Larko peegel

Hea ajaveebinduse tava

Posted on: 17 03 2008

Üks ajaveebnik on otsustanud (ajutiselt ?) vaiki jääda. Viimaseks pisaraks karikas osutus sellele sissekandele lisatud inetu kommentaar, mille autor ennast argpükslikult anonüümsuse alla poeb. Kas nüüd on hea meel? Kas häbi ei ole?

Ramloff küsib, mis toimub:

Aga mis toimub? Kas tõesti on delfi-kommentaatorid asunud nüüd end blogide kommentaariumides teostama? Või on see lihtsalt ajutine, kevadväsimusest tingitud periood?

Minu tähelepanekute järgi oli sitaloopijaid blogide kommentaariumides umbes 6-7 aasta eest küllaltki palju. Tollal oli blogimine kui selline uus asi ja muidugi torkasid need vähesed, kes ajaveebnikuna oma kätt proovisid, avalikus veebiruumis kergelt silma. Enamasti oligi lahmijate sõnumi sisuks, et kes sa selline enda arvates oled, et tuled oma loba avalikult ajama. Seda muidugi väljendati tunduvalt ebaviisakamas sõnastuses.

Trollid aga ei viitsinud kaua vähestes blogides tatti pritsida. Seda vähem veel, et portaalide (Mega, Delfi jt.) kommentaariumides leidsid nad kaaslasi, kellega vastastikult ebaviisakusi vahetades said pealtnäha karistamatult oma kaasinimestele näkku sülitamise iha rahuldada. Ega Päevalehe ja Postimehegi kommentaariumid just viisakamad kohad ei olnud.

Mõne aasta vältel hakas blogist kui enese väljendamise kohast tasapisi laiatarbeline vahend kujunema. Selleks ajaks olid kollasele sisule pühendatud veebiväljaanded enamuse sitakärbestest enda juurde ahvatlenud. Möödus vist 3-4 aastat, mille vältel näiteks mina oma blogides tuvastasin vaid mõne üksiku trolli, kes oli arvatavasti guugeldades mu juurde kogemata sattunud. Ju siis pidi oma frustreeritust selle üle avaldama, et blogist just seda ei leidnud, mida guugeldades otsis.

Paari viimase aasta vältel on blogimine paraku väheste kiiksust massideni jõudnud ja jälle torkavad ajaveebid kergelt silma. Sedapuhku siiski mitte oma erilisuse või väikse arvu tõttu vaid just nimelt sellepärast, et bloge on palju ja neid järjest juurde tekib. Samuti on peavoolumeedia olude sunnil blogidele tähelepanu pööranud seal kus neid varem taheti silma alt ära hoida ja maha vaikida.

Uue olukorraga kaasneb paratamatult, et nii blogijate kui ka kommenteerijate seas on neid, kes pole ajaveebinduse (kirjutamata) hea tavaga kursis. Seda võiks isegi võrrelda suletud klubiga, kus kõik enam vähem omavahel tuttavad inimesed kokku saavad ja mõnusalt koos viibivad. Muidugi käib suhtlus viisakalt, sest kesse tahab ennast kogu klubi silmis lolliks teha. Kui keegi kogemata kellegi varvastele tallab, palub viisakalt vabandust ja elu käib endist moodi edasi.

Kui aga varem kõrvaltänavas asunud klubiruum järsku linna keskväljakule kolib, tekib muidugi klubi vastu linnakodanike huvi. Ühel kaunil päeval lüüakse klubi uksed valla ja linnarahvas astub mürinaga sisse et klubi uudistada ja võib-olla ka ise seal istet võtta. Kirjutamata hea tava on vanakaladele niivõrd ise enesest mõistetav asi, et kellelegi ei tule pähe, et uustulnukaid oleks ehk otstarbekas sellega kurssi viia.

Paradoksaalselt olemegi me ise selles kaudselt süüdi, et ajaveebid pole enam sitaloopijate vaateväljast varjatud. Kes meil käskis linna keskväljakule kolida ja uksed valla lüüa? Kas me ise ei tahtnudki blogimist levitada? Kas me selle üle ei rõõmustanud et poliitikud ja teised avaliku elu tegelased blogima hakkasid?

Ent nii ju ometigi ei saa! Ennast süüdistada oleks sama rumal kui väita, et naine on oma enese vägistamises süüdi või et taskuvarga ohvriks sattunud inimesel pole midagi kurta, sest tal polnud ju ometi vaja oma kodust tänavale kõndima minna. Me võime küll nentida ja peamegi nentima, et meie keskkond on risustatud kuid sellega leppida me ei tohi.

Eelpool vihjasin sellele, et portaalides sigatsemine on pealtnäha karistamata tegevus. Ent veebis pole ükski inimene anonüümne, ehkki ta ise ei pruugi seda teada. Anonüümsed kommenteerijad pole sugugi anonüümsed, sest vajadusel saab nende isiku kindlaks teha.

Üks ta puha, millise pseudonüümi või võltsitud meiliaadressi kommentaarilahtrisse sisse toksid, salvestub IP igal juhul. Bloggeri keskkonnas seda automaatselt blogijale teada ei anta kuid jälg jääb pahatahtlikust külastajast sinnagi. Minu blogides aga on kommenteerija IP samas meilis ilusti kirjas, kus mulle kommentaari laekumisest teada antakse. Säh teile anonüümsust!

Võtke siis te sitaloopijad teadmiseks ja arvestage, et varem või hiljem põrkate kellegiga kokku, kes võtab vaevaks delfiseaduse kadalipu läbi teie isiksuse tuvastada! Ei tasu kommentaariumides, olgu blogi või portaali oma, midagi sellist kirja panna, mida ei julgeks näost näkku inimesele öelda või oma pärisnimega avaldada. Ei tasu end olematu anonüümsuse lootusele tuginedes kogu klubi silmis lolliks teha.

Korraks veel Ramloffi küsimuse juurde tagasi. Annaks jumal et olekski kõigest ajutine kevadväsimus, ent karta on, et peame trollidega edaspidigi arvestama. Kuid nendega leppida me kunagi ei tohi!

Mis me siis teha võime? Aga paljugi. Ise võime hea eeskujuga välja käia ja klubi uustulnukatele välja kujunenud hea ajaveebinduse tava viisakalt tutvustada. Trolle võime resoluutselt korrale kutsuda, ja peamegi.

Lõpetuseks ütleks headele klubikaaslastele, et ei tasu kõige inetumaidki kommentaare väga südamesse võtta. Sinna mahub vaid piiratud määr asju ja maailmas on nii palju ilusat, mida on sootuks otstarbekam oma südamesse salvestada.

Sildid:

1 Response Kellele: "Hea ajaveebinduse tava"

[…] Larko analüüsib ajaveebinduse eetikat. Temaga saab ju ainult nõus olla.Mul tekib siiski tunne, et see pole kõik. Nii mõnigi anonüümne kriitiline kommentaar kuulub korraloojale “tädikesele”. “Tädikesed” on alati anonüümsed. Mutike, kes talveilmas nabapluusiga kõndivat tüdrukut korrale kutsub, ei tutvusta ennast. Kahtlemata oli tema tänitamine nooruse loll olemisest ülearune aga noomimisel oli selgelt ratsionaalne iva. […]

Räägi kaasa

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Tööalased teenused

RSS Mu värskeimad postitused

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

Rubriigid

Arhiiv

RSS Eestikeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Soome blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Ingliskeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Saksakeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Skandinaavia blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.
%d bloggers like this: