Larko peegel

Taani kodakondsus jääks saamata

Posted on: 13 12 2008

Taani kodakondsus jääks mul kätte saamata, kuna suutsin kodakondsuseksami 40 küsimusest vaid 23le õigesti vastata. Eksam läinuks läbi 32 õige vastuse puhul. Nõnda jääb mul küllaltki arenguruumi, kuid ometi mitte nii palju, et üle jõu käiks kui mul oleks tõsine tahtmine Taani kodanikuks saada. Selleks piisaks ehk Google Readeris käiva kahe Taani lehe (Berlingske Tidende ja JyllandsPosten) veidi hoolekamast lugemisest. Vastamiseks ette nähtud 45 minutistki jätsin lõviosa kasutamata.

Küsimused on parasjagu rasked ja julgen selles kahelda, kas taanlanegi suudaks ilma ettevalmistuseta eksamit ära teha. Lisaks pole ma selles kindel, kas kodanikul peab nii põhjalikud Taani ajaloo ja kultuuri teadmised olema, et suudab hoobipealt vastata, kas sõna “Taani” on esmakordselt tuvastatud kirjalikes allikates aastal 1300 e.a.a., aastal 955 või umbes 1200. Samas on kaasaegse ühiskonna teadmistele võib-olla liiga vähegi rõhku pandud.

Kes aga tahab oma teadmised proovile panna, võib Taani kodakondsuseksamit siin proovida.

Edit: Korduskatsel läks mul tunduvalt paremini. Muidugi käisin vahepeal õiged vastused piilumas ja millegipärast oli kordusel sama küsimuste komplekt.

Sildid:

8 kommentaari Kellele: "Taani kodakondsus jääks saamata"

Aga kuidas Eesti kodakondsusega on?

Kas seda eksamit saab ka veebis proovida? Arvatavasti ma selle ära teeksin, kuna olen nii päevasündmuste, ajaloo kui kultuuriga tunduvalt paremini kursis kui Taani puhul.

Veidi piilusin EW kodakondsuse eksami küsimusi. Need on tunduvalt lihtsamad kui Taani omad. Lisaks saab eksamit tehes vastused põhiseaduse tekstist üles otsida. Arvestades et küsimused on nii eesti kui vene keeles, ei pea ma võimalikus, et keegi normaalse mõistusega inimene võiks sel eksamil läbi kukkuda kui asjasse tõsiselt suhtub.

[…] rahvusliku vihavaenu avaldamise eesmärgil sisestatud. Mingisugust kontekstuaalset kokkupuudet sissekande sisusse ei […]

nii mõnegi naturalisatsiooni korras eesti kodakondsuse saanud sõbraga olen rääkinud kodakondsuse saamise teemal. ükski pole öelnud, et eksamid rasked oleksid.

eesti keele eksam huvitab mind tegelikult rohkem, just keerulisuse poolest, kuid siiani pole jõudnud nii kaugele, et reaalselt proovida.

nüüd otsisin ka kodakondsuse eksami küsimused üles – oskaksin 15 küsimust kahekümnest probleemideta ära vastata. 3-4 küsimust koguhulga peale tekitasid esimese hooga probleeme aga seaduseid kõrvale võttes ei oleks probleem. neid küsimusi ei ole ka nii palju ,et vajadusel ei suudaks pähe õppida.

larko, muide, kodakondsuse eksam sooritatakse nähtavasti eesti keeles.

mina olen näiteks seisukohal, et arvestades eesti rahvuslikku koosseisu ja seda, et on olemas eraldi keeleeksam, võiks kodakondsuse eksamit lasta ka vene keeles teha. samuti oleks tarvis realiseerida euroopa poolt tulnud soovitused lastele ja vanuritele kodakondsuse andmise osas.

tegelikult on täiesti masendav, kuidas eestis mõlemalt poolt vaenatakse. mina üürin eestis korterit venelaselt, töötan koos venelastega, kliente on venelasi, sõpru on venelasi. ei ole rahvuslikult pinnalt mitte ühtegi probleemi olnud. ei minu poolt ega minu pihta. venelase all pean siis silmas vene rahvusest inimest, kodakondsusest olenemata.

Taanis ilmselt käib kogu värk taani keeles, vähemalt JyllandsPosteni näidiseksamis teist varianti ei ole. Igatahes on Taani eksam tunduvalt raskem.

Mis aga puudutab lastele ja vanuritele kodakondsuse andmist, ei saa seda ilma nende tahteavalduseta teha, see tähendab et mitte ei tohi riik oma kodakondsust kellelegi sunni korras peale suruda. Laste puhul on asi korras, need saavad kodakondsuse vanemate avalduse alusel. Vanurite puhul on küsitav, kas on otstarbekas neid eksamist vabastada. Kui nendel kodakondsust veel väga vaja on, ei tohiks ka eksam üle jõu käia.

taani keelt ei oska, aga küsimustest sain enam-vähem aru. on küll raskem, aga mitte väga palju.

laste ja vanurite osas olid siin eelmine aasta (vist) miski euroühenduse soovitused, mis lühidalt seisnesid keeleeksami mittenõudmises pensionieas kodakondsuse taotlejatelt ja lapse sünni registreerimise juures automaatselt kodakonduse andmises, ehk siis opt-out mitte opt-in nagu praegu.

esimese põhjus on vanemate inimeste keelevajaduse vähesus (võrreldes nooremate inimestega) ja õppimisvõime kahanemine seoses vanusega.

teise põhjus lihtsalt selles, et välistada inimlik faktor lapse kodakondsuse juures – inimesed reeglina ei tule selle peale, et lapsele tuleks kodakondsust taotleda ja ma sügavalt kahtlen, et ametnikel registreerimise juures alati meeles on seda vajadusel soovitada.

Laste puhul on probleem lihtsaim niipidi lahendada, et ametnikele pannakse kohustuseks vanemaid kehtivast korrast registreerimisel teavitada või koguni küsida kas nad soovivad avalduse teha. See ei pruugi isegi seaduse muutmist tingida.

Taani eksami häda seisneb selles, et selle edukaks läbimiseks tuleb väga põhjalikult ajaloo ja kultuuriga kursis olla, samas aga on kaasaegse ühiskonna tundmise tähtsust allahinnatud. Kas nüüd näiteks on väga tähtis teada, milline (küllaltki marginaalne) parlamendipartei sai aastal 1959 asutatud? Samuti pole kodakondsuse saamise seisukohast oluline teada, millise kolmest hoonest hiljuti surnud kuulus Taani arhitekt projekteeris (õige vastus Sydney ooperimaja).

Räägi kaasa

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Tööalased teenused

RSS Mu värskeimad postitused

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

Rubriigid

Arhiiv

RSS Eestikeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Soome blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Ingliskeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Saksakeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Skandinaavia blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.
%d bloggers like this: