Larko peegel

Rootsi blogosfäär tuvastas Mikko aruande

Posted on: 3 09 2008

Rootsi blogosfääri raskekahurvägi on Marianne Mikko meediaraporti ja iseäranis selle ajaveebindust puudutava osa lõpuks ometi tuvastanud. Mikko ise lubas oma blogi avasissekandes raporti juurde septembrikuul tagasi tulla kui asi europarlamendi menetlusse jõuab. Nüüd oleks kõrge aeg seletada, kas raportis mõni varjatud tarkus peidus on, sest rahvusvaheline blogosfäär hakab paremate seletuste äraolekul oma järeldusi tegema. Mikkole juba soovitatakse oma amet koheselt maha panna ja pargivahi või vorstimüüja tööle ümber orienteeruda.

Mida rohkem ma Mikko aruannet loen, seda vähem mulle tundub, et see üldse vajalik oleks. Enamik soovitustest on kas sellised, mida ei saa seadusandlikult või administratiivselt reguleerida või lausa sellised, mida vabas ühiskonnas reguleerida ei tohigi. Seepeale on dokumendis kuhjaga paljast sõnamulli, mis on kas mitmeti mõistetav, raskelt arusaadav, sisutühi või arusaamatu.

Ei tea mida näiteks järgmise soovituse kohta mõelda tuleks: “Stresses the need to institute monitoring and implementation systems for media pluralism based on reliable and impartial indicators“. Meediamonitooringuga ju tegeldakse praegugi, kuid õnneks pole selleks ühtegi riigiametit olemas. Kas siis tuleks selline asutada ja teha ametile ülesandeks määratleda, missugune meediasisu on “usaldusväärne ja erapooletu”? Minu tagasihoidlik hinnang on selline, et vabas inforuumis pole riiklikke suuniseid vaja.

Tasakaalustatud meediasisu üle on seni väljaanded ise vastutanud. Nüüd pakub Mikko seda ülesannet valitsustele: “Calls on the Member States to ensure through appropriate means a suitable balance among political and social sensibilities, in particular in the context of news and current affairs programs.

Kasutajate poolt tekitatud veebisisu maksustamine ja eetikakoodeksi kehtestamine pole kuidagi teostatavad kui just pole vaba juurdepääsu Internetile kavas takistada: “Suggests that for private-user-generated content in commercial publications and channels, ethical codes of conduct and terms of usage should be encouraged and royalties, commensurate with its commercial value, should be introduced.” See, mida ma oma blogis avaldan, tuleneb mu isiklikust eetikast ja tõekspidamistest. Euroopa Liit pole maksuküsimustes eriti üheselt senigi käitunud, kuid julgen väita, et isegi blogimismaksu üleliidulise kehtestamise tingimustes ei saa ükski ELdu liikmesriik minu bloge maksustada, kuna need lihtsalt Euroopa serverites enam ei asu.

Oodata on ilmselt uusi delfiseaduseid: “Suggests clarifying the status of weblogs and sites based on user-generated content, assimilating them for legal purposes with any other form of public expression.” Poliitikute ja bürokraatide seisukohast oleks muidugi kena kui saaks blogijate käitumist seadustega reguleerida. Parem oleks ehk veel kui saaks suisa nende mõteid reguleerida.

Mikko on ilmselt tulnud sellegi peale, et jalgratast oleks hädasti vaja leiutada: “whereas weblogs represent an important new contribution to media pluralism and are an increasingly common medium for self-expression by media professionals as well as by private persons; their proliferation implies a need to establish legal safeguards providing for the assignment of liability in the event of lawsuits, and establishing the right to reply,” Nagu Svenska Dagbladeti juhtkirjablogis nenditakse, on kogu rahvusvaheline blogosfäär repliikide ja vasturepliikide peale üles ehitatud. Kui keegi ei oska mõnes blogis enda kohta esitatud väiteid ise ära õiendada, kipun kahtlema, kas talle seda ükski seadus suudab selgeks õpetada.

Mina Marianne Mikkot veel pargivahiks ei saadaks. Selle kohta on vast valijatel järgmisel aastal oma sõna öelda. Oma aruande võiks ta küll minugi poolest europarlamendi menetlusest tagasi võtta, sest kui sealt kõik ebareaalne, ülekohune ja mõttetu välja rookida, ei jäägi midagi iseäranis olulist alles.

Advertisements

5 kommentaari to "Rootsi blogosfäär tuvastas Mikko aruande"

Larko, kas ma saaks sulle kuskile meilile sel teemal kirjutada? 🙂

Palun väga: onularko[ät]gmail.com

[…] Larko ajastus on absoluutselt täpne – nimelt toimus just europarlamendi kultuurikomisjonis minu meediaraporti viimane arutelu. Suurde saali asi veel jõudnud ei ole. […]

[…] Marianne Mikko kutsub huvilisi temaga homme kell 13 Euroopa Liidu majas (Rävala pst 4.) kohtuma ja meediaraportiga seonduvat arutama. Juttu tuleb ilmselt eeskätt nendest aruande kohtadest, mis bloge puudutavad. […]

[…] meediarapordi sisse jäi ajaveebinduse kohta sootumaks leebem sõnastus kui see, mis esialgu poleemikat esile kutsus: “Julgustab avatud arutelu kõigis blogide staatust puudutavates […]

Räägi kaasa

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

Tööalased teenused

RSS Mu värskeimad postitused

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

Rubriigid

Arhiiv

RSS Eestikeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Soome blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Ingliskeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Saksakeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Skandinaavia blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.
Advertisements
%d bloggers like this: