Larko peegel

Küünlast ja bännerist veel

Posted on: 7 08 2008

Nagu Aarne väga õigesti nendib, ei välista küünla süütamine Tiibeti toetuseks ja Reporters Without Borders’i bänneri panemine blogisse üksteist. Mõlemat võib teha küll ja väga hästi võib. Mul aga oli küünla mitte süütamisele veel üks praktilinegi põhjus, mis aga sissekannet kirjutades meeles ei olnud: just ette antud ajal ehk neljapäeval kell 21 on mul saunavoor, kust äsja tagasi tulin. Tuleohutuse seisukohalt on ju kahtlane küünal korterist äraoleku ajal aknale põlema jätta. Panen aga sümboolselt siia takkajärgi virtuaalküünla, mis olgu Tiibeti vabadusvõitlusele pühendatud:

Mis aga bännerit puudutab, ei piisa ilmselt sellest, et see sai blogide kõrvalpalkidesse riputatud. Tuleb välja, et sellele on ohtralt sihtotstarbelist kasutust ka olümpiateemalistes sissekannetes, nagu näiteks siin. Asi selles, et ROK on ehtsas Hiina stiilis kehtestanud olümpiale akrediteeritud isikutele (muuhulgas ajakirjanikud, sportlased jt. delegatsioonide liikmed) suukorvi isiklikes blogides mängude ajal avaldatavale ajaveebisisule (pdf-fail siin, via Barbara).

ROK arvab, et suudab ajakirjanike ja sportlaste blogimisele piirid sellega paika panna, et kategooriliselt välistab võimaluse, et blogi võiks üksnes sellepärast, et ta blogi on, ajakirjandusest välja liigitada. Tule taevas appi! Valdav enamus maailma blogidest küll ajakirjanduse alla ei liigitu, kuid just ajakirjanike puhul väga hästi võib. Maailma suured väljaanded näiteks avaldavad oma akrediteeritud korrespondentide kajastusi sageli just blogi vormis.

Samuti tean paljusid ajakirjanikke, kes isiklikus blogis avaldavad materjali, mis kuskil mujal ilmunud loo sisse ei mahtunud. Sellegi poolest on andmed ajakirjanikuna kätte saadud ja jääb lugu ajakirjanduseks olenemata sellest, kas ta ajalehes, eetris, veebiväljaandes või blogis ilmub. Seega ei saa välistada, et blogi võib ka teinekord ajakirjanduse alla liigituda ja sellele nii jaburaid piire seada on täitsa kohatu pressi- ja sõnavabaduse riivamine.

Siinkohal ei hakka 13-punktilist keeldude nimekirja üksikasjalikult lahkama. Mõned märkused panin siin inglise keeles kirja. Olgu siinkohal ainult nimetatud üks jaburus, nimelt “liikuva pildi”, nagu seda ROK nimetab, edastamise keelustamine ruumidest, kuhu sissepääs nõuab akrediteeringut või piletit. Seega ei tohi näiteks sportlane olümpiaküla piiride sees, isegi mitte oma magamistoas, moblaga videoblogi sissekannet teha. Samuti on sportlastel keelatud näiteks oma kaasvõistlejate ütluseid vahendada, sest usutlusi teha tohivad vaid akrediteeritud ajakirjanikud.

Hiina Suure Tulemüüri ja ROK’i kiuste ilmub Beijingist siiski tsenseerimata uudistematerjali ja mitte ainult mängude kohta. Näituseks siin akrediteeritud ajakirjaniku sulest (kui viitsite palun rehkendada, mitme ROKi keeluga antud sissekanne on vastuolus 🙂 ) ja siin kodanikujournalisti kajastust.

Nii et bänner saab mängude ajal ilmselt veel ohtral rakendust. Olgu ta siis ka siia riputatud, kuigi veidi teises suuruses:

Advertisements

Räägi kaasa

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

Tööalased teenused

RSS Mu värskeimad postitused

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

Rubriigid

Arhiiv

RSS Eestikeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Soome blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Ingliskeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Saksakeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Skandinaavia blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.
Advertisements
%d bloggers like this: