Larko peegel

Kuidas ma Piilupart Donaldi ära keelasin

Posted on: 13 09 2008

Raul Ranne kirjutab Ekspressis Ida-Viru talunike Tamme ja Saare libauudise levikust mööda Vene ja maailma meediat:

Kõik see jäänuks kurioosumi tasemel veidruseks, kui oleks olnud avaldatud üksnes selle, mis ta oligi, Peterburi ja Leningradi oblasti kommunistide organisatsiooni koduleheküljel (http://www.kplo.ru/ ). Odav väljamõeldis.

Ent nüüd, mil asja korjasid üles kõik suuremad Vene (ja ka muu maailma) uudisagentuurid, hakkab see lugu elama. Pange tähele, jutt käis ju kahest talunikust. Levides mööda uudistekanaleid, saab see juurde erinevaid tõlgendusi ja kärpeid ning kui lugu ükskord ­näiteks ­Uurali-taguste elanike kõrvu jõuab, räägitakse kahe taluniku asemel osast eestlastest, kes pole praeguse Eesti võimuga rahul. Kui osast, siis miks mitte suuremast osast.

Üks agentuur, muide, kirjutaski – vaevalt oli Venemaa tunnustanud Lõuna-Osseetiat ja Ab­haasiat, kui sarnase sisuga sooviga on tulnud välja piirkond Eestis. Näete, jutt ei käi enam mitte kahest talunikust, vaid mingist piirkonnast.

Just nii! Mida põõrasem lugu, seda kindlamini ta mööda maailma levib ja levides ka paisub. Seda ma tean omast käest, sest olen ju üks nendest üheksast Helsingi noorsookomisjoni liikmest, kes aastal 1977 Piilupart Donaldi ära keelasid. Enda arust me küll otsustasime, milliseid ajakirju Helsingi noorsoomajadesse maksumaksja raha eest tellida, ent praeguste kuulduste järgi olla Piilupart Donald tänaseni kogu Soomes keelatud.

Ja mitte ainult ei levi ja paisu libauudis. Ta jääb seepeale veel aastateks ja aastakümneteks elama. Libauudis võib küll vahepeal ununeda, kuid päriselt ta ära ei sure. Seda kordavad tõe pähe jälle ja jälle uued tulevased põlvkonnad. Tänini on eelpool viidatud sissekanne üks mu ingliskeelse blogi loetavaimatest. Ja üks sagedamini korduvatest otsingutest on donald duck banned in Finland. Õnneks on mu enese sissekanne, mis mulle teada olevalt ainsana kogu tõe koos taustaga välja pajatab, 45.000 Google lingi seas lausa neljandal kohal!

Nii siis julgengi ennustada, et hiljemalt 30 aasta pärast leiab Internetist teateid selle kohta, kuidas Ida-Virumaal aastal 2008 ENSV välja kuulutati, selle Venemaa tunnustas ja Pihkva desantlased nõukogude kodanikele appi saatis. Selliste lugude ja nende levimise eest ennast kaitsta on võimatu. Küll aga saab tõde võimalikult ausalt ja täpselt omalt poolt levitada.

Edit: Siin veel üks õiendus hapukurgi loole.

Advertisements

1 Response to "Kuidas ma Piilupart Donaldi ära keelasin"

[…] seesinane on Ida-Viru talunike Tamme ja Saare nimelise libavabariigi lipp? Lehvis säherdune kuuldavasti eile Narva linnavalitsuse juures. Äkki on Narva rahvasaadikud […]

Räägi kaasa

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

Tööalased teenused

RSS Mu värskeimad postitused

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

Rubriigid

Arhiiv

RSS Eestikeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Soome blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Ingliskeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Saksakeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Skandinaavia blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.
Advertisements
%d bloggers like this: