Larko peegel

Taani eurokatel

Posted on: 2 12 2008

Taanlased on ka endale “Linnateater vs. Kultuurikatel” veebihääletuse korraldanud ja sealgi on asja taga poliitiline partei. Erinevusi keskerakondliku katlakampaaniaga on olemas, kuid põhiliselt on ka siin poliitpropagandaga tegemist. Korraldajad seda küll ei varjagi ja teostus on igatipidi avatum ja läbipaistvam kui Kultuurikatla puhul.

Esiteks on hääletusele pandud küsimus selline, mille võikski väga hästi pärisreferendumile panna. Tegelikult ongi erakond Radikale Venstre just seepärast veebihääletuse korraldanud, et Taani valitsus pole vaatamata nõudmistele võtnud nõuks eurovääringule üleminekut rahvahääletusele panna. Ise asja kohta pole ju kolmandaid variante olemas: kas eurole minnakse üle või mitte. Seega sobib selline küsimuse püstitamine väga hästi rahvahääletuse teemaks. Erinevalt näiteks Eestist on Taanil euro kohta Euroopa Liiduga erand, mis lubab vääringule nii kaua üle minemata jätta kui Taani rahvas seda ei soovi.

Küsitlus toimub partei veebisaidil ehk kellelegi ei tekki selles kõhklusi, kes selle õieti korraldab. Rohkem veel, küsitlusankeedi all esineb YouTube videol Sofie Carsten Nielsen, kes on Radikale Venstre esinumber tuleva aasta europarlamendi valimistel. Muidugi on see siililegi selge, et Carsten Nielseni sõnavõtt, kus ta oma poolehoidu eurorahale ei varja, kinnitab ka seda, et tegemist on valimispropagandaga. Ütleks siiski, et seda tehakse ausalt, mida ei saa Keskerakonna kampaania kohta öelda.

Et tegemist pole siiski päris taanlaste rahvahääletusega, kinnitab asjaolu, et mul lubati lahkelt oma jah-hääl anda. Mitmel korral hääletamine on küll takistatud. Ei viitsi järele uurida, kas tõke on IP- või küpsisepõhine. Teiselt arvutilt saaksin vast tahtmise korral hääletada küll, väikse mässamisega ilmselt ka sellelt samalt.

Mulle aga meeldib eriti see, et ei ole vaja oma koordinaate saata selleks et hääl arvesse läheb. Pärast hääletamist näidetakse küsitluse umbkaudset hetkeseisu. Täpne tulemus lubatakse pärast küsitluse peatumist meilida nendele, kes oma meiliaadressi selleks läkitavad.

Tähelepanuväärselt pole eelnevalt linnukest ühtegi kasti paigutatud, ei tulemuse teada saamise ega parteipropaganda küsimise kohta. Vähemalt kümne minuti jooksul pärast hääletamist pole mu postkastisse ka midagi laekunud. Ise palusin endale tulemuse teada anda, parteipropagandat ei soovinud. Eks näis, kas ma nüüd varsti hakan poliitspämmi Taanist saama või mitte.

Radikale Venstre küsitlust demokraatiaks nimetada oleks liialdus, pigem on see ikkagi demagoogia. Ega seda isegi ülekaaluka jah-tulemuse korral ei saaks rahva toetuseks eurole tõlgendada. Kampaania teostus aga on kodaniku vastu lugupidav: kedagi ei püüetagi lollitada.

Sildid: ,

Räägi kaasa

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s

Tööalased teenused

RSS Mu värskeimad postitused

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

Rubriigid

Arhiiv

RSS Eestikeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Soome blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Ingliskeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Saksakeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Skandinaavia blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.
Advertisements
%d bloggers like this: