Larko peegel

Täisväärtuslik mölakas

Posted on: 2 12 2008

Peeter Mardna ajab harja punaseks.

Riik peaks soodustama täisväärtuslikke kodanikke ja on teada, et täisväärtuslikud järglased kasvavad vaid mõlema vanemaga koosluses

Mis mõttes pole üksikema või -isa kasvatatud lapsed täiskasvanuna täisväärtuslikud kodanikud? Kas tohtrihärra annab endale aru kui solvavalt selline sõnavõtt mõjub inimestele, kes ühel või teisel põhjusel on ühe vanema või vanavanema kasvatatud? Inimestele, kelle isa või ema surnud näiteks. Kas või täisväärtuslikku riiki sõja ajal kaitstes.

Mu emal polnud lapsepõlvekodus isa, kuid täisväärtuslik kodanik oli ta nii kaua kui tal aru peas oli. Julgen isegi väita, et ta on täisväärtuslik kodanik praegugi, kuigi tal aru enam pole. Ema pole kõrget haridust saanud ega kõrgel ametikohal kunagi olnud, kuid ta pole kunagi ka mölakas olnud. Erinevalt körgelt haritud arstihärrast.

Annab jumal ameti, annab ka aru. Nõnda tavatsetakse ju öelda, kuid Päevalehe lühireferaadis on Mardna arulagedusi nii palju sees, et mu dementeerunud ema ajab targemat juttu iga kell. Vähemalt teeb ta Mardnale inimlikkuse tunnetamises silmad ette.

Tervishoiuameti järelevalveosakonna seisukohalt on kahetsusväärne, et selle juht kollektiivse diagnostiseerimisega tegeleb.

Samasooliste inimeste kooseluvormide kohta ütles Mardna üheselt: „Psühhiaatrilises mõttes on omasooiharus haigus, seda teavad kõik.“

Psühhiiatriaga võib siin tegemist olla küll, kuid mitte nii nagu Peeter Mardna arvab. Kerkib küsimus, kes siin arst on ja kes patsient. Soovitaks Tervishoiuametil oma juhtivametniku vaimse tervise üle muret tunda.

Riigiametnikul on õigus arvamusele ja õigus oma arvamust avaldada. Teisest küljest on küsitav, kas juhtivaks riigiametnikuks sobib isik, kelle avalikult välja hõisatud arvamused kolmanda riigi omadele sarnanevad. Mölakas kõrges riigiametis solvab inimväärikust ja ühiskonna moraalitunnet.

Advertisements

9 kommentaari to "Täisväärtuslik mölakas"

kuidas sina defineeriksid adjektiivi “mölakas”

Ei defineeri. Mõistagu seda igaüks oma äranägemise järgi.

kui eeldada, et mardnal olid mõlemad vanemad ning lugeda tema kirjutist, siis võib järeldada, et täisväärtuslikkusega on probleeme hoopis neil, keda kasvatavad nii ema, kui isa.

Ei tahaks jälle liiga teha paljudele kahe vanema kasvatatud inimestele, kelle kasvatamisega kõik hästi läks. Härra Mardna loogika järgi jõuame küll peagi rassiteooriateni: näiteks minu ema ei olnud tema teooria järgi täisväärtuslik, isa aga oli. Kes siis mina sellisel juhul olen? Kolmveerandväärtuslik?

jah, huvitav, kes siis minu ema oli. tal olid kenasti mõlemad vanemad, kuni ta isa pärast sõda kümneks aastaks kinni pandi ja nad pärast seda enam vanaemaga koos elama ei hakanud. muutus mu ema, nende tütar, siis vahepeal täisväärtuslikust poolväärtuslikuks?

või mu isa, kelle isa sõtta jäi?

tegelikult on Mardnaga küll nii, et kui ta ravikvaliteedist räägib, võib teda vist siiani kuulata aga ülejäänus oleks parem, kui ta arvamust ei avaldaks.

külakeeled räägivad muidugi, et mees hakkavat lihtsalt seniilseks jääma. mis parata, see pole oma teha. aga ajakirjanikel oleks ehk mõistlik tema arvamuse küsimisest ja avaldamisest loobuda. ei ole ilus peast soojaks läinud inimesega rahvale lolli nalja teha.

Probleem siinkohal seisneb selles, et juhtiva riigiametniku arvamused ja väärtused seostatakse sageli riigi omadega. See on muidugi iseasi, mida linna vahel räägitakse, kuid tervisliku seisundi kontrolli on isegi presidentide puhul teostatud, rääkimata madalama taseme riigiametnikest.

nujah, siin on see jama, et oma tööd ta võib selajuures veel hästi teha. elu jooksul omandatud erialane võimekus langeb teadupoolest päris aeglaselt.

samas ei saa amet kuidagi keelata inimesel eraviisiliselt mis iganes paska arvamast. või noh saab, aga minu meelest ei peaks.

sellepärast ma mõtlengi, et kõige lihtsam oleks taadile mitte sõna anda kohtades, kus on teada, et ta sulalolli juttu ajab.

ajakirjanikel ei ole kohustust igasugu soga avaldada. keegi ei pane lehte kirju, et ostsin endale alumiiniumämbri ja panin naabrite kiiritamise vastu pähe. ammuks ei pea siis ekstra küsima seniililt kummalisi seisukohti. aga küsitakse, ja just seepärast, et teatakse, mis soga sealt tuleb ja see ajab ometi rahva kihevile.

ma ei ürita mingil juhul Mardna lolli juttu kaitsta. lihtsalt seda, et võib-olla oleks siin koht ka ajakirjanikel mõelda, kas seda juttu on hädasti võimendada vaja.

Alumiiniumämber on muuseas väga hea mõte! Parem et mul selline peas kui põrandal, kus võiks kogemata ämbrisse astuda. 😛

Leidsin Teie arvamusavalduse, kuna see oli tag’itud “eetika” märksõnaga. Võib-olla on palk seekord arsti silmas, kes teeb niigi stigmatiseeritud vähemuse hingamisruumi ahtamaks, ent vähemalt pind on Teiegi silmas, kui Te kasutate ebaviisakat keelt oponendi “ületamiseks”. Sellisel viisil Te soovitud tagajärge ei saavuta, pigem vastupidi – monoloogid jätkuvad.

Räägi kaasa

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

Tööalased teenused

RSS Mu värskeimad postitused

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

Rubriigid

Arhiiv

RSS Eestikeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Soome blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Ingliskeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Saksakeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Skandinaavia blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.
Advertisements
%d bloggers like this: