euroopa kohtuni. Kui sellisel kujul otsus jõustub, on see küll pretsendent, mis anonüümseid veebikommentaare avaldavate portaalide tegevuse küsimärgi alla seab.

Umbes täpselt ühe aasta eest teatas Süddeutsche Zeitung, et edaspidi lubatakse lehe veebiväljaandes artiklitele kommentaare lisada ainult esmaspäevast reedeni vahemikus kell 8-19 kohaliku aja järgi, kuna taheti kommentaaride taset modereerimise läbi tõsta, ent modereerijaid mitte 24/7 tööle rakendada. Saksa blogosfäär selle käigu vastu mõistagi irvitas ja koguni boikoteerima üles kutsus. Ma pole seda viitsinud jälgida, kuidas kontoritööajal kommenteerimine on Süddeutsche veebikeskkonnas avaldatud kommentaaride arvu mõjutanud, nende kvaliteedi paranemist pole igatahes tuvastanud.

Äsja õnnestus mul ajaveebindusliku eksperimendi korras Süddeutsche kommenteerijaks kasutajanimega Abmahnanwalt von Scheissenstiefel registreeruda. Et aga kell Saksamaal parajasti 19 peale kukus, ei saanud ma Süddeutsche modereerimise taset konkreetse kommentaari sisestamise läbi proovile panna. Ega saksa keeles ropendamine ka tea mis mõnus olnukski, kipuvad raisad naljajuttu tõe pähe uskuma ja tõsist naljaks arvama.

Kui aga Delfit ja teisi peldikuseinasid nüüd sunnitakse kommentaariumites toimuva möla eest konkreetselt vastutama, ei jäägi nendele muud üle kui hakata kommentaariumitele juurdepääsu ajaliselt või isikuga tuvastatava autentimisega piirama. See aga mingit tulemust vast ei tooks: kommentaarid sellest oluliselt viisakamaks ei läheks, kuid kommentaaride ja sellest tulenevalt klikide arv ja järelikult reklaamisissetuleku laekumine eeldatavalt järsult langeksid. Üle jääks ainult peldikuseina maha võtmine või välismaale kolimine. Ikka leidub riike ja õigusruume, kus vastutust peale ei suruta ega öelda ka sinna tekivatest töökohtadest ja laekuvast maksurahast ära.

Delfi ja Süddeutsche võivad küll Eestis ja Saksamaal veel esialgu on line meedia peavoolus paikneda, kuid virtuaalruumi tehniline ja sisuline areng käivad sootuks kuskil mujal. Kui aga kohtupraktika pretsedente luuakse eilse ja tänapäeva meedia alusel, ei tööta se kindlasti homsetes tingimustes. Mina selle üle ei nuta kui Delfi rajalt maha võetakse või sunnitakse välismaale kolima, kuid varem või hiljem hakab sama hullumeelsus peavoolust ka progressiivsemate hoovusteni levima.

Advertisements

8 kommentaari to "Hullumeelsus levib"

miks sa arvad et reklaamirahade suurus sõltub klikkide arvust.

Seda Sa pead veebiturunduse asjatundjatelt küsima. Nemad seda igatahes kinnitavad. Kui Sul on teada mõni klikide arvust sõltumatu viis reklaamiraha teenida, oleksin vihje eest tänulik, järsku kasutaks ise ka.

[…] (Larko on õnneks juba välja kolinud, aga mul on siin veel virumaa.ee, koerad.kolhoos.ee ning hulk muid tegelasi vanillaninja- ja härripotteri-fännideni välja) […]

oota, ma käisin sügisepoole just mingil koolitusel, mida delfi omad korraldasidki. seal räägiti, et ei mõõdeta enam mitte klikke, vaid unikaalset külastust. et kui sa leheküljele lähed, topitakse sulle arvutisse küpsiseke, mis edaspidi tšekkab, kas sa oled sel lehel esimest või mitmendat korda.

erinevalt klikkide lugemisest võimaldab see teada saada, kui paljude erinevate inimesteni reklaam jõuab.

klikke võib ju ka üks kodanik mustmiljon teha. aga mul, kui ma kuskil reklaami ostan, on suht-koht vähe kasu, kui see üks mu reklaami ka mustmiljon korda loeb. ega ta mustmiljon korda ei osta ikka.

kommenataaride arvu langus hakkaks ilmselt rahakoti peale siiski. sest ma usun, et mida suurem sõda kuskil käib, seda rohkem inimesi seda lugema läheb. kui midagi ei toimu, ei viitsita ka lugema minna. eriti delfilaadsete kohtade puhul, mida minu meelest ei loe pea keegi uudiste enda, vaid ikka kommentaaride pärast. kommentaarid, iseäranis tobedad kommentaarid, ongi paraku delfi tegelik sisu.

ahjaa, unustasin öelda, et ilusa kasutajanime võtsid. 🙂

Scheissenstiefel sai varjusurmast üles aetud. Ta tegutses omal ajal lühiajaliselt seoses ühe saksa blogosfääri luure- ja sissiprojektiga. Isegi omaette Google konto on tal olemas.

Ei no, eks ma ikka seda silmas pidasin, et mitte keegi sellise reklaami eest ei tasu, mida keegi ei vaata. Kui asi nii hästi oleks, võiksin ma täna päev 1000 lehekülge üles panna, mida keegi ei külasta ja sinna reklaami müüa.

Postimehes oli temaatilise loo juures ilus kommentaar: “aga kui keegi teid Leedo laeval solvab siis andke Leedo kohtusse kohe, tema vastutab”.

Siin muidugi tuleb jälle kohe JOKK sisse, sest kuuldavasti Leedo enda laevu rendib, mitte ei oma…

Muidu jah, pealkiri on õige.

Kui ta neid just ise enese käest rendib, võib JOKKiga küsimusi kerkida. Aga kui nüüd peldikuseina omanik peab seinale kirjutatud loba eest vastutama, kes siis vastutab pärispeldikute seintele kirjutatust? Need on samuti üldjuhul anonüümsed kommentaarid. 😛

Räägi kaasa

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

Tööalased teenused

RSS Mu värskeimad postitused

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

Rubriigid

Arhiiv

RSS Eestikeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Soome blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Ingliskeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Saksakeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Skandinaavia blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.
Advertisements
%d bloggers like this: