Larko peegel

Üks president korraga

Posted on: 9 11 2008

Marko Mihkelson kirjutab, et vähemalt näiliselt tekitab USA valitsuse praegune üleminekuaeg laias ilmas mingil määral segadust. USA’le on kombeks: üks president korraga. Nõnda ütleb põhiseadus ja nii ka jääb.

George W Bush on täievoliline president 20. jaanuarini ja alles seejärel sisustab presidendiametit Barack Obama. Oldagu Bushist ükskõik millisel arvamusel, tuleb tunnistada, et ta vana hea tava kohaselt vähemalt sõnade tasemel aitab oma järeletulijal kaasa ameti paindlikule ülevõtmisele orienteeruda. Ega ta teisiti ei saakski; need kaks ja pool viimast kuud on tal võimalik veel seda mõjutada, milline jälg tema ametiaegadest ajalooramatutesse jääb.

Maailm kaheks ja pooleks kuuks siiski seisma ei jää. Majanduses ja julgeoleku valdkonnas võib iga hetk midagi juhtuda ja pidevalt juhtubki, mis kaugele üle jaanuarikuu kajastub. Kui keegi hull maamuna teises otsas näiteks mõne valitsushoone õhku laseb või mõne riigijuhi teise ilma läkitab, tuleb sellele koheselt reageerida. 18. sajandil saanuks USA president sellest alles mõned kuud hiljem teadagi ja ka siis võinuks öelda, et huvitav küll, kuid mis see meie asi.

USA põhiseaduse tähtajad on just 18. sajandi tingimustes paika pandud ja tänapäeva vajadustele nad sugugi ei vasta. 200 aasta eest polnuks Obama võit meil veel tänaseks teadagi. Selleks läks omajagu aega, et tulemus valimisjaoskondadest osariigi pealinna laekus ja jaoskondade hääled seal kokku liideti. Valijamehed kutsuti osariigi pealinna ja nende otsusest teavitati Washingtonit hobujõul kulgeva posti teel, mis laia mandri teisest otsast ebakindlates tingimustes päris mitu nädalat tee peal viibis.

Obama omalt poolt  püüab juba üleminekuajal ennast kaasaegsemat muljet jätta kui kõik tema eelkäijad kokku. Esmakordselt on tulevase presidendi (President-Elect) veebisait change.gov püstitatud. Paraku on see küll web 1.0 -ajastu laps, kus suhtlus vaid ühes suunas, ülevalt alla poole, käib. Lugejate tagasiside jaoks on koguni meiliplank [sic] olemas.

Blogi on küll juures, mis isegi RSS-voogu läkitab, kuid seal avaldatakse tavapäraseid kuivavõitu pressiteateid. Kommentaari lisamisest või träkkbäkkimisest võid sa unistada. Ainus natukene kaasajale lõhnav element Obama ajaveebis on YouTube videod tulevase presidendi esinemistest. Võrdluseks vaadatagu kas või Rootsi välisministri Carl Bildti ajaveebi.

Kuigi uudiseid praegusel ajal välgukiirusel üle maailma vahendatakse, peame me tükk aega veel ootama, et Obama mõju USAle ja maailmale ennast märku annaks. Kõigepealt tuleb Bushi ajastu lõpuni üle elada. Vahepeal tuleb nii Marko Mihkelsonil kui kõigil teistelgi kohvipaksude lugemisega leppida.

Advertisements

Räägi kaasa

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

Tööalased teenused

RSS Mu värskeimad postitused

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

Rubriigid

Arhiiv

RSS Eestikeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Soome blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Ingliskeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Saksakeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Skandinaavia blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.
Advertisements
%d bloggers like this: