Larko peegel

Blogosfääri herilasepesa

Posted on: 11 12 2008

Oleks arvanud, et eilsetes ja tänastes Eesti ja maailma uudistes olnuks küllaltki tähtsaid teemasid, millest ajaveebides sõna võtta. Riigikogu pidi järjekordse öise istungi koos kümmeminutiliste vaheaegadega. Sel nädalal on parlamendisaali läbinud mitmed üleolulised eelnõud nagu näiteks riigieelarve, töölepingu seadus, võrdse kohtlemise seadus ja mobiilhääletus. Aprillimässuliste kohtuistungi kajastamine telemeedias läks vaata et lööminguks.

Mumbai järelelained löövad kõrgele India ja Pakistani suhetes. Briti naelsterling on saavutanud ajaloolise madalmärgi euro vastu ja sealses parlamendis vaieldakse kirglikult saadiku puutumatuse teemal. Stockholmis ja Oslos anti noobelipreemiad laureaatidele kätte ning USA kongressis on tulised vaidlused miljardite uputamisest autotööstuse päästmiseks.

Oleks nagu olnud, millest ajaveebides kirjutada, ent siinse blogosfääri tähelepanu kõidab seesinane küllaltki huvitav kuid laia ilma kontekstis siiski võrdlemisi tühine teema. Ise arvasin eile, et teen sellest lühikese sissekande ja seejärel ehk polegi põhjust asja juurde tagasi pöörduda enne kui kohus selle kohta midagi arvab. Poleks võinud kapitaalsemalt eksida: hetkel on eestikeelse WordPress.com’i populaarseimate sissekannete edetabeli tipus koguni kolm sissekannet samal teemal.

Kommentaarides räägitakse aiast ja aiaaukudest. Igaühel on asjast oma arusaam ja kõik teised on enda oma juures lollid ja kaabakad. Juriidilised, pragmaatilised ja puhtalt tunnetele põhinevad argumendid kõlavad läbisegi ja mõistus läheb sassi nagu Kört-Pärteli särk.

Poleks küll arvanud, et kogemata sellise herilasepesa otsa komistasin. Oli järelikult justkui blogosfääri jaoks optimaalne teema: läheb paljudele korda, pole liiga keerukas ent samas küllaltki mitmetahuline et sellest saab igaüks oma mättaotsast arvamust avaldada. Millegipärast kütab kirge ka, kuigi asi ise peaks pigem ratsionaalset arutelut üles kutsuma.

Et miks ma asja sisust siin midagi ei kirjuta? No see juba TEHTUD. Mul pole sinna midagi lisada, ootan parem kohtulahendi ära.

Edit: Näe, isegi Tarmo läheb tigedaks.

7 kommentaari Kellele: "Blogosfääri herilasepesa"

Vaat nende suurte ja oluliste teemadega on nii, et tavaline ajaveebnik kas ei oska või ei julge sõna võtta. Päris kindlasti on neid, kes sellistest asjadest kirjutavad, aga nende postitused tavaliselt blogipuu esilehele ei jõua. See herilasepesa jälle on selline teema, milles igaüks end asjatundjaks peab (nagu meditsiingi!) ja mis väga selgelt igaühte ka puudutab. Selge ju siis, mis rohkem tähelepanu köidab.

Seda kahtlemata küll, kuid mõned siin nimetatud teemadest ja paljud teised, mis selle nädala uudistes läbi käinud hakavad igaühe isiklikku elu vägagi konkreetselt mõjutama, kuigi seda mõju pole siin koheselt näha.

selle herilaspesa teema kohta on soomlastel hea ütlus “ken leikkiin ryhtyy, se leikki kestäköön”, olles kasvanud väikeses kolhoosi külakeses, kus kõik tundsid kõiki, levitasid kuulujutte ja muud sellist, aga ära elati. Nagu kirjutad maailmas on palju tõeliselt tähtsamaid asju kui kellegi nimi kuskil arhiivis.

Eks iga asi mõistagi on kellegi jaoks tähtis ja väikses kogukonnas adutakse lähedaseid asju paremini kui neid, mis sisuliselt tähtsamad on. Näiteks seesama võrdse kohtlemise seadus paistab ehk praegu hästi abstraktne, ent selle mõju ongi alles kuskil 5-10 aasta jooksul näha ja siis juba väga konkreetselt. Töölepingu seadus hakab üsna peagi mitmete inimeste elu väga konkreetselt mõjutama, kes praegu ei oska seda ette nähagi.

Eks Andmekaitseseaduse(?) vastuvõtmisel arvati samamoodi – keda see kotib. Nüüd ohime sünniaasta või EMT võla pärast 🙂

Selline seadusloome juba on ja seal pole kurta midagi. Kui parlamenditöö on tegelikust elust mõned aastad ees, on see arenenud riigi tunnus. Paraku on seadused mitmes valdkonnas elule jalgugi jäänud.

Antud juhul ei olnud seadusloome ajast ees – IKS-i näol võeti lihtsalt üle üks eurodirektiiv, süvenemata sealjuures praktiliselt üldse, mis nõuded ja mille jaoks seal kirjas on. Kusjuures läks nagu alati – kui direktiivi nõuded on enamaltjaolt mõistlikud, siis kohalikud mutrikesed oskasid jälle vindi üle keerata, nii et praegu on neil täielik voli vaba ajakirjandust kottida.

Nagu ma juba Tarmo blogi kommentaariumis kirjutasin:
Tagajalgadele ajab kogukonna pigem asjaolu, et riiklik institutsioon – Andmekaitse Inspektsioon – on teatud vildakatest põhimõtetest lähtudes asunud toetama poliitiku – mis sest, et marginaalse, kuid siiski poliitiku – katseid oma sõnu tagasi võtta ning oma kunagisi töllakusi avalikest teabekandjatest kustutada. Enamus vana kooli blogijaid mäletab veel omal nahal, mis ühiskond see oli, kus Sirje aatekaaslased samasugust taktikat rakendasid. Ja keegi kurat ei taha neid aegu tagasi.

Räägi kaasa

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Tööalased teenused

RSS Mu värskeimad postitused

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

Rubriigid

Arhiiv

RSS Eestikeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Soome blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Ingliskeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Saksakeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Skandinaavia blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.
%d bloggers like this: