Larko peegel

Nokk lahti – saba kinni

Posted on: 12 08 2008

Silver toob oma meeleavaldusel peetud kõnest viis punkti, millega tema arvates tuleks läänel Venemaad karistada. Kuna ma pole poliitik ja mitte kusagile ei kandideeri, saan endale lubada Silveri ettepanekuid kainelt ja konstruktiivselt kommenteerida. Võtan need ükshaaval ette.

1. Venemaa Föderatsioon visatakse välja G8-st. Agressori koht ei saa olla suurte seas.

No ma ei tea. Kui sellest lähtuda, et ülejäänud G8-riigid on laias laastus demokraatlikud ilma et ükski nendest ka just perfektne oleks, võiks selles teataval määral isegi jumet olla. Teisest küljest, minu arusaamist mööda on G8 eelkõige maailma suuri majandusi koondav organisatsioon ja Vene majandus on kahtlemata maailma mastaabis suur. G8 tegeleb globaliseerumisega seonduvate küsimustega ja oleks ehk veidi kahtlane kui üks arvestatav globaalse turu tegur sealt väljas oleks. Suur raha kipub oma asju pragmaatilise nurga alt ajama.

Igatahes pole see väikeriikide rida, sest eks seltskond ise otsustab, keda enda hulgas talub ja keda mitte. Soove võime edastada küll, kuid ei maksa liiga palju loota, et neid arvestataks.

2. Venemaa Föderatsioon visatakse välja Euroopa Nõukogust. Riik, kes ei jaga euroopalikke väärtusi ning on valmis alustama sõda teise Euroopa riigi vastu, selle koht ei ole Euroopa Nõukogus.

Seda vist on üks kord varem seoses Tsetseenia sõjaga proovitud. Millegipärast aga võeti sinna tagasi. Mulle tundub, et Venemaa on selline nagu ta parasjagu on sõltumata sellest kas ta Euroopa Nõukogu liige on või mitte. Hinnangu asi kas on parem Vene telgi seest välja kusemas hoida või välja visata, kus ta telgi sisse kuseb. Kuseb ta niikuinii ehk nokk lahti, saba kinni. Ei oska hinnata, kummal juhul Venemaad paremini aruga mõjutada saab, kui üldse saab.

3. Rahulikke elanikke tapnud Vene Föderatsiooni ja tema käsilaste sõjardid tuleb rahvusvahelise kohtu alla anda. Hoolimata Medvedevi lubadusest pommitati just Ruisi küla Kareli regioonis, Sakoringo küla Kaspi regioonis ja Gori linna.

Kui sellega Medvedevit ja/või Putinit silmas peetakse, siis liigitub demagoogia alla. Sellist protsessi ei tule, sama vähe kui Shaakasvilit Vene nõuete kohaselt kohtu alla antakse. Kui aga õnnestub kellegi konkreetse sõja- või inimsuse vastase kuriteo toimepanija kohta tõendeid koguda, on asi muidugi teine.

4. Viisalihtsustuslepingu arutelu külmutatakse tähtajatult. Peame saama kontrollida Venemaa Föderatsiooni kodanike taustu, kes soovivad külastada Euroopat, et hoida ära sõjakurjategijate ja natsi-režiimi toetajate provokatsioone.

Sisuliselt nõus. Olen juba ammu ning ilma sõda ja natse rõhutamatagi seisukohal, et Vene ühiskond pole silmapiiril olevas ajajärgus sellises arengufaasis, mis lubaks Vene kodanikke ilma viisata Schengeni ruumi lasta. Jutt käib siin tõenäoliselt kümnetest aastatest.

Iseäranis on viisaküsimus Venemaa naabritele tähtis. Kaugema kandi euroriikidesse sõitmist saavad endale lubada vaid sellised jõukad turistid ja ärimehed, keda siia tahetaksegi. Nende jaoks aga pole viisa soetamine üldse probleem. Venemaa naaberriikidesse aga hulkuks viisavabaduse tingimustes kontrollimata sellist kontingenti, keda parem sisse ei laseks.

5. Venemaa Föderatsioonilt võetakse õigus korraldada Sotšis taliolümpiamänge. Riik, kes ajastab agressiooni suveolümpiamängude avamispäevale ning korraldab veresauna Sotši vahetus läheduses, ei tohi omada õigust korraldada spordipidu.

Ega olümpiamängude andmine Venemaale kõige targem otsus ei olnud nagu polnud ka käimas olevate mängude korraldusõiguse andmine Hiinale. ROKki mõjutada paraku eriti tõsiselt võetava ja reaalselt rakendatava tegevusviisi moodi ei kõla. Oleks minu otsustada, oleksid Pekingi olümpiamängud ajaloo viimased, sest olümpialiikumise ülejäänud ideaalid on juba ammu ära rikutud, praegu aga tallati jalgade alla viimanegi ehk käivitati mängude ajal jõhker sõda.

Lõpetuseks olen Silveriga nõus, et Venemaa rahuvalve mandaat on ammendunud, kuna enam ei saa eirata, et ta konfliktis keskne ja mõjukas asjaosaline on. Meil jääb vast siiski lahendamata, kuidas nokk ja saba ühel ajal lahti kiskuda ehk kuidas saaks Venemaaga konstruktiivselt suhelda sellisel viisil, et ta ise seda ka kasulikuks peaks ja jätaks sigadused järele. Vat, seda kui teaks, oleks süda soe.

Advertisements
Sildid: ,

2 kommentaari to "Nokk lahti – saba kinni"

Aaaaga… Gruusia oli see, kes olümpiamängude avamise ajal korraldas massilise rünnaku referendumi alusel korduvalt iseseisvuse välja kuulutanud ja siiani de facto iseseisev olnud Lõuna-Osseetia piirkonna tsiviilelanike vastu kasutades linnade vastu kahureid, mis mõeldud maastikusse kaevunud sõdurite hävitamiseks.

See rünnak oli vähemalt aasta ette planeeritud, sest rünnaku jaoks suurendati mitmekordselt selle aasta Gruusia sõjaväe eelarvet.

Seda ei eira, et Gruusia käitumine ehk kõige targem ei olnud, kuid Su arusaam asjade käigust on kaunis ühekülgne. Täpseid lahingute puhkemise asjaolusid me hetkel ei tea, kuid Venemaa tegelikult provotseeris konflikti üles juba mitu kuud eelnevalt. Ega nii suurte väekontingentide liigutamine piirkonda ilma ettevalmistuseta ja spontaanselt Vene kroonus ei käi. Hästi planeeritud skenaario, kahjuks allusid grusiinid provokatsioonile.

Mis aga siinkohal kõige olulisem, Vene väed laiendasid lahingutegevust kaugele üle Lõuna-Osseetia piiride Abhaasiasse ja üle kogu Gruusia. Lõpuks jäigi peamiselt vaid Tbilisi ründamata, v.a lennujaamad, nii militaarne kui rahvusvaheline, mida mõlemat pommitati. Rünnati gaasitoru ja tsiviilasundusi.

Seda vaevalt eita saab, et Venemaa oma tegevusega asus “rahuvalvaja” positsioonilt konflikti aktiivse osalise omale, mistõttu tuleb Vene rahuvalvajamandaat ammendunuks lugeda. Lisaks ei saa kiita heaks Vene doktriini, mille alusel ta peab oma õiguseks vene kodanike kaitseks ükskõik kus maakeral relvajõudu kasutada, seda eriti, et Lõuna-Osseetias on vene passe väljastatud sama heldelt kui siinmail reklaamivoldikuid. Seda argumenti kasutas ka Hitler Tsehhoslovakkia vastu 1930nendate lõpul. Vene kodanikke elab arvukalt näiteks New Yorkis, Londonis ja Berliinis, Ida-Virust rääkimatagi.

Räägi kaasa

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

Tööalased teenused

RSS Mu värskeimad postitused

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

Rubriigid

Arhiiv

RSS Eestikeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Soome blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Ingliskeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Saksakeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Skandinaavia blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.
Advertisements
%d bloggers like this: