Larko peegel

Vabaduse hammas

Posted on: 1 03 2008

Olgu kohe algatuseks öeldud, et mul ei ole kindlat arvamust vabaduse samba poolt ega selle vastu. See tähendab, et sammas saagu minugi poolest püstitatud kuid ei ole ma kindlalt poolt ega vastu sellisel kujul vabaduse sambale, mille poolt ja vastu praegu allkirju kogutakse. Küll aga on mul paar tähelepanekut samba püstitamise protsessi kohta.

Nõutakse selle samba puhul uue konkursi välja kuulutamist. Väga kena, aga öelge mulle, kui suudate, mis te arvate et järjekordse konkursi tulemuseks olla võis. Kas üldrahvalik konsensus? Minge nüüd, kõige paremalgi juhul järjekordne kavand, mis uusi proteste ja allkirjade kogumisi üles kutsub. Sest sel teemal vist polegi võimalik kõigile vastuvõetava lahenduseni jõuda, maitse asi nagu ta on.

Ühtepidi oleks mõeldav, et see sammas ükskord ka püstitataks, olgu ta milline tahes. Teisest küljest aga võiks küsida, kas nii olulisel ja tundlikul teemal tasub lõhestumist üleskutsuvaid lahendusi vägisi ellu viia. Kolmandast küljest võiks sedagi pärida, kas kunstilistes küsimustes üldse saab esindusdemokraatia raames häid otsuseid vastu võtta. Kas demokraatia üldse suudab häid lahendusi kätte anda, nagu eelmisel laupäeval Söömaklubis küsisime?

Räägitakse ka asjatundjate arvamuste arvestamisest, näiteks oli sellest äsja Keskpäevatunnis juttu. Ühes Keskpäevatunni blogisissekandele lisatud kommentaaris võrreldakse omavahel kunstilist ja arstiteaduslikku eksperdiisi:

Kuidas suhtuksite, kui haige operatsiooni üle otsustamiseks pöörduksid arstid rahva poole? Näiteks läheksid haigla vastuvõturuumi ja küsiksid ootavate patsientide käest “Kuulge, mis arvate, kas võtame jala maha või paneme plaastri peale?”

Paraku on haige ravimisel ja avaliku ruumi kujundamisel teatav vahe. Esimese puhul võib vale otsus (näiteks plaastri peale panemine) suisa eluohtlikuks osutuda. Aga kelle asi on öelda, milline otsus avaliku ruumi kujundamisel on õige või vale?

Mina pole Tallinna linnakodanik, isegi Eestis pole mul hetkel alalist elukohta kuid Tallinnas käin ikka regulaarselt. Sealt samast Vabaduse platsistki astun sageli läbi ja pean oma silmaga praegu käimas oleva vaidluse tulemusega ükskord leppima. Mille poolest siis arhitektide ja kunstiteadlaste arvamus peaks siin kaalukam olema kui minu oma (kui mul selline oleks)?

Sambatülides pole ma sageli sõna võtnud, küll aga omal ajal pildil oleva samba puhul:

Lenini sammast on, nagu näha, vabaduse hammas kärpinud. Sestap ta Peata Lenin ongi. Äkki saaks temast vabaduse samba (kas või ajutine) asendaja? Seniks kuni üksmeelele jõutakse, võiks ju tema eemaldamine eesmärgiks omaette olla, mis konsensusele üles kutsuks.

Mis Sa arvad, Mark?

Räägi kaasa

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Tööalased teenused

RSS Mu värskeimad postitused

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

Rubriigid

Arhiiv

RSS Eestikeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Soome blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Ingliskeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Saksakeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Skandinaavia blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.
%d bloggers like this: