Larko peegel

Soome on täna haige!

Posted on: 24 09 2008

Ma ei tea, kas Matti Saari oli koolikiusamise ohver või ei olnud. Selle kohta on meedias vastuolulisi andmeid. Ega sel hukkunute seisukohalt tähtsust polegi. Takkajärgi võib vaid nentida, et vaimse tervisega Saarel ilmselt kõik korras ei olnud.

Küll aga on kiusamine Soomes tõsine vaimse tervise häireid põhjustav nuhtlus ja mitte ainult koolikiusamine. Juhtumisi kirjutasin üleeile ehk siis üks päev enne Kauhajõe veresauna YLE uudisest ajendatult kiusamisest töö juures. Soomes esineb seda lausa kaks korda rohkem kui mujal Euroopas.

Töökiusamise ohvriks on enda sõnul satunud üks viiest tööl käivast soomlasest, mis omakorda tähendab, et vähemalt viiendik peab olema kiusajaid. Kuna aga viimaseid üldjuhul on ühe kiusatava kohta rohkem kui üks, järgneb sellest, et laias laastus koguni pool tööl käivatest on ühel või teisel viisil kiusamisega seotud. Kiusamine pole siiski probleemide põhiallikas vaid tagajärg.

Kui inimene teeb mõttekast tööd rahuldavates tingimustes, ei tohiks tal olla tahtmist oma töökaaslasi kiusata. Järelikult on töö juures tegureid, mis ajavad muidu mõistlikke inimesi niivõrd ennast välja, et nad hakavad oma nõrgemaid või lihtsalt millegipärast silma torkavaid kolleege norima. Asi võib olla puudulikus turvalisusetundes, bürokraatias, autoritaarses juhtimises või milleski muus. Kuna tegeliku probleemi vastu ei saa, elatakse oma pahameelt töökaaslaste peale välja.

Tööelu on Soomes vaimsele tervisele väga ohtlik. Õieti tuleks palgatöö kui tervist kahjustav nähtus seadusega ära keelata. Vähemalt tuleks töökohtadele hoiatussilte üles riputada.

Peale tööl käivate on viiendik Soome elanikest majanduslikult välja tõrgatud seisundis. Sellest tulenevalt jõuame jalad alt rabava tulemuseni, et enamus Soome elanikkonnast vaimse pahaolu all kannatab. Soome on täna haige!

Oleks ime kui see ei lasteni kajastuks, et lõviosal vanematest on vaimse tervisega probleeme või vähemalt on nende vaimne tervis ohustatud. Ime siis kui lapsed oma vanemate käitumist kopieerivad ja koolikaaslasi kiusavad. Selles kontekstis on nii kiusaja kui ka kiusatav ohvrid.

Relvaseaduseid võib karmistada küll ja peabki karmistama. See on siiski töö tagajärgede kallal. Paugud käivad sellegi poolest veel tulevikus kuni sinnamani välja, et kogu ühiskonna põhihaigus on kõrvaldatud.

Kui aga patsient oma haigust ei tunnista, ei allu ta ka ravile. Ma kahjuks ei märka probleemide allikaid analüseerivaid sõnavõtte. Tagajärgedega tegelemine võib küll ühe või teise veresauna ennetada, kuid haigus jääb ikkagi ravimata.

Sildid: ,

Räägi kaasa

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Tööalased teenused

RSS Mu värskeimad postitused

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

Rubriigid

Arhiiv

RSS Eestikeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Soome blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Ingliskeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Saksakeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Skandinaavia blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.
%d bloggers like this: