Larko peegel

Linnatöötajal mõtlemine keelatud

Posted on: 25 05 2007

See lugu võiks olla muinasjutt kuid paraku pärinevad siin jutustatud inimesed ja sündmused tõsielust. Kedagi siin ei nimeta, ent juhul kui lugejale tundub, et loo peategelane sarnaneb kellelegi Soome vabakutselisele ajakirjanikule, kelle loetavuse järgi suurim blogi asub MTÜ Tehnokrati serveris, pole see kindlasti juhuslik. Samuti pole juhuslik, kui lugeja arvates siin esinevad ametiasutused alluksid ühe Soomelahe põhjakaldal asuva riigi pealinna linnavalitsusele.

Nimetamata ajakirjanik seisis ebameeldiva tõega silmitsi: isiklike rahaasjade korrastamiseks oli vaja tähtajaline tööleping sõlmida. Selleks avaneski võimalus aprillikuu alguses. Ühes kultuurses linnavalitsusele alluvas asutuses vajati kedagi, kes oleks nõus peamiselt õhtuti ja nädalavahetustel töötama. Tööülesanded polnud väga rasked: peale korravalvuri ameti tuli tal vastutada kavandatava projekti praktilise teostamise eest, mille eesmärgiks oli varustada asutus kahe klientide kasutuses oleva surfamisarvutiga. Majas pidi ka WiFi tööle rakenduma.

Alguses polnud häda midagi. Et maja külastajad olid enamasti rahulikud inimesed, kes juba ammu sääl käinud, polnud korravalvuril peaaegu et üldse rakendust. Raamaturiiulis aga piisas nii mõndagi hõrgutist, mida sirvides tööaega surnuks lüüa.

Aegamööda hakas ajakirjanikule siiski töö juures igav. Kodustes kontoritingimustes oli ta ju harjunud ööpäevaringsele Internetti juurdepääsule. Tundus üsna veider, et tema töölaual oli veebiga ühendatud arvuti, kuhu ta ei tohtinud siseneda. See oli nimelt linna sisevõrgus, kuhu ajutisele, olgugi et kaheksaks kuuks tööle võetud töötajale kasutajatunnust ei anta. Ka alalistel töötajatel ja ametnikel on rängelt keelatud linnavõrgus näiteks oma isiklikke e-postkaste külastada. Üks kolleegidest olla sellise väärteo eest suulise noomituse saanud.

Ajakirjanik oli siiski kannatlik. Ta arvas, et jaksab küll kliendiarvutite projekti realiseerumist oodata. Tema arvates oli tema ettepanek Ubuntupõhise kasutajaliidese paigaldamisest kooskõlastatud. Ta oli isegi mitmel korral Linnaameti IT-juhiga sel teemal telefonitsi vestelnud. Natuke murelikuks tundis ta end siiski olles umbes pooleteist kuu jooksul raamaturiiuli vaata et tervenisti läbi lugenud.

Eile tuvastas ta tööpostile jõudes, et seal uhiuus ADSL-ruuter laua peal vedeles. Ta võtis toru ning helistas IT-juhile pärimaks, kas maja veebiühendus tõepoolest juba paigaldatud. Vastus oli jaatav, kuid puudu oli veel WLAN-boksist ning arvutitele paigaldatavatest WiFi-kaartidest. Ajakirjanik küsis siiski, kus kohas on ADSL-ühenduse liides. Ta andis aru, et kavatseb liidese juures ajutise tööpunkti püstitada ja hakata masinatele opsyssi paigaldama ning tarkvara alla laadima ja päivitama. Ta arvas, et oli IT-juhiga asjas ühele nõule jõudnud.

Ajakirjanik asus koheselt projekti ellu viima, mille käivitumist ta kogu tööloleku aja pikisilmi ootanud. Ta vedas ühe arvuti ja sellega kaasneva kraami koosolekuruumi, kus ADSL-liides asub. Olles paika pannud kõik juhtmed ja kaablid (millest üht olulist tuli tal lähedal asuvast teisest linnaasutusest laenamas käia) hakas ta tööle.

Töövahetuse jooksul jõudis ta arvutile opsyssi paigaldada ja päivitada. Samuti laadis ta igasugu vajalikku tarkvara alla ja nokitses seadmete kallal. Ta arvas et jõuab tänase tööpäeva jooksul teisegi masinaga sama kaugele. Eriti oli tal hea meel perspektiivi üle, et edaspidi saaks tööajal vähemalt oma meile lugeda. Kui arvutid enam vähem korras, jõuaks teinekord ehk blogidessegi mõne sissekande kirjutada.

Klientide tarvis kavandatud arvuti kasutamise koht pole keskmisest koristajasahvrist suurem. Sinna peaks siiski kaks inimest korraga kumbki oma arvuti juures surfama mahtuma. Et ajakirjanik oli enda arvates oma ajutise tööpunkti koosolekuruumis (kaabli mõõtmeid arvestades) nõnda paigutanud, et see ei tohiks koosolekulisi segada, mõtles ta isegi ettepaneku teha, et teine masin võiks koosolekuruumi alaliselt jääda. Pärast WiFi-kaardi paigaldamist võiks ta ruumi nurgakeses asuda. Sedasi saaksid veebi kasutada ka sellised koosolekulised, kellel isiklikku sülearvutit kaasas ei ole.

Linnatöölised muidugi midagi ise mõelda ei tohi, seda ajakirjanik juba teadis. Tema jaoks oli siiski shokeeriv üllatus, et ta täna pärastlõunat tööle tulles tuvastas, et eile püstitatud ajutine tööpunkt oli maha võetud ning kõik varustus kolisahvrisse tagasi veetud. Majas oli käinud keegi Linnaasutuse IT-osakonna asjapulk, kes ajakirjaniku ja IT-juhi vestlusest polnud kuulnudki. Ajakirjanik oli küll oma kolleegile enne töölt lahkumist e-kirja saatnud, ent teda kui arvutivõhikut sündmuste edasise arenemise eest süüdistada oleks liigne.

Asjapulk oli toonud WiFi-boksi majja, kusjuures ruuter oli lollikindlalt seina sisse peidetud. Ajakirjaniku kolleeg vahendas asjapulga ränge noomituse selle eest, et ajakirjanik oli jultunult arvuti vana võrgukaardi laenatud kaabli abil ruuteriga otse ühendanud ja sedasi ajutise veebiühenduse tekitanud. Nii ei tohivat teha, sest seda polevat kooskõlastatud seal kus vaja. Pealegi oleks enne Ubuntu paigaldamist tulnud selle kohta aruanne teha. Ilmselt on Linnaametis siseinfoga lood sandisti.

Seega on maja sees ja ees praegu WiFi leviala kuid majas käepärast oleva arvutivarustusega Internetiga ühenduda ei saa. Millal kaua oodatud WiFi-kaardid kohale jõuavad, pole teada. Teada aga on seda, et ajakirjanikul pole erilist huvi ja motivatsiooni oma tööülesannete täitmise vastu.

Mis puudutab eelpool nimetatud ettepanekut üks arvutitest koosolekuruumi paigutada, sai ka see täna rajalt maha võetud. Ajakirjanikul kui korravalvuril polevat võimalust arvuti kasutamisel koosolekuruumis silma peal hoida. Vastamata jäi siiski ajakirjaniku küsimus, kas arvatakse, et ta siis kavatseb kolikambris klientide selja taga seista et nende arvutikasutamise üle valvet teostada.

Küsides täiendavaid põhjendusi otsusele mitte lubada arvutipruukimist koosolekuruumis sai ajakirjanik teada, et see polevat üldse arvuti kasutamise koht. Vähemalt maja arvuti mitte, sest oma sülearvutit saab ju külastaja seal kasutada. Seevastu ei saanud ajakirjanik teada, miks koosolekuruumis siiski on köögiplaadid, ehkki see pole üldse toiduvalmistamise koht.

Ajakirjanik polnud ennegi linnavalitsusest ja sellele alluvatest asutustest väga kõrgel arvamusel, kuid täna õpis ta siiski midagi juurde. Nimelt et linnatööl on absoluutselt keelatud midagi mõistlikult ja paindlikult ära teha kui on väiknegi võimalus selleks et perse eelpool puu otsa ronida. Mõtlemise eest karistatakse halastamatult.

Ajakirjanik jääb uudishimulikult ootama, mida Linnaamet selleks välja mõtleb, et takistada teda kasutamast töö juures sülearvutit, mille ta järgmisel palgapäeval osta kavatseb. Kui nad seda teada saaksid, jätaksid vist palga maksmata.

2 kommentaari Kellele: "Linnatöötajal mõtlemine keelatud"

[…] mõtleb omapäi Eelmisel nädalal nentisin, et linnatöötaja ei tohi mõelda. Praegu sisestan esmakordselt ajveebipostitust Linnaasutuse tööajal. Oma enese sülearvutist […]

[…] kui ajutisel töötajal pole teadupärast lubatud oma töölaua peal olevat arvutit kasutada. Nii ma isetegevuse korras surfasingi veebis isiklikul […]

Räägi kaasa

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Tööalased teenused

RSS Mu värskeimad postitused

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

Rubriigid

Arhiiv

RSS Eestikeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Soome blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Ingliskeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Saksakeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Skandinaavia blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.
%d bloggers like this: